Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Konspekt do lekcji biologii z zakresu podstaw inzynierii genetycznej

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 4181 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 Genetyka to burzliwie rozwijajaca sie dziedzina nauki, która pozwala nam na ingerencje we wnętrze naszych genówyciu wielu skomplikowanych metod, dlatego warto poznać choć niektóre z nich.
TEMAT: TECHNIKI INŻYNIERII GENETYCZNEJ W MEDYCYNIE I ZYCIU    
                CZŁOWIEKA.
 
 
Cele operacyjne:
  • Zapoznanie z osiągnięciami inżynierii genetycznej
  • Rozwijanie etycznej postawy człowieka względem badań genetycznych
  • Zapoznanie z możliwościami inżynierii genetycznej w walce z chorobami czlowieka
  • Przybliżenie możliwości jekie niesie genetyka w rozwoju gospodarki człowieka
 
Cele szczegółowe:
Wymagania edukacyjne
Osiągnięcia ucznia
Taksonomia celów
 
Podstawowe

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Uczeń:

- wyjasnia czym zajmuje się 

   inżynieria genetyczna

- wymienia techniki  

   inżynierii genetycznej

- wyjaśnia cel stosowanych

   technik inżynierii genet.

- wymienia produkty 

   inżynierii genetycznej

- wyjaśnia pojęcie orga-

   nizmów  transgenicznych

 
 
 
B

 
A

 
B

 
A

 
B

 
Ponadpodstawowe

 
 
 
 
 
 
- charakteryzuje wybrane   

   techniki inżynierii genet.

- ocenia znaczenie osiągnięć 

   inżynierii genetycznej w 

   gospodarce człowieka

- ocenia znaczenie osiągnięc 

   inżynierii genetycznej dla

   zdrowia człowieka i 

   środowiska

C

 
D

 
 
D

 
Metoda wg Kupisiewicza
  • Oparta na słowie (elementy pogadanki)
 
Technika:
  • Kierownie skojarzeń
 
Środki dydaktyczne:
  • Podręcznik „Biologia2” W. Lewiński, wyd. Operon, Rumia 2002
  • „Podstawy inżynierii genetycznej” W. Kofta, wyd. Prószyński i S-ka, W-wa 1997
  • „Podstawy cytogenetyki roślin” M. Olszewska, wyd. PWN, W-wa 1999
 
 
 
Czas:
  • Jedna godzina lekcyjna
 
Forma zajęć:
  • Praca zbiorowa – równym frontem
 
Przebieg zajęć:
  • Faza wstępna
    1. powitanie klasy
    2. sprawdzenie listy obecności
    3. przypomnienie wiadomości na temat budowy DNA ( na pytania nauczyciela odpowiadają wskazani uczniowie)
    4. podsumowanie wiadomości oraz przybliżenie tematu lekcji
 
  • Faza realizacyjna
    1. zapisanie tematu na tablicy
    2. nauczyciel w formie pogadanki  przedstawia problem ujęty w temacie
    3. uczniowie robią notatki z definicji: inżynierii genetycznej oraz jej technik, a także definiują pojęcie organizmów transgenicznych
 
  • Faza podsumowująca
    1. uczniowie wskazują  możliwości wykorzystania technik inzynierii genetycznej w różnych dziedzinach życia
    2. wykazuja związek technik inżynierii genetycznej z „terapią genową” w walce z chorobami
    3. zapisują w zeszycie temat pracy domowej:
                             „Zalety i wady modyfikacji genetycznej”

4. podziękowanie uczniom za prace nalekcji

 opracowała Anna Zalewska


Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie