Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Rozwiązywanie równań I stopnia z jedną niewiadomą

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 7302 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Jest to konspekt lekcji matematyki dla klasy VI szkoły podstawowej realizowanej zgodnie z programem "Matematyka z plusem". Zawiera on wskazówki jak przeprowadzić typową lekcję ćwiczeniową z działu równania i nierówności.

 

TEMAT LEKCJI: Ćwiczenia w rozwiązywaniu równań I stopnia z jedną niewiadomą.

CELE LEKCJI:
  1. KSZTAŁCĄCE:
    Uczeń :
    • odróżnia wyrażenia algebraiczne od równania,
    • zna pojęcie równań równoważnych,
    • wie co to znaczy rozwiązać równanie ,
    • zna metody służące do rozwiązywania równań,
    • umie obserwować i wysnuwać proste wnioski.
  2. WYCHOWAWCZE:
    • współdziałanie w grupie
    • skuteczne komunikowanie się,
    • organizacja pracy własnej,
    • prezentowanie swojej pracy w zespole.
METODY I FORMY PRACY:
  • praca indywidualna
  • praca w grupach,
TYP LEKCJI: ćwiczeniowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
  • podręcznik „Matematyka dla kl.VI” GWO,
  • kartki z zadaniami,
  • zeszyt ćwiczeń,
  • zeszyt przedmiotowy.
PRZEBIEG LEKCJI:
  1. Podanie tematu i celu lekcji.
  2. Przypomnienie niezbędnych wiadomości, które będą potrzebne do realizacji tematu, a mianowicie:
    • Czym różni się wyrażenie algebraiczne od równania?
    • Jak rozpoznać równanie I stopnia z jedną niewiadomą?
    • Równania równoważne,
    • Co jest rozwiązaniem równania I stopnia z jedną niewiadomą?
    • Algorytm rozwiązywania równań.
  3. Uczniowie indywidualnie podchodzą do tablicy i rozwiązują proste równania.
  4. Nauczyciel dzieli klasę na grupy 3 -4 osobowe. Każda grupa otrzymuje kartę pracy nr 1 (załącznik 1), zawierającą treść zadania.
  5. Następnie uczniowie wykonują indywidualnie ćwiczenie z zeszytu ćwiczeń. Ten uczeń, który najszybciej i prawidłowo wykona ćwiczenie otrzyma ocenę bdb.
  6. Pod koniec lekcji następuje podsumowanie pracy,. Nauczyciel ocenia ( zgodnie z wcześniej ustalonymi regułami) poprawność i szybkość wykonania zadań. Członkowie najlepszej grupy otrzymują oceny bardzo dobre za aktywność.
  7. Podsumowanie lekcji i zadanie pracy domowej (zeszyt ćwiczeń).
ZAŁĄCZNIK 1

Zadanie nr 1.
Sprawdź czy liczba -2 jest rozwiązaniem równania:
- ( 2x – 4 ) = -4 ( 3x + 6)

Zadanie 2.
Rozwiąż równanie i sprawdź czy otrzymana liczba jest jego rozwiązaniem:
a) -3 ( 5x – 4 ) = -(2x + 8)
b) ( 5y + 2 ) = 8y = 12

Opracowała: Danuta Grzyl

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie