Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Wszystko płynie - artyści o przemijaniu

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 4633 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Jest to scenariusz lekcji dla II klasy zasadniczej szkoły zawodowej specjalnej. Próba interpretacji wiersza Wisławy Szymborskiej "Nic dwa razy".

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO

dla II klasy zasadniczej szkoły zawodowej specjalnej


Temat: „Wszystko płynie”- artyści o przemijaniu
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


opracowanie: Magdalena Krzyżańska – Słaby


CELE OGÓLNE :

- rozwijanie umiejętności interpretacji tekstu poetyckiego


CELE SZCZEGÓŁOWE:

- nakłanianie uczniów do budowania wniosków o wyższym stopniu abstrakcji
- rozwijanie umiejętności nazywania uczuć i wrażeń
- rozbudzanie wrażliwości estetycznej
- pobudzanie do refleksji filozoficznej
- wdrażanie do dyskusji


CELE OPERACYJNE:

- uczeń rozumie przesłanie utworu
- nazywa uczucia, określa stan emocjonalny artysty
- dostrzega kontrast jako zasadę zestawienia obu muzycznych wykonań wiersza
- tworzy aforyzm będący wnioskiem wypływającym z utworu

METODY:

- pogadanka heurystyczna
- dyskusja dydaktyczna
- praca z książką
- ćwiczenia

FORMY PRACY:

- zbiorowa jednolita
- indywidualna jednolita
- grupowa jednolita


ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- podręcznik ( wiersz Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy”)
- płyty CD z piosenkami z tekstem wiersza Wisławy Szymborskiej - ( Maanam „Róża”, Łucja Prus „ Nic dwa razy”)


TOK LEKCJI

  1. Sprawy organizacyjno – porządkowe. Wprowadzenie.
  2. Próba interpretacji sentencji Heraklita, która jest myślą przewodnią lekcji i ukierunkowuje myślenie uczniów:
„Wszystko płynie, nic nie stoi, nie można wejść dwa razy do tej samej wody w rzece”.

Swobodne wypowiedzi uczniów. Pogadanka heurystyczna.

  1. Zapisanie tematu na tablicy.
  2. Głośne odczytanie wiersza Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy”. Próba interpretacji utworu. ( praca z książką, pogadanka heurystyczna)
  3. Wysłuchanie z magnetofonu dwóch piosenek : wykonanie KORY i Łucji Prus, różnie muzycznie interpretujących utwór Szymborskiej
  4. Analiza porównawcza obu wykonań, próba dostrzeżenia kontrastu między interpretacjami, zwieńczona indywidualnym wykonywaniem ćwiczenia mającego na celu określenie nastroju emocjonalnego piosenek. Nazywanie stosunku artystek do przemijania. ( tabela podzielona na dwie części z tytułami: KORA i ŁUCJA PRUS, rozsypanka wyrazowa określająca nastroje utworów i wykonujących je artystek: bunt, gniew, agresja, niepokój, szaleństwo, spokój, pokora, pogoda ducha, pogodzenie z losem, zadowolenie z życia)
  5. Wzorcowe wykonanie ćwiczenia na tablicy, przepisanie do zeszytu. .
  6. Notatka podsumowująca rozważania w formie rysunku: zrównoważona waga z dwiema możliwymi interpretacjami wiersza umieszczonymi na przeciwległych szalach. Napisy na prostokątach odważnikach:
a). „To niesprawiedliwe, że wszystko przemija, że cudowne chwile nie mogą trwać wiecznie. Nie można się z tym pogodzić.”

b).”Trzeba z pokorą zaakceptować przemijanie. Gdyby piękne chwile trwały wiecznie – nie docenilibyśmy ich piękna.”

Uczniowie przerysowując szalę do zeszytów przechylają ją zgodnie z własnym przekonaniem na prawą lub lewą stronę.

9. Próby uogólnienia. Uczniowie zastanawiają się nad przesłaniem wiersza. Podzieleni na

dwuosobowe grupy otrzymują polecenie utworzenia krótkiego aforyzmu, będącego

wnioskiem wypływającym z wiersza Wisławy Szymborskiej.

10 Głośne odczytanie prac, wybór najładniejszej. Ocena aktywności uczniów.


Magdalena Krzyżańska - Słaby

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie