Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Scenariusz zajęć terapii pedagogicznej metod dobrego startu

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 9974 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Metoda Dobrego Startu nalezy do metod uczenia polisensorycznego. W terapii pedagogicznej wykorzystuję się ją m.in. do pracy z dzieckiem z zaburzeniami koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej, lateralizacji i orientacji w schemacie własnego ciała.

TEMAT ZAJĘĆ: Wprowadzenie litery „k” w oparciu o metodę „Dobrego Startu”

CELE: uczeń wie, umie, potrafi:
  • wykonać poprawnie ćwiczenia z „gimnastyki mózgu” p. Dennisona,
  • wysłuchać piosenki i powtórzyć kolejne ruchy,
  • zastosować pojęcie głoska, litera, sylaba,
  • głoskować wyraz „korona”,
  • wskazać samogłoski,
  • klaskać i wystukać rytm piosenki,
  • odpowiedzieć na pytania,
  • samodzielnie wykonać ćwiczenia z karty pracy,
  • aktywnie uczestniczyć w zabawach ruchowych,
FORMY ĆWICZEŃ:
  • ćwiczenia w schemacie własnego ciała i przestrzeni,
  • ćwiczenia ruchowe,
  • ćwiczenia ruchowo- słuchowe,
  • ćwiczenia ruchowo- słuchowo- wzrokowe.
POMOCE:
  • kaseta z piosenką „Królewski spacer”,
  • papierowa korona,
  • kartoniki niebieskie i czerwone,
  • model litery „ k” wykonany z drutu dla każdego dziecka,
  • tace z kaszą,
  • karta pracy „ Od piosenki do literki” str. 19,
  • taśma samoprzylepna do przyklejenia litery na podłodze,
  • arkusz papieru z alfabetyczną ósemką lit. „ k”,
  • kolorowa kreda
TOK ZAJĘĆ

Zajęcia wprowadzające
  1. Powitanie w kole. Każdy po kolei składa koledze królewski ukłon i wypowiada zdanie: „Cieszę się, że Cię widzę.”
  2. Zabawa integracyjna w dokończenie wypowiedzi:„ Każdy król może być...”.
  3. Zabawa ze śpiewem: „Już czas zawiązać krąg” z pokazywaniem podanych ruchów.
  4. Wykonanie ćwiczeń z „gimnastyki mózgu” P. Dennisona ( 3 ćwiczenia do wyboru z proponowanych)
    • ruchów naprzemiennych,
    • kapturków myśliciela,
    • sowy,
    • krążenie szyją.
  5. Wysłuchanie piosenki „Królewski spacer”.
  6. Udzielenie odpowiedzi na pytania:
    • Kto to jest król?
    • Czym się zajmuje?
    • Gdzie mieszka?
    • Po czym rozpoznaje się króla?
  7. Demonstracja korony wykonanej z papieru i układanie modelu wyrazu: „korona” z niebieskich kartoników. Przeliczanie głosek , sylab. Wyróżnianie samogłosek – kartoniki czerwone.
Zajęcia właściwe
  1. Ilustrowanie przez dzieci ruchem wprowadzonej piosenki. Uczniowie słuchają i pokazują za prowadzącym.
  2. Nauka treści piosenki „Królewski spacer” i śpiew piosenki z pokazem. Dzieci wyklaskują rytm piosenki, wystukują nogą.
  3. Zabawa „ jedzie pociąg naładowany wyrazami rozpoczynającymi się na „ k”
  4. Nauczyciel pokazuje znak graficzny litery „ k” a następnie sposób jej zapisu
    Dzieci kreślą demonstrowaną literę
    • w powietrzu,
    • palcem na ławce.
  5. Następnie dzieci kreślą ten znak w trakcie śpiewania poznanej piosenki, każde w swoim tempie( ale jeszcze nie piszą).
  6. Każde dziecko otrzymuje literę „ k” wykonaną z drutu i w trakcie słuchania piosenki wodzą po niej ręką.
  7. Nauczyciel:
    • rozdaje tacki z kaszą i dzieci paluszkiem w swoim tempie piszą literę śpiewając piosenkę,
    • przykleja do podłogi kształt poznawanej litery a dzieci po nim skaczą w rytmie piosenki.
  8. Wykonanie kilku „leniwych ósemek”. Samodzielne napisanie ołówkiem ćwiczeń w kartach „ Od piosenki do literki” str.19 ( ćw. : 1, 2, 3, 4)
  9. Zapis piórem 2 linijek w zeszycie literki „ k”.
Zajęcia końcowe
  1. Zabawa ruchowa „Kask „.
  2. Wykonanie 2 ćwiczeń P. Dennisona-
    • utrwalenie litery „k” w alfabetycznych ósemkach- na arkuszu papieru zapis kolorową kredą,
    • pozycja Cooka.
  3. Podziękowanie za udział w zajęciach i ich podsumowanie.


Renata Kalemba

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie