Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Czytajmy dzieciom książki

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1974 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Wiadomo, że w Polsce czyta się bardzo mało. Jeśli pragniemy zmian i chcemy żyć wśród ludzi wykształconych, kulturalnych, mądrych to musimy o to zadbać już dzisiaj od najmłodszych w przedszkolu. Czytajmy dzieciom w domu, przedszkolu, świetlicy – niech nas słuchają by później same chętnie sięgały po książki. Niech czytanie kojarzy im się z przyjemnością, radością, odkrywaniem tajemnic, a nie z obowiązkiem. Dzieci zyskają na tym bardzo, bardzo wiele
W dzisiejszych czasach wysoko rozwiniętej techniki, komputerów i rzeczywistości wirtualnej, a także w sytuacji, kiedy rodzice są bardzo często zajęci pracą, dzieci korzystają z najłatwiejszej i najdostępniejszej formy rozrywki jaka jest oglądanie telewizji i gra na komputerze. Kontakt z książką, który zwłaszcza w przypadku dzieci przedszkolnych nie jest możliwy bez udziału dorosłych, zostaje zepchnięty na dalszy plan. Rodzice zamiast opowiadać bajki włączają telewizor lub komputer. Tłumaczą, że brak im czasu na czytanie, że filmy są bardziej interesujące od książek, że dziecko bardzo lubi spędzać czas przed komputerem.

Gry komputerowe, filmy na kasetach i płytach, telewizja doprowadziły do tego, że dzieci stały się bardziej agresywne. Błędy językowe, wady wymowy, ubogi słownik, trudności w budowaniu komunikatywnej wypowiedzi są wynikiem spędzania wielu godzin przed telewizorem. Zainteresowanie książką, bajką, baśnią znacznie zmalało. Jest to dość przykre, bo jak pisała Halina Skrobiszewska: „Książka nie przeczytana w dzieciństwie jest bezpowrotnie stracona jako bardzo istotny czynnik rozwoju uczuć, wyobraźni, intelektu i moralności”.

Cieszy natomiast fakt, że ostatnio bardzo dużo mówi się w prasie, radiu, telewizji o potrzebie i znaczeniu głośnego czytania dzieciom w różnym wieku. Rozpoczęta w czerwcu 2001 roku akcja przez Irenę Koźmińską „Cała Polska czyta dzieciom” ma właśnie na celu zachęcać rodziców do głośnego czytania swoim pociechom. Wiek przedszkolny jest bowiem najbardziej naturalnym czasem, w którym należy czytać dzieciom jak najczęściej, gdyż dzięki temu:

  • Rozwija się język dziecka
  • Wzbogaca słownictwo
  • Doskonali umiejętność komunikatywnego wypowiadania się
  • Doskonali pamięć
  • Kształtuje wrażliwość moralna
  • Rozwija się droga do wiedzy i wykształcenia
  • Rozbudza się wyobraźnia i aktywność intelektualna
  • Rozwija myślenie
  • Czytanie jest inspiracją do działań plastycznych, przedstawień teatralnych
  • Czytaniu towarzyszy często atmosfera ciepła, co sprzyja nawiązaniu bliskich kontaktów
  • Rozwijają się zainteresowania czytelnicze, które zaowocują w późniejszym życiu
  • Dziecko utrwali poznane litery i wkrótce samo zacznie czytać

Bez wątpienia dla tylu korzyści warto poświęcić dziecku każdego dnia choć 20 minut.

Rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci jest jednym z najważniejszych zadań edukacyjnych przedszkola. Jako nauczyciel przedszkola w swojej pracy pedagogicznej przywiązuję do niego dużą wagę. W przedszkolu bowiem trudno wyobrazić sobie codzienną pracę bez odwołania się do literatury dziecięcej.

Aby dzieci miały stały kontakt z książką, a w niejednym wypadku pierwszy – od kilku lat podejmuję następujące działania.

  • Organizuję spotkania z rodzicami, uświadamiam im korzyści płynące z czytania dzieciom bajek.
  • Zapraszam chętnych rodziców do głośnego czytania dzieciom w sali wybraną przez siebie bajkę.
  • Stworzyłam w sali kącik książki w którym dzieci mogą w wolnym czasie oglądać dowolną książkę, oraz kącik z magnetofonem i słuchawkami do słuchania ulubionych bajek.
  • Organizuję przedstawienia teatralne, inscenizacje na uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka, Dnia Matki, wykorzystując literaturę dziecięcą.
  • Współpracuję z biblioteką publiczną - wycieczki, spotkania z pracownikami.
  • Organizuję konkursy wiedzy z ulubionych przez dzieci bajek, baśni „Książka moim przyjacielem”
  • Organizuję konkursy plastyczne „Ilustracja do mojej ulubionej bajki lub baśni”
  • Organizuję konkursy recytatorskie: „Znam wiersze Jana Brzechwy” , „Znam wiersze Juliana Tuwima”, „Co pełza i hasa po polach i lasach”, „Żyj bezpiecznie, zdrowo i kolorowo”, które zachęcają rodziców oraz dzieci do poszukiwań w literaturze dziecięcej ulubionego, ciekawego wiersza.
  • Konkurs na najciekawszą ,wymyśloną bajkę przez rodziców i dzieci.
  • Zgłoszenie przedszkola do „Klubu Czytających Przedszkoli”.
  • Organizowanie przedstawień teatralnych przez rodziców– ulubionych bajek dla dzieci na Dzień Dziecka

Uważam, że propagowanie czytelnictwa w dużej mierze zależy od nas – nauczycieli przedszkola. To my mamy codzienny, bezpośredni kontakt z rodzicami. Odrobina chęci i pomysłowości może ułatwić naszym wychowankom start w szkole, start w przyszłe życie. Zachęcajmy więc rodziców do czytania, a dzieci do słuchania. Wczesny kontakt z książką kształtuje w dziecku smak przyszłego czytelnika.



Opracowała: mgr Monika Szczecina

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie