Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Rodzina nadzieją jutra

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1692 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Człowiek jest istotą społeczną. Od zarania dziejów wpływ na wychowanie młodych ludzi mieli dorośli, w których kręgu się wychowywali. Dzięki tym wpływą świat istnieje. To rodzina i jej opieka daje światu nadzieję jutra.
RODZINA NADZIEJĄ JUTRA


„Dla człowieka podobnie jak dla ptaka,

świat ma wiele miejsc, gdzie można odpocząć,

ale gniazdo tylko jedno.”

(Oliver Wendel Holmes)



Żyjemy w trudnych czasach. Wszystko jest ulotne, zmienne, niepewne i nie jasne. Rozwój nauki i techniki oraz zmiany w strukturze społeczeństwa rodzą potrzebę stabilizacji. Człowiek przestaje być trybem maszyny społecznej, coraz częściej odczuwa potrzebę określenia się w rzeczywistości. Niestety zdaje sobie sprawę, że zatracił się w pogoni za „mieć” i zaprzepaścił swoje „być-czuć”. Odkrywa, że znamieniem jego życia jest ilość nagromadzonych rzeczy. Rodzi się głód uczuć.
Kto tak potrafi zinterpretować swoje działania, kto potrafi dostrzec wartości i umie je połączyć z rzeczywistością – ten jeszcze wie co naprawdę ma sens w życiu. Odkrywa że nie może się obejść bez prawdy, piękna, sprawiedliwości i miłości. A przecież są to wartości, które zastajemy przychodząc na świat. Ich ostoją powinna być rodzina, która przekazuj dziecku interpretacje tych wartości , tworzy kodeks moralny, który stanie się szkieletem jego osobowości. Dlatego rola rodziny jest tak wielka i ważna dla przyszłości świata. Chciało by się przekształcić słowa Jana Zamoyskiego w nowa maksymę: „Takie będą losy świata, jakie młodzieży chowanie.” Ponieważ za wychowanie młodzieży odpowiedzialna jest rodzina, to ją należy otoczyć opieką, dać siłę, która pozwoli na przetrwanie w niej najcenniejszych wartości.
Współczesna cywilizacja pogłębia zagrożenia wynikające ze zmian społecznych takich jak bezrobocie i szerzące się ubóstwo, wzrost zjawisk patologicznych rodzina – ta podstawowa i najważniejsza przez wieki instytucja społeczna – została zagrożona i zdegradowana. Na kryzys rodziny wpłynęła znacząco zwiększająca się liczba rozwodów, problem aborcji, zagrożenie wynikające z podporządkowania życia codziennego mediom.
Rodzina jest, środowiskiem, w którym w istotnym stopniu tworzą się intensywne więzi osobowe. Zdrowa rodzina jest naturalną szkoła miłości i odpowiedzialności niezbędnej dla całego społeczeństwa. Jak powiedział Jan Paweł II w „Liście do Rodzin” z 1994r: „Rodzina jest sercem i centrum cywilizacji miłości”. W tym samym liście Papież przed szerzeniem się destrukcyjnej antycywilizacji – nie miłości lecz użycia, nie osób, ale rzeczy. Coraz częściej kochamy rzeczy, a osoby traktujemy przedmiotowo. Gdybyśmy próbowali zbadać obyczaje współczesnych rodzin polskich, zwłaszcza pod kątem spotkań przy wspólnych działaniach, rozczarowalibyśmy się niskim wskaźnikiem czasu spędzonego „rodzinnie”. Współczesna rodzina bowiem żyje nie razem, ale tylko we wspólnym domu. Tradycyjna polska rodzina, dzięki której nasz naród przetrwał lata niewoli niezatraciwszy swojej tożsamości, oparta była na spójności, dyscyplinie, odpowiedzialności, przywiązaniu do tradycji, miłości i jasno określonych rolach. Wiele wartości przez nią prezentowanych ma szanse przetrwać i dzisiaj. Jeżeli współcześnie dorastającym młodym ludziom uzmysłowimy, że istotnym czynnikiem określającym system wartości każdego człowieka jest relacja między wartościami materialnymi i duchowymi.
W systemie wartości młodych ludzi wysokie miejsce zajmują jeszcze wartości intelektualne, związane z dążeniem do poszerzenia wiedzy, zabezpieczenia sobie bytu. Należy ja ocalić pobudzać, wdrażać młodzież do ciągłego doskonalenia się umysłowego i duchowego.
W procesie rozwoju i wychowania dziecka należy użyć sztuki życia poprzez kierowanie się określonymi i niezmiennymi prawdami. To rodzice muszą nauczyć go podejmowania własnych decyzji, stają się opiekunami i przewodnikami w dorosłe życie. Najważniejszym i najcenniejszym darem jaki rodzice mogą dać swojemu dziecku jest osobisty przykład. Dlatego warto ustalić domowy system wartości, żyć według niego, nie zgubić jednoznaczności postaw w pogoni za dobrami materialnym. Nadzieja dla naszego jutra tkwi w mądrych, uczciwych i odpowiedzialnych rodzicach, którzy swoją rodzinę uczynią ostoją cywilizacji miłości i moralności, którzy nauczą swoje dzieci odpowiedzialności za każde życie i istnienie. Ocalimy wartości moralne, gdy dom stanie się nie miejscem w którym się mieszka, ale miejscem gdzie się wszyscy rozumieją. Uczmy się słuchać i mówić, bo zatraciliśmy te umiejętności w zawirowaniach cywilizacji.
Poważnym zagrożeniem rodziny i jej wartości staje się narastający proces podporządkowania życia mediom. Telewizja , prasa, Internet czy „świat wideo” stają się wszechobecne i wszechwiedzące. Młodzi ludzie pozostawieni bez przewodnictwa zagubieni w świecie finansów dorosłych chłoną wszystkie treści nie dokonując selekcji. Takie działanie wpływa na ukształtowanie wadliwych systemów wartości.
Telewizja jest obecnie najpopularniejszym środkiem masowego przekazu. Poza dodatnimi stronami jej funkcjonowania odkrywamy negatywny wpływ na kształtowanie osobowości dziecka, wytwarzanie sztucznych potrzeb (reklamy), zacieranie granic między fikcją, światem realnym, likwidowanie w podświadomości barier moralnych itp. Należy rozważać wpływ telewizji ustrzec młodych odbiorców przed niebezpieczeństwem bezkrytycznego odbioru programów oraz przed doprowadzeniem do tego, by telewizja sterowała naszym życiem. I znów najważniejszy staje się wzorzec dorosłych. To oni muszą pokazać, że świadomie trzeba wyłączyć odpowiedni przycisk. Paskal powiedział: „ Twój dom może zastąpić ci cały świat. Cały świat nie zastąpi ci domu”. Dążmy do świadomego i przemyślanego korzystania z bogatej oferty mediów. Nawet najciekawszy program telewizyjny nie zastąpi rozmowy z rodzicami .
Człowiek jest istotą społeczną. Od zarania dziejów wpływ na wychowanie młodych ludzi mieli dorośli, w których kręgu się wychowywali. Dzięki tym wpływą świat istnieje. To rodzina i jej opieka daje światu nadzieję jutra. Jakie ono będzie zależy od roli jaka nadamy rodzinie, od opieki jaka ją otoczymy, od wartości, jakie w nie ocalimy. I choć zawsze interwencje dorosłych w świat dzieci wywołują spory, są siłą tworzącą przyszłość świata. Bądźmy dobrymi rodzicami, wychowujmy nasze dzieci w poczuciu odpowiedzialności i miłości, bo oni muszą te wartości przenieść w następne pokolenia. Pamiętajmy, że najważniejszy jest dobry przykład. Jeżeli chcemy, by rodzina stała się nadzieja jutra pamiętajmy, że:
„Zbyt długo ludzie żyli OBOK SIEBIE
Dzisiaj zrozumieli, że mogą żyć RAZEM
Musimy ich nauczyć, by jutro żyli
JEDEN DLA DRUGIEGO”
( ks. R. E. Rogowski )


OPRACOWANIE: mgr Jolanta Skrzek i mgr Anna Potstada – P 21 w Tychach

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie