Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Rozwiązywanie zadań tekstowych różnymi sposobami w klasie III

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 16930 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Myślenie uczniów stało się w ostatnim czasie zagadnieniem niezkle ważnym. Przed pedagogiką i psychologią postawione zostało zadanie podniesienia jakości nauczania w szkole. Oznacza to, zwłaszcza, konieczność podwyższenia poziomu wiedzy, umiejętności i nawyków opanowywanych przez dzieci w procesie przyswajania materiału szkolnego.

Konspekt zajęcia z edukacji matematycznej w klasie III
prowadząca Lucyna Roeske

Temat zajęcia : Rozwiązywanie zadań tekstowych różnymi sposobami

Cele :
- Ukazanie uczniom różnych sposobów rozwiązania tego samego zadania .
- Wyrabianie sprawności rachunkowych .
- Ujmowanie rozwiązania w jednym zapisie .
- Kształcenie umiejętności rozwiązywania równań odpowiadających zadaniom tekstowym o dwóch działaniach typu 4 * x + 5 = 65 .
- Wyzwolenie ciekawości poznawczej i radości z możliwości zaprezentowania własnego rozwiązania .

Środki dydaktyczne - zegar ,oś liczbowa , rebus "Kij ma 2 końce", koperty dla każdego ucznia zawierające : paseczki papieru (imitujące żyłkę),graf- tabelki do ćwiczeń w rachunku pamięciowym , tekst zadania na maszynopisie , karty pracy Matematyka klasa III Część 2

Organizacja pracy : zbiorowa , indywidualna jednolita indywidualna zróżnicowana .

Metody : słowna , oglądowa , samodzielnej pracy uczniów , problemowa, ćwiczeń praktycznych

PRZEBIEG
I. Czynności organizacyjne .
1.Powitanie .
2.Podanie zadań :
- Na dzisiejszym zajęciu będziemy rozwiązywali zadania tekstowe różnymi sposobami .
- Będziemy próbowali ujmować rozwiązanie zadań w postaci równania .
II . Ćwiczenia rozwijające logiczne myślenie i rachunek pamięciowy .
- Dzisiejsze zajęcie rozpoczniemy od rozwiązania rebusu . Odczytajcie hasło . ( Nauczyciel przypina rebus na tablicy ) - "Kij ma 2 końce"
1. ZADANIE FIGIELEK
- Ile końców mają 2 kije ?
- Ile końców mają 4 kije ?
- Ile końców ma 6 kijów ?
A ile 5 i pół kija ?
2. ZADANIE ŁAMIGŁÓWKA
- Kiedy patrząc na cyfrę 3 mówimy 15 i nikt nie zwraca uwagi , że popełniliśmy błąd ?
- Odczytajcie , co wskazuje zegar . ( Jest godz. 10.15 )
- Zwróćcie uwagę na wskazówkę minutową . ( Wskazówka minutowa stojąca na cyfrze 3 oznacza 15 minut po którejkolwiek godzinie )
- Po zajęciu spróbujcie zadać podobną łamigłówkę koledze .
2. ZADANIE - ĆWICZENIE LICZBOWE - RACHUNEK PAMIĘCIOWY
- Wyjmijcie z koperty kartę oznaczoną nr . 1 i wykonajcie polecenie
III Rozwiązanie zadania tekstowego .
Wyjmijcie z koperty kartę nr 2 .
1.Przeczytajcie po cichu tekst zadania .
Na szkolną zabawę choinkową trzeba udekorować salę .
Do zaczepienia serpentyn i girland z bibułki zakupiono 65 m cienkiej żyłki , którą trzeba pociąć na 4 części tak , by trzy części były równej długości , a czwarta o 5 m dłuższa od pozostałych . Po ile metrów będę miały krótsze części żyłki ?
2 . Proszę uczniów o głośne odczytanie zadania .
3. Które słowa w tekście są niezrozumiałe ?
4. Kto wypowie treść zadania własnymi słowami ? ( U . przedstawia treść zadania ).
5.ANALIZA ZADANIA
- Co jest dane ?
- Co mamy obliczyć ?
6 . ROZWIĄZANIE ZADANIA ZA POMOCĄ KONKRETÓW
- Uczniowie otrzymują paseczki papieru . ( Umawiamy się , że ten wąski kawałek papieru jest całą żyłką o dł. 65 m .
STWORZENIE SYTUACJI PROBLEMOWEJ ( SFORMUŁOWANIE PROBLEMU )
- Co zrobiliście , aby otrzymać 4 kawałki żyłki o długościach podanych w pytaniu?
- Jak podzielić pozostałą długość żyłki na 4 równe części ?
Uczniowie objaśniają i wykonują czynności na paseczkach . Najpierw odmierzamy i zaznaczamy 5m (5 cm ). Następnie złożymy pasek na połowe , a potem jeszcze raz na połowę .
7 ROZWIĄZANIE RYSUNKOWE
N. rysuje na tablicy . 5cm
Przedstawcie na rysunku kolejne czynności .
8.ROZWIĄZANIE SŁOWNE
Wymieńcie kolejne czynności , które należało wykonać .
Najpierw od długości 65m odjęliśmy przez zagięcie paska 5 m . Pozostałe 60 m żyłki podzieliliśmy na 4 równe kawałki .
9. ROZWIĄZANIE ARYTMETYCZNE
Zapiszcie rozwiązanie zadania .
U . samodzielnie zapisują
65 - 5 = 60
60 : 4 = 15
10. ROZWIĄZANIEN W JEDNYM ZAPISIE
( 65 - 5 ) : 4 = 60 : 4 = 15
Dlaczego w tym zapisie potrzebny jest nawias ?
11. ZILUSTROWANIE ROZWIĄZANIA ZA POMOCĄ GRAFU - DRZEWKA ( 65 - 5 ) : 4 = 60
- Kto potrafi przedstawić zapis (65 - 5 ) : 4 na drzewku
12. ROZWIĄZANIE ALGEBRAICZNE
Popatrzmy jeszcze raz na nasz rysunek . Jak można zapisać długość odcinków nieznanych ?
65 m - długość żyłki
x m - dł. każdego krótszego kawałka żyłki
5 m - o tyle jest dłuższy ostatni kawałek żyłki .

x X X X 5m

Kto potrafi zapisać rozwiązanie w formie równania ?Jak zapisać sumę jednakowych składników x ?
Na podstawie analizy rysunku U . zapisują równanie : x+ x + x + x + 5 = 65
4 * x + 5 = 65
13 . ROZWIĄZANIE NA OSI LICZBOWEJ
N . rysuje na tablicy oś liczbową .
- Kto potrafi przedstawić rozwiązanie na osi liczbowej ?
14. Rozwiązanie zadań z karty pracy ucznia str. 17. 18.(zadanie nr 5, 6 )
IV Podsumowanie zajęcia .
- Czego nauczyliśmy się dzisiaj ?
- Wyliczmy sposoby , którymi posłużyliśmy się w rozwiązywaniu zadań tekstowych .
V Zadanie pracy domowej .
I poziom zadanie nr1 i 4 - karta pracy str 17
II poziom zadanie nr 2 i 5 - karta pracy str 17.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie