Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Scenariusz zajęć zintegrowanych poświęconych życiu i twórczości H. Sienkiewicza

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 9519 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Scenariusz został opracowany na "Konkurs dla nauczycieli na scenariusz lekcji poświęcony życiu i twórczosci Henryka Sienkiewicza",organizowany przez Szkołę Podstawową nr 1 w Szczebrzeszynie. Autorka tego scenariusza zajęła II miejsce.
Chcę udostępnić swój scenariusz innym nauczycielom, ponieważ uważam, że jest ciekawy, wzbogacony o czynności umysłowe ucznia, które mam taką nadzieję, przybliżą nauczycielom sposób myślenia uczniów w czasie zajęć lekcyjnych.
                      Zespół Szkół – Szkoła Podstawowa w Michalowie
            Scenariusz zajęć zintegrowanych poświęconych życiu i twórczości 
                                                 Henryka Sienkiewicza



Klasa III

Autor scenariusza: Ewa Maciąg- nauczycielka kształcenia zintegrowanego


Temat zajęć: Witamy pana, panie Henryku.


Ogólne zadania edukacyjne:
         - poznanie fragmentów biografii Henryka Sienkiewicza;
- rozwijanie umiejętności wypowiadania się;
         - kształcenie umiejętności uważnego słuchania;
         - stosowanie zasad pisowni wielką literą imion, nazwisk, tytułów;
         - poznanie różnorodnych publikacji dla dzieci i młodzieży;
         - kształcenie umiejętności określania nastroju utworów muzycznych
              i literackich;
         - rozwijanie zainteresowań czytelniczych;
         - rozwijanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji;
         - doskonalenie umiejętności rozpoznawania rzeczowników, czasowników
              i przymiotników;
            - rozwijanie umiejętności układania zdań;

Cele operacyjne:

Uczeń: - wypowiada się w formie wielozdaniowej na określony temat;
         - określa nastrój utworów muzycznych;
         - rozpoznaje opracowane części mowy;
         - uważnie słucha wypowiedzi innych osób;
         - zna różne publikacje dla dzieci i młodzieży;
         - efektywnie współpracuje w zespole;
         - stara się dobierać słowa tak, by trafnie wyrażały jego myśli i odczucia;
         - pisze wielką literą imiona, nazwiska i tytuły;
         - poszerza wiadomości na temat Henryka Sienkiewicza i jego twórczości;
           - potrafi prezentować efekty własnej pracy i zespołu;
           - układa odpowiedzi na postawione pytania;
           - porządkuje zdarzenia zgodnie z ich chronologicznym przebiegiem;
           - potrafi dokonać samooceny własnej aktywności;



Metody pracy: pokaz, rozmowa, praca w grupach, ekspresja muzyczno - ruchowa,   
             problemowa, działań praktycznych; 


Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna;





Środki dydaktyczne:
- egzemplarze książek Henryka Sienkiewicza:„W pustyni i w puszczy”, „Krzyżacy”,   
  „Potop”, „Ogniem i mieczem” itp., portret pisarza,
- encyklopedia dla dzieci i rodziców„Świat wokół nas” nr 48,wydawnictwo „Hachette”,
- encyklopedia szkolna-„Literatura Polska”, wydawnictwo: „Podsiedlik – Raniowski
   i Spółka”, 
- notatki nt. życia i twórczości Henryka Sienkiewicza,
- karty pracy dla uczniów, karteczki z symbolami, znaczki ze słoneczkiem z uśmiechniętą    
  buzią i słoneczkiem za chmurką;
- nagrania: utworu B. Kozidrak „Rzeka marzeń”, odgłosów z pola bitwy, „Wesoła Szkoła”    
  WS i P, Warszawa, 2002r, kl. I;
- filmy DVD -ekranizacje powieści H. Sienkiewicza.




 


   
Czas realizacji

      Kompetencje       
         kluczowe
             
                             Przebieg zajęć

    Zakładane efekty      
    aktywności ucznia

Czynności umysłowe      
          ucznia


Część wstępna

Czynności organizacyjno- porządkowe

 Wykorzystywanie  
 języka do opisywania 
 własnych uczuć,
 przeżyć, doświadczeń,
 doznań

1.Zajęcie rozpoczyna się w kręgu słuchaniem przez
   uczniów fragmentów utworów muzycznych:
-„ Rzeka marzeń” Beaty Kozidrak,
- nagrania odgłosów walki z pola bitewnego.
( uczniowie słuchają nagrań z zamkniętymi oczami)
2. Rozmowa nauczyciela z uczniami na temat
    wysłuchanych nagrań;
- Jakie uczucia towarzyszyły Wam w czasie   
   słuchania nagrań?
- Z czym się kojarzą wysłuchane utwory?
- Z jakim filmem lub filmami?
- Dlaczego słuchamy właśnie takich utworów?

- uczeń potrafi uważnie  słuchać utworów  muzycznych,
- określa ich nastrój,
- wypowiada się na  
 temat własnych  
 przeżyć, doświadczeń,
 wspomnień,
- uważnie słucha
 wypowiedzi innych  
 osób,
- stara się dobierać     
 słowa tak, by trafnie  
 wyrażały jego myśli,
 odczucia,

- analiza i synteza 
 słuchanych utworów  
 muzycznych
 polegająca na  
 wybraniu tych treści
 i elementów, które  
 dotyczą ekranizacji   
 powieści Henryka  
 Sienkiewicza

„W pustyni

 i w puszczy”,
 „ Krzyżacy” lub
 „ Ogniem i mieczem”

Podanie tematu  
 zajęć.


Sprawdzenie pracy   domowej.


Wykorzystywanie doświadczeń,
zdobywanie wiedzy
3. Przyniesienie przez uczniów materiałów
   potrzebnych na zajęciach (Encyklopedii, książek   
   H. Sienkiewicza, materiałów z Internetu, notatek,
   itp.)
- prezentacja zgromadzonych materiałów,
- uświadomienie uczniom ,po co to wszystko       
  przynieśliśmy,
-o czym będziemy rozmawiać w czasie  
   dzisiejszych zajęć?

- zna różne publikacje 
 dla dzieci

i młodzieży,
- poszerza wiadomości
na temat życia
 i twórczości
 H. Sienkiewicza,
-analiza wcześniej      zdobytych wiadomości,
 -synteza
 -właściwa odpowiedź na postawione pytania

 w oparciu

o wcześniejsze informacje i przeżycia

Część właściwa







Praca w grupach.


Ciche czytanie

 ze zrozumieniem.





Układanie

 i pisanie odpowiedzi

na pytania.


Utrwalenie zasad pisowni wielką literą.


Głośne czytanie odpowiedzi.



Zdobywanie wiedzy




Poszukiwanie informacji w różnych źródłach





Zdobywanie wiedzy









Wykorzystywanie języka do opisywania rzeczywistości

4. Podział klasy na trzy grupy ( może być więcej,
   w zależności od liczebności klasy)
- uczniowie losują karteczki z różnymi  
  symbolami, ci którzy mają takie same
  symbole pracują wspólnie.
-praca uczniów polega na przygotowaniu  
 odpowiedzi na pytania dotyczące twórczości
 H. Sienkiewicza:
-grupa I – życie Henryka Sienkiewicza,
-grupa II – podróże i nagrody
- grupa III- twórczość pisarza,

5. Wyjaśnienie uczniom , na czym będzie polegała     ich praca, rozdanie kart pracy dla  poszczególnych grup.


6. Przypomnienie zasad pisowni wielka literą
   (imion, nazwisk, tytułów utworów).




7. Prezentacja efektów pracy poszczególnych grup       
    przez wybranych przedstawicieli.








- korzysta z różnych  
  źródeł informacji



 - efektywnie   
   współpracuje
    w zespole,

 - pisze wielką literą
   imiona, nazwiska,
   tytuły utworów,

- układa odpowiedzi
  na  postawione
  pytania,





- prezentuje efekty
  pracy zespołu,
 






- analiza  
  czytanego tekstu,
-synteza- wybranie  
 fragmentów,
 które zawierają 
 odpowiedź na
 pytania w kartach
 pracy,
 -umiejętność  
 zapisania poprawnych odpowiedzi

- czynności  
 praktyczne:
- wyjaśnianie  
polegające na umiejętności zastosowania zasad pisowni w pisanych wyrazach i zdaniach,
-rozumowanie
umiejętność odpowiedzi na pytanie: dlaczego piszemy tak a nie inaczej?

 


























 


Głośne odczytywanie całości

przygotowanego tekstu.












Improwizacja ruchowa



Zdobywanie wiedzy


Wykorzystywanie doświadczeń


8. Uporządkowanie przygotowanych odpowiedzi zgodnie z ich chronologicznym przebiegiem.
Odczytanie całości przygotowanego tekstu       
przez wybranych uczniów.



9. Krótkie podsumowanie działań uczniów. 






10. Zabawa muzyczno- ruchowa

„Pajace i rycerze”
- nauczyciel odtwarza muzykę z płyty,    uczniowie naśladują ruchem podskoki    
pajacyków , bądź marsz rycerzy

w zależności od charakteru słuchanej melodii.




11. Uczniowie po skończonej zabawie wracają
     na swoje stanowiska pracy.







- porządkuje zdarzenia   
  zgodnie z ich
  chronologicznym  
  przebiegiem,












- naśladuje ruchem
    muzykę,

- analiza wypowiedzi przedstawicieli poszczególnych grup,
-synteza
polegająca na  uporządkowaniu usłyszanych informacji zgodnie z
ich przebiegiem


-analiza linii melodycznej
 i rytmicznej
słuchanej muzyki,
-synteza polegająca     na  doborze właściwego ruchu do odpowiedniej melodii



Utrwalenie części mowy.




Głośne czytanie odpowiedzi.



Wykorzystywanie    

    doświadczeń


12. Uczniowie otrzymują karty pracy.
Ich zadanie polega na wpisaniu poznanych        
 części mowy w odpowiednie miejsce w tabeli,
(na kartach pracy znajdują się rzeczowniki,    

 czasowniki i przymiotniki związane  

 z twórczością H. Sienkiewicza)




13. Ocena poprawności wykonania zadania   

     przez uczniów.



- rozpoznaje opracowane    

  części mowy

czynności praktyczne

- wyjaśnianie     polegające

na umiejętności zastosowania poznanych wiadomości dotyczących części mowy,

- rozumowanie

umiejętność wpisania wyrazów zgodnie

z przyjętymi kryteriami,


 Część końcowa

Podsumowanie

zajęć.




Ocena aktywności uczniów.




Zakończenie zajęć.





Prezentowanie własnego punku widzenia


14. Podsumowanie zdobytych wiadomości.

- O kim rozmawialiśmy na dzisiejszych    

   zajęciach?

- Jakie utwory napisał H. Sienkiewicz?

- Jak myślicie, który utwór mógł być pisany

  z myślą o dzieciach?

- Czy znacie jakieś filmy, które powstały

   w oparciu o utwory H. Sienkiewicza?


15.Ocena własnej pracy w czasie zajęć

przez poszczególnych uczniów przez dobór        odpowiedniego znaczka:

-słoneczko z uśmiechniętą buzią- jestem zadowolony,

- słoneczko za chmurką- następnym razem   

 postaram się bardziej.


- odpowiada na postawione pytania



- uważnie słucha     

 wypowiedzi innych osób








- dokonuje samooceny    

  swojej pracy w czasie      

  zajęć


-analiza wcześniej zdobytych wiadomości dotyczących życia

i twórczości

H. Sienkiewicza,

-synteza  polegająca

 na udzieleniu właściwych odpowiedzi na postawione pytania,

- analiza własnej aktywności

 i zaangażowania

w czasie zajęć,

-synteza polegająca

na obiektywnej ocenie swojej pracy.



 




KARTA PYTAŃ I ODPOWIEDZI                                                              GRUPA I

1. Kim był Henryk Sienkiewicz?

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

2. Gdzie spędził swoje dzieciństwo?

……………………………………………………………………………………………….......

…………………………………………………………………………………………………...

3. Jakie zdobył wykształcenie?

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...


 


 




KARTA PYTAŃ I ODPOWIEDZI                                                       GRUPA II

1. Dokąd podróżował Henryk Sienkiewicz?

…………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………....

2. Jaką nagrodę otrzymał?

…………………………………………………………………………………………………..

…………………………………………………………………………………………………...

3. Za co otrzymał tę nagrodę?

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...



 


 


KARTA PYTAŃ I ODPOWIEDZI                                                            GRUPA III

1. Jakie utwory napisał Henryk Sienkiewicz?

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

2. O czym opowiadają powieści historyczne Henryka Sienkiewicza?

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

3. Jaka powieść przyniosła Henrykowi Sienkiewiczowi światową sławę?

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...



 


 

KARTA PRACY NR 1

Podane wyrazy wpisz we właściwe miejsce w tabeli:

Staś, rycerze, uciekali, dzika, lew, mała, bawili się, Nel, walczyli, dzielni, chorowała, odważny,


         Rzeczowniki

            Czasowniki

          Przymiotniki


………………………………

………………………………

………………………………

………………………………


………………………………..

………………………………..

………………………………..

………………………………...


……………………………..

……………………………..

……………………………..

……………………………...




 


 


Notatka uczniów po zakończeniu pracy w grupach może brzmieć tak:



Henryk Sienkiewicz był polskim pisarzem. Swoje dzieciństwo spędził w Woli Okrzejskiej
 na Podlasiu. Studiował prawo, historię i filozofię. Podróżował do Ameryki i Afryki.
Otrzymał Nagrodę Nobla za całokształt swojej twórczości. Henryk Sienkiewicz był autorem powieści „Krzyżacy”, „W pustyni i w puszczy”, „ Ogniem i mieczem”, „ Potop” itp.. Powieści Henryka Sienkiewicza opowiadają o dawnych czasach i wydarzeniach z historii Polski. Światową sławę Henrykowi Sienkiewiczowi przyniosła powieść „Quo Vadis”.




Opracowała: Ewa Maciąg

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie