Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Scenariusz zajęcia z dziećmi 5 i 6-letnimi

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 15230 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

W dzisiejszych czasach bardzo ważną rzeczą jest umiejętność odróżniania dobra od zła... Już małe dzieci powinny dostrzegać i reagować na krzywdę drugiego człowieka!

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z DZIEĆMI 5 i 6-LETNIMI




TEMAT: WYCIECZKA DO KRAINY CZARODZIEJSKICH SŁÓW


CELE:
- dostrzeganie i rozumienie wartości koleżeństwa i przyjaźni, eliminowanie odruchów złośliwości, drwin, agresji w stosunku do innych,

- wdrażanie do zachowań akceptowanych społecznie, wprowadzanie w kulturę bycia,

- kształtowanie postawy otwartości wobec ludzi o odmiennym charakterze, uwrażliwianie na potrzebę zgodnego życia,

- wdrażanie do używania słów kulturalno-grzecznościowych.


CELE OPERACYJNE:
- potrafi odróżnić dobro od zła,

- dostrzega i reaguje na krzywdę drugiego człowieka,

- potrafi nazwać swoje uczucia,

- przyporządkowuje obraz mimiczny twarzy do informacji werbalnej,

- użyje określeń do czynności wykonywanych rękami i nogami,

- dokona analizy po podanej informacji, zdecyduje, która mówi o właściwym używaniu słów kulturalno-grzecznościowych, a które nie.


METODA: słowno-oglądowa połączona z czynnym działaniem


POMOCE: koperty z symbolami krain oraz zadaniami do wykonania, portrety twarzy i pasujące do nich określenia, obrazki przedstawiające czynności wykonywane rękami i nogami, kolorowe kółeczka, lizaki, czyste kartki, kredki, dyplomy.


PRZEBIEG:
  1. Nauczycielka wita się z dziećmi, dzieci witają się między sobą mówiąc każdemu miłe słowo;
- machając do siebie rękami,

- podając sobie dłonie kłaniając się.

  1. Zabawa w kole: „ Jak dobrze być razem, za ręce trzymać się i wszystkim dobrze życzyć, i w zgodzie bawić się ”.
  2. Nauczycielka proponuje dzieciom zabawę:
- Czy potrafisz odszukać kogoś, kto ma taki sam kolor oczu, jak ty?

- Czy znajdziesz osobę, której imię zaczyna się na taką samą głoskę, jak twoje?

- Czy znajdziesz kogoś, kto ma ubranie koloru zielonego?

- Czy znajdziesz kogoś niższego od siebie?

  1. Zabawa w wyobraźnię: Spróbuj spojrzeć na otaczający nas świat. Odpowiedz na pytanie :
„ Jaki jestem dla innych ? ”.

- Miło mi, gdy.......

- Cieszę się, gdy........

- Kiedy się złoszczę?

- Co zrobić, żeby uniknąć złośliwości?

  1. Nauczycielka mówi dzieciom, że dzisiaj pojadą do Krainy Czarodziejskich Słów . N. tłumaczy dzieciom, że czarodziejskie słowa to kluczyki, które otwierają nam drogę do lepszego życia wśród ludzi. Aby tam dotrzeć trzeba przejechać przez inne krainy i wykonać wszystkie zadania. Każda kraina ma inną nazwę, aby ją poznać należy odczytać narysowany na kopercie symbol. „ A więc ruszamy w podróż! Powodzenia!”
6. Do Krainy Śmiechu lecimy samolotem.

Zadanie do wykonania: „ Rozpoznaj emocje”- nauczycielka czyta wyraz, dzieci łączą go z odpowiednim rysunkiem.

  1. Kraina Hałasu ( jedziemy pociągiem )
Zadanie do wykonania: dzieci wyciągają obrazki przedstawiające czynności rąk i nóg. Komentują i naśladują czynności i gesty.

  1. Słodka Kraina (jedziemy samochodem )
Zadanie do wykonania: dzieci otrzymują kolorowe kółeczka. Nauczycielka mówi dzieciom, że na dywanie znajdują się kolorowe lizaki. N.: „ Należy zebrać z dywanu tylko takie lizaki, które są w kolorze waszych kółeczek. Każdy zabiera 2 lizaki, potem dobieracie się kolorami w grupy i liczycie lizaki.’’

  1. Krokiem marszowym idziemy do następnej krainy ( Kraina Rysunków )
Mini quiz rysunkowy „ Drzewko pełne dobrych słów ”:

- dzieci biorą kartkę papieru

- N. informuje, że na tej kartce wyrośnie drzewko, pyta z czego drzewo wyrasta,

- dzieci podają informacje N. ustala z nimi, że drzewko wyrośnie z nasionka i poleca je narysować na kartce,

- N.: „ Za chwilę usłyszycie informacje, jeżeli zdecydujecie, że mówi ona o dobrym użyciu słów grzecznościowych narysujecie od nasionka kreskę, która będzie pniem drzewa . Jeżeli informacja będzie mówiła o złym używaniu tych słów kreski nie rysujecie, można ją tylko rysować po informacji prawdziwej. Po narysowaniu pnia rysujemy gałązki, które potem można ozdobić. ”

- dzieci liczą z ilu kresek składa się ich drzewko, podpisują się lub oznaczają swoją kartkę,

- wspólne wyszukiwanie dobrych słów potrzebnych ludziom w życiu.

  1. KRAINA CZARODZIEJSKICH SŁÓW- wręczenie dzieciom dyplomów z napisem:
„ ZDOBYWCA SŁÓW – KLUCZY UŁATWIAJĄCYCH LUDZIOM ŻYCIE ” ( w trakcie rozdawania dyplomów nauczycielka recytuje wiersz ).
- N. : „ Gratuluję i mam nadzieję, że od dzisiaj tych słów będziecie używać zawsze i

wszędzie. W nagrodę poczęstuję was kolorowymi lizakami.”



Na dalszą drogę życia,

Weź trzy czarodziejskie słowa:

Proszę, Przepraszam, Dziękuję,

I w sercu je zachowaj,

Dzień dobry i Do widzenia,

Niech obce ci nie będzie,

Te słowa, które poznałeś,

Używaj zawsze i wszędzie.





Opracowała: Anna Koczy

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie