Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Etyka dziennikarska w gazetce internatu

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1923 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Gazetka szkolna powstaje w środowisku zamkniętym, małym. Czy potrzebne są tu zasady etyki dziennikarskiej? Na to pytanie staram się odpowiedzieć w tym artykule.

Praca w Klubie Dziennikarza to praca ciężka, ale i bardzo ciekawa. Rozbudzanie zdolności i zainteresowań dzieci, tej ciekawości świata, która w nich drzemie, obserwacja, jak przełamują swoje własne bariery... to pasjonujące zadanie. Zwłaszcza, jeśli dotyczy to dzieci w jakiś sposób niepełnosprawnych.
Od wielu lat pracuję z dziećmi niesłyszącymi, od roku jestem opiekunem Klubu Młodego Dziennikarza.
Na zajęciach, jakie prowadzę w ramach Klubu, zawsze staram się wpajać młodzieży zasady etyki dziennikarskiej.
Zasady te, określone z inicjatywy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, zawarte są w Karcie Etycznej Mediów. Dziennikarze deklarują, że w swojej pracy będą się kierować zasadami: prawdy, obiektywizmu, oddzielania informacji od komentarza, uczciwości, szacunku i tolerancji, pierwszeństwa dobra odbiorcy, wolności i odpowiedzialności.
Trudno jest wytłumaczyć młodzieży niesłyszącej te zasady. Jednak moim zdaniem są one bardzo potrzebne i należy ja wpajać.
Gazetka jest w internacie bardzo chętnie czytana. Stanowi źródło informacji, z pewnością ma wpływ na ludzi, na ich opinie i odczucia. Nawet tu, w środowisku szkolnym, dziennikarz może byc narażony na różnego rodzaju manipulacje. Bardzo łatwo tu o plotki, fałszywe, nie sprawdzone informacje krzywdzące innych.
Dziennikarz musi umieć odróżnić prawdę od fałszu, musi też byc obiektywny, szanować i tolerować innych. Zasady etyki maja pomóc młodym dziennikarzom ocenić to co pozytywne, a co negatywne w ich zachowaniu, postępowaniu. Mają im ułatwić poznawanie i przedstawianie prawdy w sposób wierny.
Bez zasad etyki gazetkę ogarnąłby chaos, każdy z piszących młodych ludzi zdobywałby i przekazywał informacje na swój własny sposób, niekoniecznie zgodny z zasadami etyki.

Napisała:
mgr Danuta Buhl

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie