Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Zapobieganie nadmiernemu spożywaniu alkoholu u młodzieży Domu Słuchacza

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1049 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 

Biorąc pod uwagę specyficzny wiek wychowanków Domu Słuchacza (18-22 lata) nasuwa się tutaj pytanie: na ile możliwe staje się przekształcanie ich osobowości, która niewątpliwie jest już dosyć stabilnie ukształtowana. Zwłaszcza, iż młodzież tu mieszkająca, ze względu na specyfikę pracy szkoły, spędza w Domu Słuchacza średnio 2-2,5 roku, co w połączeniu z ich wiekiem znacznie ogranicza wpływ na zmianę ich osobowości. Czy to oznacza, że właściwie w tego typu placówce nic nie można zrobić? Oczywiście, że nie. Można chociaż wydaje się być to trudniejsze.

Pracuję w Domu Słuchacza siódmy rok. Z uwagi na niewielką liczbę wychowanków (70 miejsc) większość prowadzonych przeze mnie zajęć przeznaczona jest dla wszystkich mieszkańców internatu. W pewien sposób każdy z pracujących tutaj wychowawców ma takie działy, w których się specjalizuje i wówczas prowadzi zajęcia z danej dziedziny dla wszystkich zainteresowanych. Jednak są pewne dziedziny, w których każdy z wychowawców musi być specjalistą, należy do nich m.in. przeciwdziałanie uzależnieniom.

Podstawowym dokumentem normującym zasady współżycia w Domu Słuchacza jest obowiązujący tutaj regulamin. Niestety jedyny zapis dotyczący spożywania alkoholu przez podopiecznych brzmi: "Zabrania się wychowankom spożywania napojów alkoholowych oraz przebywania w stanie wskazującym na spożycie alkoholu na terenie DS." Mogłoby się wydawać, iż w przypadku osób dorosłych zapis taki staje się zupełnie absurdalny, przecież mamy do czynienia z osobami pełnoletnimi, które same decydują o swoich wyborach. Moim zdaniem jest on jednak konieczny. Niejednokrotnie spotykałam się w swojej pracy wychowawczej z zarzutami wychowanków, że przecież "jedno piwo w ich wieku to nie jest zbrodnia", tylko jak rozpoznać w realiach pracy internatu, kiedy było to tylko jedno piwo a kiedy więcej? W końcu jednym piwem także można się upić� A w pracy wychowawczej chodzi nam o promowanie zdrowego stylu życia a więc życia bez alkoholu. Poza tym cóż to byłby za internat, w którym wychowankowie, bez względu na ich wiek, chodziliby pijani? Nie o takie kształtowanie młodego człowieka nam przecież chodzi.

Drugim istotnym dokumentem, który z kolei reguluje roczną pracę w Domu Słuchacza jest plan pracy opiekuńczo - wychowawczej. Tutaj napotykamy już nawiązanie do interesującego nas problemu w dwóch miejscach:
- w głównych zamierzeniach opiekuńczo - wychowawczych: "przeciwdziałanie patologiom zagrażającym młodzieży" a więc i przeciwdziałanie nadmiernemu spożywaniu alkoholu oraz
- w dziale "Bezpieczeństwo, ochrona zdrowia, edukacja zdrowotna" w punkcie zatytułowanym "Przeciwdziałanie patologiom zagrażającym młodzieży - zapobieganie i zwalczanie nałogów: alkoholizmu, nikotynizmu, narkomanii". Aby przekonać się, jakie konkretne działania są podejmowane w naszej placówce w celu przeciwdziałania alkoholizmowi należy zatem sięgnąć do planów pracy grup wychowawczych, gdyż to właśnie w nich realizuje się konkretne zadania, które z uwagi na małą liczebność mieszkańców Domu Słuchacza są adresowane przeważnie do wszystkich mieszkańców.

I tak analizując plany pracy obydwu grup pracujących w Domu Słuchacza odnajduję tutaj następujące zadania, które postaram się pokrótce omówić.

(...)

Artykuł stanowi fragment pracy dyplomowej autora.

mgr Alina Śmiejkowska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie