Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Z mapą łatwiej -zajęcia zintegrowane

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 8266 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Przedstawiam Państwu scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy drugiej. Scenariusze przewiadziany jest na cały dzień lekcyjny.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH DLA KLASY II

TEMAT: Z MAPĄ ŁATWIEJ

Porządkowanie i wykorzystanie informacji oraz zdobytej wiedzy.
Tworzenie map pogody.
Planowanie podróży z wykorzystaniem mapy.
Rozwiązywanie zadań tekstowych na obliczenia zegarowe.
Tworzenie pracy plastycznej z masy solnej.

CELE OPERACYJNE: Uczeń potrafi :
  • stosować zasady ortograficzne( pisownia nazw miast wielką literą)
  • wskazać na mapie i nazwać kierunki świata
  • odszukać wybrane miasta
  • uzupełnić tabelę i mapę podanymi informacjami
  • przedstawić prognozę pogody z wykorzystaniem oznaczeń
  • wspólnie z grupą zaplanować podróż po Polsce z wykorzystaniem mapy
  • przedstawić swoja propozycję klasie wykorzystują mapę
  • rozwiązać zadanie matematyczne na obliczenia zegarowe
  • zaplanować i wykonać prace plastyczną z masy solnej
  • ocenić swoją pracę na zajęciach
FORMA PRACY: indywidualna, grupowa, zbiorowa

MATODY NAUCZANIA: praca z mapą, obserwacja, praca w grupach, rozmowa, projekt, czynnościowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: mapa fizyczna Polski, karty pracy dla uczniów, karty z informacjami, masa solna.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
  1. Rozmowa wstępna z uczniami na temat dzisiejszych zajęć.
  2. Przypomnienie kierunków świata, wskazanie ich na mapie fizycznej Polski.
  3. Rozdanie kart pracy / na tablicy w klasie nauczyciel rysuje taka samą mapę Polski jak maja uczniowie na kartach pracy/
    • Uczniowie oznaczają wskazywane kierunki świata na swoich mapkach.
    • Podpisują zaznaczone miasta nazwami korzystając z mapy ściennej lub mapek w podręcznikach. (ćw.s.34"Świat ucznia")
  4. Rozmowa na temat tabelki umieszczonej pod mapką- wytłumaczenie zadania do wykonania, rozdanie prognoz pogody dla poszczególnych miast, przypomnienie oznaczeń (narysowane są na tablicy)
    • Uczniowie korzystając z informacji zawartych w prognozach mają za zadanie umieszczenie ich w swoich tabelkach.
  5. Naniesienie informacji z tabelek na mapki i na mapę narysowaną na tablicy. /jeden uczeń podchodzi do tablicy inni wykonują prace na swoich kartach/
  6. Przerwa śródlekcyjna
  7. Praca w grupach. /na czas/
          Każda grupa dostaje kartkę na której mają napisać trasę wycieczki po Polsce. Wykorzystując mapę i swoje wiadomości mają za zadanie zaplanować trasę /Warunek: musi być określony kierunek i środek lokomocji/ Np. Z Warszawy wyruszamy autokarem w kierunku północnym do Olsztyna....
  8. Przedstawienie swoich propozycji przez przedstawicieli grup z wykorzystaniem mapy fizycznej Polski.
  9. Wspólne redagowanie i zapisywanie do zeszytów trasy podróży.
         Np. Wyruszamy autokarem z Warszawy w kierunku północnym do Olsztyna, potem w kierunku północno-zachodnim do Gdańska. W Gdańsku wsiadamy na statek i płyniemy wzdłuż brzegu na zachód do Szczecina. W Szczecinie wsiadamy w pociąg na południe do Wrocławia. Z Wrocławia w kierunku południowo-wschodnim autokarem do Krakowa. Z Krakowa płyniemy po Wiśle do Warszawy.
  10. Zadania matematyczne - rozwiązywanie w zeszytach / treści zadań tekstowych umieszczone na odwrotnej stronie kart pracy/
    Uczniowie wypisują dane, szukane, piszą rozwiązanie i odpowiedź.

    Zad.1
         Uczniowie klasy 2 e pojechali na wycieczkę. Wsiedli w Warszawie do autokaru o godzinie 7 rano. W Gdańsku byki o godzinie 1 po południu. Ile godzin trwała podróż?

    Zad.2
         Dzieci płynęły 5 godzin wodolotem wzdłuż wybrzeża. Wyruszyli z Gdańska w południe. O której godzinie byli w Szczecinie?
  11. Zajęcie plastyczne.
         Przed przystąpieniem do pracy uczniowie przygotowują miejsca na ławkach, potrzebne materiały /gazeta ochronna na ławkę, podkładka/ Nauczyciel rozdaje porcje masy solnej.
    Uczniowie sami planują co chcą ulepić /warunek : temat pracy musi wiązać się z dzisiejszymi zajęciami/ np.: odznaka podróżnika, statek, łódka, autokar, samochód, oznaczenia pogody..../
  12. Wykonanie wystawy prac i uprzątniecie miejsc pracy.
  13. Podsumowanie zajęć.
    Rozmowa na temat zajęć.
    Ocena aktywności uczniów i zebranie kart pracy do sprawdzenia.
    Samoocena „Czy jestem zadowolona (-lony) z mojej pracy na dzisiejszych zajęciach? – rysowanie „buziaczków” w zeszycie.
Opracowała: Dorota Matuszelańska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie