Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Nabożeństwo Drogi Paschalnej (Via Lucis)

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2826 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Pobożność ludowa dopisała do Via Crucis Via Lucis. Mam nadzieję, że poznając świetlane stacje, zadomowią się one w naszych świątyniach, wpiszą się w nasz styl myślenia i życia.

Szczytem tajemnicy zbawienia jest misterium paschalne Jezusa Chrystusa, czyli tajemnice bolesne i chwalebne. Dlatego w centrum celebracji kościelnych znajduje się Pascha, otoczona dwoma szczególnymi okresami: Okresem Wielkiego Postu i Okresem Wielkanocnym. Pierwszy trwający 40 dni, prowadzi do Triduum Paschy, bogaty jest w nabożeństwa i przeżycia religijne: Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale, rekolekcje. Po Wielkanocy tak liczne propozycje duszpasterskie wyraźnie ubożeją, przychodzi jakby wyciszenie „tajemnicy zbawienia” albo nawet zapomnienie o niej przez skupienie się na nabożeństwach pierwszokomunijnych czy majowych, które żyją swoim życiem i swoją duchowością. A przecież Okres Wielkanocny trwający przez 50 dni jest bardziej doniosły od Wielkopostnego: „bezużyteczna byłaby sama śmierć i tajemnica zmartwychwstania, gdyby nie było daru Ducha Świętego, ożywiającego ciało i misję Kościoła”.Ten brak przeżywania, medytacji wydarzeń paschalnych obecnie próbuje uzupełnić coraz bardziej popularne w Kościele wielkanocne nabożeństwo Drogi Paschalnej, zwane też Droga Światła (Via Lucis), wzorowane na Drodze Krzyżowej (Via Crucis).
Polega ono na przeżywaniu czternastu stacji – spotkań Chrystusa Zmartwychwstałego z uczniami.

I. HISTORIA NABOŻEŃSTWA DROGI PASCHALNEJ W KOŚCIELE

1. Jan Paweł II:
"Kontemplacja oblicza Chrystusa nie może zatrzymać się na wizerunku Ukrzyżowanego. Chrystus jest Zmartwychwstałym! [...] Właśnie w Chrystusa zmartwychwstałego wpatruje się dzisiaj Kościół. Czyni to idąc śladami Piotra, [...] Czyni to stając u boku Pawła, który spotkał Chrystusa na drodze do Damaszku i został oślepiony Jego blaskiem: Dla mnie bowiem żyć - to Chrystus, a umrzeć - to zysk (Flp 1, 21). W dwa tysiące lat po tych wydarzeniach Kościół przeżywa je tak, jak gdyby dokonały się dzisiaj. Jako Oblubienica Chrystusa kontempluje w Jego obliczu swój skarb i swoją radość." (Novo Millennio Ineunte, 28).
2. Siedemnastowieczny modlitewnik przewidziany na obchody Męki Pańskiej w Górze Kalwarii pod Warszawą, zawierał medytacje i modły kontynuujące temat pasyjny nowymi stacjami, na przykład: "u grobu zmartwychwstania", "u pokazania się Magdalenie", "w kaplicy Emaus" (dziś tzw. Kalwaryjka), "w kaplicy Wniebowstąpienia" "w kaplicy św. Szczepana ukamienowanego" "w kaplicy ścięcia św. Jakuba".
3. Archidiecezja Detroit (USA), informuje:
"Nabożeństwo Drogi Światła wywodzi się z tej samej tradycji, co Droga Krzyżowa Znane było jako "Stacje Zmartwychwstania". Stacje te odkryto w katakumbach św. Kaliksta w Rzymie. Via Lucis jest najbardziej odpowiednia na czas Niedzieli Zmartwychwstania, na dni oktawy Wielkanocnej i na pięćdziesiąt dni okresu wielkanocnego."
4. Oficjalny modlitewnik Roku Jubileuszowego pt. "Modlitwy Pielgrzyma" zawiera Drogę Światła (Via Lucis) wraz z tradycyjną Drogą Krzyżową (Via Crucis).
5. Kongregacja Kultu Bożego i dyscypliny Sakramentów uczy o: "nabożeństwie Drogi Światła (Via Lucis) gdzie wierni rozważają różne spotkania z Jezusem, który objawił swoją chwałę uczniom w oczekiwaniu na obiecanego Ducha" (Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii, Vaticano 2002, nr 153).
6. Nabożeństwem Via Lucis rozpoczęła się 9 listopada 2002 r. wizytacja pasterska parafii św. Józefa przeprowadzona przez J.E. księdza arcybiskupa Zygmunta Kamińskiego, metropolitę szczecińsko-kamieńskiego. Nabożeństwo polegało na rozważaniu fragmentów Biblii, opisujących wydarzenia od Zmartwychwstania Pana Jezusa do Zesłania Ducha Świętego. Paschał, niesiony przez reprezentantów poszczególnych grup, symbolizował obecnego Chrystusa.
7. 10 maja 2003r. po raz pierwszy zorganizowano w Krakowie I Akademicką Drogę Światła w ramach Chrześcijańskich Dni Żaka. Odbywała się ona póżnym wieczorem przy blasku świec i prowadziła z Wawelu na Skałkę.

II. PRZEBIEG NABOŻEŃSTWA DROGI ŚWIATŁA

1. Wprowadzenie do nabożeństwa, wzbudzenie intencji.
2. Zapalenie świec lub lampionu od paschału, który można nieść w procesji obok krzyża ozdobionego wielkanocną stułą.
3. Pieśni wielkanocne ( odpowiedni kanon z Taize lub psalmu)
4. Podanie nazwy stacji
5. Formuła dziękczynna: - Kłaniamy się Tobie, Chryste, i błogosławimy Ciebie, - żeś przez Paschę Swoją świat odkupić raczył.
6. Rozważanie (czytanie tekstu biblijnego)
7. Modlitwa Pańska.
8. Śpiew między stacjami (np. Zmartwychwstał Pan) Jest to tylko jedna z propozycji przeprowadzenia Drogi Światła. Gdy sytuacja tego wymaga można dokonywać modyfikacji (np. nabożeństwo można odprawiać wobec Najswiętszego Sakramentu).


III. NAZWY STACJI

Stacja I: Jezus powstał z martwych
Stacja II: Apostołowie przybywają do pustego grobu
Stacja III: Jezus objawia się Marii Magdalenie, apostołce Apostołów
Stacja IV: Jezus objawia się uczniom na drodze do Emaus
Stacja V: Uczniowie rozpoznali Pana przy łamaniu chleba
Stacja VI: Zmartwychwstały Pan objawia się wspólnocie uczniów
Stacja VII: Jezus przekazuje Kościołowi dar pokoju i pojednania
Stacja VIII: Zmartwychwstały Pan umacnia wiarę Tomasza
Stacja IX: Spotkanie z Panem nad brzegiem Jeziora Tyberiadzkiego
Stacja X: Pan przebacza Piotrowi i zawierza mu swoja owczarnię
Stacja XI: Wielkie Rozesłanie uczniów przez Jezusa
Stacja XII: Jezus wstępuje do nieba
Stacja XIII: Uczniowie z Maryją oczekują w Wieczerniku na Zesłanie Ducha Świętego
Stacja XIV: Jezus posyła Kościołowi Ducha Świętego

Są to tajemnice czyli wydarzenia zbawcze wzięte z końcowych partii Ewangelii oraz dwóch pierwszych rozdziałów Dziejów Apostolskich. Ich wybór lub pomnożenie, kompozycja i zastosowanie – mogą ulec zmianie lub wzbogaceniu. Należy jednak pamiętać iż mają one służyć kontemplacji Oblicza Chrystusa, nie tylko frasobliwego, cierpiącego lecz także żyjącego, zwycięskiego i chwalebnego, żyjącego w Kościele oraz Chrystusa na przyjście którego czekamy z nadzieją i miłością.

Opracowanie: Teresa Ciesielska

Na podstawie artykułów: ks. Mariana Pisarzaka MIC „Droga Zmartwychwstałego Pana i Jego uczniów” –
www mateusz.pl oraz ks. Jana Kracika „Paradoksy wiary wielkanocnej”- www.tygodnik.com.pl

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie