Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Kubizm jako kierunek i środek ekspresji

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3772 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

W gimnazjum uczeń zapoznaje się ze sztuką współczesną. Wazne jest by wprowadzić ucznia w świat sztuki nie tylko od strony widza, ale równiez rozbudzać w nim wrodzone umiejetności manualne.

Scenariusz lekcji plastyki w klasie II gimnazjum
Temat główny : Kubizm jako kierunek i środek ekspresji




Temat 1 lekcji: „ Autoportret widziany w rozbitym lustrze”- model jako źródło inspiracji; analiza formy.


Temat 2 lekcji : Kubizm- sztuka pierwszej połowy XX wieku.


Czas trwania : 2 godziny

Klasa II gimnazjum

Program nauczania: DKW-4014-153/99

Metody: podająca, poszukująca, praktyczna

Formy pracy : zespołowa , indywidualna praca uczniów

Techniki plastyczne : szkic, malowanie farbami

Środki dydaktyczne : podręcznik A.Stopczyk „Plastyka dla II gimnazjum”, reprodukcje dzieł Pabla Picassa i Georga Braqua

Narzędzia i przybory : farby plakatowe, pędzle, ołówek, blok A-3


Cel główny:

Zapoznanie uczniów z kierunkiem w sztuce XX wieku oraz rozwijanie własnej działalności kreacyjnej.


Cele dydaktyczno- wychowawcze:

Uczeń wie:
- czym charakteryzuje się portret,

- w jaki sposób dokonać deformacji rzeczywistych kształtów,

- czym charakteryzuje się kubizm analityczny,

- kto był przedstawicielem kubizmu.


Uczeń rozumie pojęcia: analiza, synteza,deformacja.


Uczeń potrafi:
- stworzyć portret analityczny, posługuje się deformacją podkreślającą jego cechy szczególne

- na podstawie wykonanych prac omówić fazy rozwoju kierunku

- na przykładzie dzieł Picassa i Braqua scharakteryzować fazę syntetyczną i analityczną kubizmu ( odrzucenie perspektywy zbieżnej, modelunku światłocieniowego ).


Uczeń doskonali :
- umiejętności manualne

- poczucie estetyki

- przeżywanie sztuki


Ogniwa lekcji 1


Część wstępna:

  1. Przygotowanie przez uczniów stanowisk pracy, odpowiednich materiałów i przyborów.
  2. Wprowadzenie do tematu – omówienie cech szczególnych autoportretu oraz pojęcia „ deformacja”.
  3. Przypomnienie uczniom na czym polega analiza i synteza.
Część główna


1. Podanie zadania plastycznego, wyjaśnienie sposobu wykonania.

2. Praca twórcza uczniów- wykonanie szkicu portretu analitycznego posługując się deformacją. Malowanie portretu dowolnie wybranymi przez siebie barwami.

3. Korekta nauczyciela- pomoc słowna uczniom mającym problemy plastyczne.


Część końcowa:

  1. Prezentacja wykonanych prac.
  2. Wspólna analiza i ocena wytworów z uwzględnieniem prawidłowości wykonania zadania.
  3. Czynności porządkowe.
  4. Informacja o temacie następnej lekcji.

Uwaga: W związku z tym że są to prace malarskie czas trwania lekcji można wydłużyć o 1 godzinę.


Ogniwa lekcji 2

Część wstępna:

  1. Przygotowanie przez uczniów stanowisk pracy ( podręczników oraz swoich prac z poprzednich lekcji).
  2. Swobodna rozmowa na temat pracy z poprzedniej lekcji oraz nawiązanie do kierunku w sztuce- kubizmu.

    Część główna:

  3. Przeczytanie na głos informacji na temat kubizmu z podręcznika.
  4. Demonstracja reprodukcji dzieł Pabla Picassa i Georga Braqua.
  5. Omówienie na podstawie w/w dzieł fazy analitycznej i syntetycznej kierunku.
  6. Analiza własnych wytworów plastycznych uczniów oraz uchwycenie analogii z podstawowymi założeniami kubizmu.

    Część końcowa:

  7. Rekapitulacja lekcji ( krótka powtórka wiadomości uzyskanych w toku zajęć). Ocena aktywności uczniów.
  8. Czynności porządkowe.
  9. Informacja o temacie następnej lekcji oraz niezbędnych przyborach.



Agnieszka Szostak

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie