Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Wykorzystanie technik plastycznych w stymulacji rozwoju poznawczego uczniów

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1621 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Sztuka dla dziecka jest pierwszym środkiem wyrazu. Zanim zacznie dobrze mówić, pisać czy czytać , rysuje – przez co wyraża swoje myśli i uczucia. W pracy z dziećmi o obniżonej sprawności intelektualnej jest to szczególnie ważne , gdyż ten rodzaj aktywności pozwala nam lepiej je poznać , zwłaszcza gdy nie kontaktują się werbalnie z otoczeniem.

Zajęcia plastyczne prowadzone z nimi nie mają na celu nauczenia zasad plastyki , reguł jakimi posługują się artyści czy kanonu piękna. W tym przypadku produkt finalny powinien być podporządkowany procesowi twórczemu. Naszym zadaniem jest stymulowanie rozwoju dzieci wykorzystując ich interakcję z otoczeniem, wyostrzając ich zmysły. Świat telewizji, mediów tworzy z dzieci “ oglądaczy “ , które nie zdobywają świata lecz oglądają jak inni go zdobywają.

Celem pracy terapeutycznej z dziećmi o obniżonej sprawności intelektualnej jest rozwijanie u nich wrażliwości sensorycznej . Twórczość artystyczna umożliwia zetknięcie się z bogactwem tworzywa, intrygujących kształtów i form. Cel ten osiągniemy stosując różnorodne techniki plastyczne
i materiały. Ważnym jest aby były to materiały o różnej fakturze np. papier ścierny, tiul, gaza, i właściwościach np. plastelina, drut, gazeta. Chodzi o to aby podczas procesu twórczego materiały oddziaływały na różne zmysły dziecka : dotyk, wzrok, węch, a nawet smak. Z tego względu na zajęciach pojawiają się także produkty rodem z kuchni różne zioła,przyprawy, kasze,kluski,mąka czy sól.

W tych działaniach sam rysunek , rzeźba czy konstrukcja jest produktem ubocznym a właściwym efektem są doznania jakich dziecko doświadczyło podczas zajęć. Sztuka spełnia w naszym przypadku funkcję terapeutyczną, relaksacyjną. Jest to arteterapia czyli terapia przez sztukę. W wąskim znaczeniu tego słowa ogranicza się ono tylko do sztuk plastycznych.
W szerokim znaczeniu do arteterapii zaliczamy jeszcze :

  • biblioterapię

  • muzykoterapie

  • chromatoterapię ( terapia barwami )

  • choreoterapię

  • terapię zajęciową ( praca w pracowniach ceramicznych, rzeźbiarskich, tkackich itp.)

  • grafoterapię

Zanim przedstawię i omówię wybrane techniki plastyczne chciałabym zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie miejsca pracy , tak aby dziecko mogło swobodnie tworzyć. Jest to szczególnie ważne w pracy z dziećmi
z zaburzeniami ruchu i koordynacji np. dziećmi po dziecięcym porażeniu mózgowym.

Uczniowie na wózku inwalidzkim powinny rysować na desce przymocowanej do wózka z krawędzią zatrzymującą materiały przed upadkiem lub przy wyższym stole. Dla dzieci , które lubią rysować pod innym kątem trzeba używać pochyłych blatów , przyklejać kartki do ścian.

Jeśli dziecko nie jest w stanie utrzymać pędzla lub innych małych materiałów może malować całą dłonią lub wyciętym z ziemniaka czy gąbki większym przedmiotem. Dzieciom nie poruszającym swobodnie ręką podtrzymujemy nadgarstek i przedramię. Dajemy do malowania pędzle i kredki ze specjalnymi uchwytami.

Zajęcia plastyczne z dziećmi z zaburzonym aparatem ruchu zaczynamy od masażu, ćwiczeń palców i zabaw usprawniających małą motorykę.

Miejsce do pracy przygotowane , dłonie rozgrzane teraz możemy przejść do zapoznania się z technikami stymulującymi zmysły dzieci i rozwijające ich wyobraźnię :

  • królestwo kartoflandii

  • teatr z drewnianej łyżki

  • malowanie na mokrym papierze

  • kleksy – stworki

  • odbijanki symetryczne

  • grafika – prasowanka

  • przetykanki

  • wydrapywanki

  • wyklejanie nasionami – pachnące obrazki

  • wyklejanie z wełny i ścinków tkanin

  • malowanie na mokrym zmiętym papierze

  • malowanie na podkładzie z różnego rodzaju kasz

  • wydzieranki

  • lepienie z mas plastycznych

     
    W trakcie zajęć nie oceniamy pracy dziecka w sensie artystycznym , tu nie ma złych i dobrych odpowiedzi . Dzieci krytykowane , nieakceptowane nie chcą być aktywne i twórcze. Wtedy musimy ich zadziwiać , oczarować , a służyć temu mają techniki plastyczne takie jak :

  • rysowanie świecą

  • odbijanie tiulem lub gazą

  • malowanie mazakami na kalce technicznej czy farbami na szkle

     
Proces twórczy w tych technikach ma w sobie elementy tajemniczości
i zaskoczenia.

Techniką plastyczną pomagającą znaleźć wewnętrzny spokój, harmonię,wyciszenie jest malowanie mandali . Są to obrazki wpisane w koło. Mandale malujemy tym czym lubimy : mazakami, kredkami czy farbami.
W kraju , z którego pochodzą czyli z Indii wysypywane są kolorowymi piaskami lub kamykami. Mandale malujemy od środka do zewnątrz.

Zajęcia plastyczne są darem- stymulują zmysły , rozwijają małą motorykę, wrażliwość sensoryczną , ukazują jak piękny i ciekawy jest świat .





mgr nauczania początkowego z arteterapią

 
Anna Grabarczyk

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie