Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Woda w życiu codziennym

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1809 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Konspekt jest przeznaczony dla III klasy nauczania zintegrowanego. Celem zajęć jest zrozumienie przez uczniów konieczności oszczędzania wody, wzbogacenie słownictwa oraz doskonalenie umiejętności układania zdań w formie rozkazującej

Konspekt lekcji przeprowadzonej 9.12.2005

  1. Imię i nazwisko prowadzącego: Karolina Bartkowiak
  2. Przedmiot: nauczanie zintegrowane (edukacja polonistyczna i przyrodnicza)
  3. Ośrodek tematyczny: Woda w przyrodzie

    Temat dnia: Woda w życiu codziennym

    Temat zajęć: Ocena postępowania bohaterów- Jarka i Marka. Układanie i zapisywanie zasad dotyczących oszczędzania wody- zdania rozkazujące.
  4. Cele zajęć ( uczeń): - wypowie się na dany temat
    • rozumie konieczność oszczędzania wody i realizuje ją w codziennym życiu
    • układa zdania rozkazujące
  5. Założone osiągnięcia: - wypowie się na temat postępowania bohaterów
    • ułoży zdania rozkazujące na temat oszczędzania wody
    • utrwali pisownię wyrazów z “ó”
    • wzbogaci zasób słownictwa
  6. Metody: praktyczne, problemowe, podające
  7. Formy: zbiorowa, indywidualna
  8. Czas zajęć: 45 min
  9. Przebieg zajęć


gniwo lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Podstawowe treści merytoryczne

Czas

Środki dydaktyczne

I. Część wprowadza-jąca

  1. Wita panią kierownik.
    Przedstawia uczniom cele zajęć. Zachęca uczniów do pilnej pracy. (Każde dziecko może zdobyć po trzy kropelki wody za aktywną pracę na lekcji i prawidłowe wykonywanie zadań)
    2. Nauczyciel prosi każdego ucznia, aby podał słowo, które kojarzy mu się z “oszczędzaniem”. Do wykorzystania przez uczniów nauczyciel podaje wyjaśnienia słownikowe.







  • Uczniowie podają skojarzenia, odczytują wyjaśnienia ze słownika:
      -korzystać z umiarem z pieniędzy, zasobów (wody, ropy, gazu)
      -ograniczyć się w korzystaniu z czegoś

      -używać czegoś rzadko
      -rozsądnie gospodarować







  • Odczytuje dane z tekstu








    5 min








    “Popularny Słownik Języka Polskiego”, ksero s.430 -431

    II.Realizacja

    zadania

    1. Nauczyciel poleca uczniom przyjrzeć się ilustracjom na stronie 23 , a następnie pyta uczniów:
      - Wieczorem Janek i Marek wykonywali te same czynności.
      Który z nich wykonał je lepiej i dlaczego?










      - Jakie znasz sposoby oszczędzania wody w domu i w ogrodzie?




    2. Nauczyciel przypomina rodzaje zdań. Zwraca szczególna uwagę na zdania rozkazujące.
      - Podajcie przykłady zdań rozkazujących
    3. Nauczyciel prosi:
      -Ułóżcie zasady oszczędzania wody w formie zdań rozkazujących (trzy poziomy trudności)
    4. Nauczyciel sprawdza ułożone zasady. Uczniowie w tym czasie wykonują zadanie dodatkowe
      ( wyrazy z trudnościami z “ó” i “u”). Następnie prosi o wzorowe przepisanie zdań rozkazujących do zeszytu.
    5. Ćwiczenie dramowe: W moim domu od kilku dni brakuje wody.

    1. Uczniowie oglądają ilustracje, a następnie udzielają ustnych odpowiedzi:
      - Marek wykonał lepiej te same czynności od Jarka, ponieważ zaoszczędził więcej wody przy pracach.
      -Jarek zmywał przy odkręconym kranie, a Marek przy zamkniętym zlewie.
      -Jarek kąpał się w wannie pełnej wody, a Marek pod prysznicem.
      -Jarek mył zęby przy odkręconym kranie, a Marek przy zakręconym.

      -Jarek nie zakręcił dobrze kranu i woda wciąż kapała natomiast Marek uważnie zakręca kran.

      -Uczniowie podają zaobserwowane sposoby oszczędzania wody
      np. wykorzystywanie zgromadzonej wody deszczowej, ekologiczne oczyszczanie wody, korzystanie ze studni na podwórku

    2. Uczniowie słuchają nauczyciela, następnie podają przykłady.

    3. Uczniowie otrzymują kartki do zapisania ułożonych samodzielnie zdań i wykonują samodzielnie zadanie.
    4. Uczniowie uzupełniają luki z trudnościami ortograficznymi, a następnie przepisują zdania rozkazujące.

      5. Uczniowie przedstawiają scenki dramowe w grupach.

    -Wie, jakie znaczenie ma woda w gospodarstwie domowym

    -Rozumie konieczność oszczędzania wody

    i realizuje ją w codziennym życiu
    -Wypowiadanie się na dany temat














    Rozpoznaje rodzaje zdań



    Układa zdania rozkazujące na dany temat


    Zna pisownię wyrazów z “ó” i “u”




    Potrafi przedstawić sytuację za pomocą ruchu

    10 min




























    20min











    5min

    Podręcznik Wesoła szkoła kl.3, część 3

    s. 23























    Karta z rodzajami zdań


    Karty pracy w trzech poziomach



    Tekst z lukami

    III. Podsumowanie

    1. Nauczyciel prosi uczniów o dokończenie zdania:
      Oszczędzaj wodę, bo........

    i samodzielne ocenienie swojej pracy.

    2. Nauczyciel zadaje pracę domową w dwóch poziomach trudności.

    I poziom- Napiszę 4 zdania na temat oszczędzania wody w moim domu.
    II poziom-Napiszę 2 zdania na temat oszczędzania wody w moim domu.

    1.Uczniowie samodzielnie uzupełniają zdanie i dokonują samooceny pracy na zajęciach rysując odpowiednią ilość kropelek wody.
    2 Uczniowie zapisują zadanie domowe.


    5 min.

    Karta pracy

    Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

    X


    Zarejestruj się lub zaloguj,
    aby mieć pełny dostęp
    do serwisu edukacyjnego.




    www.szkolnictwo.pl

    e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
    - największy w Polsce katalog szkół
    - ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




    Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

    Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




    Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie