Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Wymowa i pisownia głosek trudnych

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3827 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Publikowany scenariusz przeznaczony jest do realizacji w trakcie zajęć dydaktyczno- wyrównawczych w klasach I lub II szkoły podstawowej. Stosowałam go tez w trakcie zajęć korekcyjno- kompensacyjnych. Ćwiczenia angazują dziecko wielozmysłowo, co bardzo wazne jest wpracy z młodszymi dziećmi.
Cel: opanowanie różnic w wymowie i pisowni spółgłosek syczących i szumiących ( s, z, c - sz, ż, cz ).

Pomoce: nagrania odgłosów, karty z ilustracjami przedmiotów, ilustracje przedmiotów, podpisy do ilustracji, wyrazy na paskach kartonu

Przebieg zajęć:
Zad.1.Odgłosy.

Dzieci siedzą w kręgu i wysłuchują odgłosy,  po każdej ekspozycji próbują naśladować z odpowiednią modulacją głosu:
Syk powietrza - sssssssssss, przejeżdżające samochody wyścigowe- zzzzzzz, zzzzzz, zzzzz;
Cykanie świerszcza - cyt, cyt, cyt,                     szum drzew- szszsz, szszszsz,
Odgłos pracy wiertarki: żżżżż, żżżżżz, żżżżżż; odgłos ciężkich kroków po błocie: człap, człap, człap.
Po wspólnej zabawie prowadzący najpierw całej grupie, potem każdemu z osobna każe wypowiadać ciągi spółgłosek:
-buzia uśmiechnięta, zęby się zbliżają, język leży za dolnymi zębami i mówimy: s z c;
z s c; c z s; z c s;
-buzia  robi  ryjek- wysunięte do przodu usta ułożone w owal- i wypowiadamy: sz, ż, cz,/ cz, sz, ż;/ ż sz cz,

Zad.2. Rymowanki


Dokończ rymowanki :
Lata osa koło ...... .   Leci muszka koło  ..... .   Przyjdzie koza do ....... .  
Leci pszczoła do Wojtusia .......     Hen z daleka płynie ......... . 

3. Zagadki

Dzieci dobierają się w pary, na środku leżą odwrócone karty z rysunkiem do dołu, karty przedstawiają przedmioty, w których nazwie znajdują się spółgłoski szumiące lub syczące.
Dzieci ciągną karty na przemian starają się opisać ten przedmiot tak, aby kolega odgadł nazwę.
Proponowane wyrazy: maska, sok, owoce,  nos, owca, szczotka, suszarka, szal, pszczoła, czołg, nauczycielka, czapka.

4. Ćwiczenia relaksacyjne

Dzieci rytmicznie wypowiadają słowa z improwizacja ruchową: głowa, ramiona, kolana, pięty, kolana, pięty, oczy uszy, usta, nos / powtarzają 3 razy, coraz szybciej, pokazując/
Ćwiczenia oddechowe- wciągamy powietrze nosem jednocześnie unosimy ręce bokiem do góry, chwilę wstrzymujemy oddech i gwałtownie wydmuchujemy , buzia ułożona do uśmiechu, (s, c, z,). Ćwiczenie powtarzamy, przy wydmuchu buzię układamy w ryjek (sz, cz, ż).

5.Dobieranie wyrazów
Dzieci otrzymują po 3 ilustracje, mają znaleźć podpisy / trudne fonetycznie/ wśród zgromadzonych różnych napisów;

1/ wyrazy z sz w sąsiedztwie głosek utrudniających wymowę (s, c, z, cz, )
-szałas, szczotka, suszarka, deszcz, pszczoła, szczypiorek, zeszyt, listonosz;

2/ wyrazy bez sz, ale podobne fonetycznie:
-autobus, laska, kłosy, skakanka, śrubka, naleśnik, huśtawka, ślimak, serce;

3/ wyrazy z cz w sąsiedztwie utrudniających wymowę:
-kleszcze, czosnek, smoczek, słoneczniki, chusteczka, ciasteczko, płaszcz;

4/ wyrazy bez cz, podobne fonetycznie:
-bocian, noc, latawiec, klocki, cebula, pałac, paproć, nici, ciągnik.
Dzieci nazywają obrazki, potem szukają podpisów. Wklejają podpisy do zeszytów ( lub na kartce ) piszą te nazwy.

6. Porządkowanie wyrazów
Dzieci całą grupą porządkują wyrazy według kolejności w :


W nagłosie
W śródgłosie
W wygłosie
sz
szafa
 szosa szal szyba
kasztan koszyk maszt  baszta
grosz mysz
kosz

cz
czarodziej  czosnek czapka czołg
paczka kaczka beczka wnuczek
mecz klucz płacz mlecz
szcz
szczotka szczypiorek szczur szczebel
piszczałka włoszczyzna kleszcze paszcza
deszcz chrząszcz tłuszcz bluszcz

Dzieci wybierają po jednym wyrazie z każdej grupy zapisują go w zeszycie i ilustrują.
Ilustrowanie mogą dokończyć w domu, mają zapamiętać zapisane wyrazy.


opracowała: Alina Kowalik

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie