Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Z ortografią może być wesoło

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2238 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Ortografia wcale nie musi wywoływać odruchów obronnych u dzieci, jej nauka może dostarczyć uczniom wiele radości i być wspaniałą zabawą.

Scenariusz zajęć zintegrowanych

Temat dnia: ,,Z ortografią może być wesoło”.

Czas trwania zajęć: 90 minut
Cele:
- utrwalenie pisowni wyrazów z ,, ó” niewymiennym
- rozwijanie umiejętności współpracy w grupie

- rozwijanie twórczej wyobraźni

Metody:
- słowne: wypowiedzi ustne
- działanie praktyczne

Formy pracy:
- zbiorowa jednolita
- grupowa zróżnicowana
- jednostkowa jednolita
- grupowa jednolita

Środki dydaktyczne:
- wierszyk ,,ortograficzny”
- kolorowe karteczki
- karteczki z wyrazami z ,,ó” dla każdego uczestnika
- kartki z wyrazami: róża, ołówek, chór, król, królowa, ogórek, jaskółka, królik, góry,
żółtko, wiewiórka
- ilustracje wyrazów i podpisy
- ankieta

Przebieg zajęć
1. Uczniowie maszerując wokół sali głośno czytając wiersz.
2. Wyszukują w wierszu wyrazy z trudnościami ortograficznymi.
3. Formułują temat zajęć.
4. Uczestnicy siadają w kręgu. Każdy otrzymuje karteczkę z wyrazem zawierającym
literę ,,ó”. Uczniowie kolejno powtarzają wyrazy
usłyszane od poprzedników i dodają swój.

5. Dzieci dobierają się według klucza w grupy (np. losują kolorowe karteczki). Jedna
osoba z grupy siada na krześle i otrzymuje
zestaw wyrazów. Pozostałe osoby siadają w grupkach. Kolejno podbiegają do
siedzącego na krześle, odczytują wyraz, wracają do
grupy i przedstawiają wyraz w sposób graficzny.( nie wolno używać słów)

6. Grupy wypisują na kartce wyrazy, które rysowały, następnie przeliczają je
i porównują z zaprezentowanymi wyrazami na tablicy.
7. Uczestnicy układają w grupach twórcze dyktando z użyciem podanych wyrazów.

8. Zapisują tekst dyktand na dużych arkuszach papieru – podczas pracy korzystają ze
słowniczków ortograficznych.
9. Grupowo prezentują swoje propozycje.
10. Podczas głosowania wybierają tekst, który najbardziej się im spodobał.

11. Wybrane dyktando uczestnicy zapisują do zeszytu – mogą wykonać do niego
ilustrację.
12. Podsumowanie zajęć:

Ankieta ewaluacyjna dla uczniów.
Z jaką miną wychodzisz z dzisiejszych zajęć?
(Dzieci zamalowują buźkę uśmiechniętą, poważną lub ponurą)

Czy podobała Ci się dzisiejsza lekcja? Wybierz odpowiedni wyraz i otocz go pętlą.


NIE TAK BARDZO

Które zdanie pasuje do dzisiejszych zajęć? Podkreśl je.

a) Zajęcia podobały mi się.
b) Na zajęciach nudziłem się.
c) Zajęcia nie podobały mi się. Nie nauczyłem się niczego.

M. Grządzielewska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie