Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Wykorzystanie zdalnego systemu wyświetlania VNC w procesie nauczania

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2771 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Artykuł omawia doświadczenia pracy z programem VNC (Virtual Network Computing) w nauczaniu informatyki, który umożliwia przesyłanie obrazu-ekranu jednego komputera na inne komputery w sieci, a także zdalne sterowanie innym komputerem.

Jestem nauczycielem informatyki w liceum ogólnokształcącym. Od momentu, kiedy wykorzystuję na swoich zajęciach aplikację VNC, przestały boleć mnie nogi ! To prawda, bo specyfika zajęć z technologii informacyjnej lub informatyki wymaga od nauczyciela kontroli uczniów oraz pomagania im podczas pracy z komputerami, co wiąże się z częstym przemieszczaniem się nauczyciela pomiędzy stanowiskami uczniowskimi, a także wielokrotnym poprawianiem błędów popełnianych przez uczniów.


Program VNC (Virtual Network Computing) jest programem typu freeware, który umożliwia przesyłanie obrazu-ekranu jednego komputera na inne komputery w sieci. Umożliwia też zdalne sterowanie innym komputerem. Można go znaleźć na wielu serwerach ftp, wystarczy w wyszukiwarce wpisać:
vnc-3.3.3r7_x86_win32.zip - właśnie tak nazywa się spakowana wersja programu.


Program w pracowni może spełniać wiele bardzo przydatnych funkcji, m.in umożliwia:
- przesyłanie ekranu serwera na pozostałe komputery pracowni,
- przejmowanie komputera uczniowskiego z serwera i zdalną pracę na nim,
- przejmowanie ekranu komputera uczniowskiego i przesyłanie go na inne komputery pracowni.


Od czasu instalacji VNC w pracowniach komputerowych mogę kierować przebiegiem lekcji ze swojego stanowiska komputerowego, z którego w sposób wygodny dla uczniów, a także i dla kieruję lekcją oraz pracą uczniów. Mogę wysyłać obraz z własnego komputera do komputerów wszystkich uczniów, grupy uczniów, lub komputera wybranego ucznia, potrzebującego w danym momencie pomocy lub podpowiedzi. Mogę także przejąć kontrolę nad komputerem uczniowskim i samemu wprowadzić korekty do rozwiązywanego przezeń zadania. Mam również wgląd w to, jakie programy czy strony internetowe odwiedzają uczniowie.


Od czasu instalacji VNC częściej wykorzystuję metody pracy w grupach, ponieważ uczniowie mogą wspólnie pracować nad rozwiązaniem jednego zadania, uzupełniając je na ekranie swoich monitorów o moduły, które opracowują. Ten sposób pracy najczęściej wykorzystuję przy budowie złożonych arkuszy kalkulacyjnych, baz danych, lub pisaniu przez uczniów programów komputerowych w wybranym języku programowania, gdzie zadanie uczniów polega na opracowaniu pojedynczych procedur, modułów lub funkcji i umieszczeniu ich w programie, a następnie wspólnym uruchamianiu, testowaniu i wprowadzaniu w nim korekt.


Opisywany program może być z powodzeniem wykorzystywany na lekcjach innych przedmiotów, np. języków obcych, a szczególnie tam, gdzie szkoła posiada jeden egzemplarz programu dydaktycznego, który uruchomiony na jednym stanowisku można udostępnić uczniom. Nie musimy także używać drogich projektorów multimedialnych, ponieważ darmowy program VNC daje nam możliwość prezentowania pomocy dydaktycznych w wygodniejszej dla uczniów formie.

Dzięki specjalnej konsoli do sterowania programem - napisanej z myślą o wykorzystaniu w szkolnych pracowniach - korzystanie i sterowanie nim staje się bardzo łatwe i przyjazne.


Jak zainstalować program VNC w pracowni komputerowej.

Pakiet składa się z dwu części: serwera (do tworzenia obrazu w formie nadającej się do transmisji) i klienta (do odbioru owego przekazu). Obecnie dostępne są serwery działające na Win32 (MS Windows 95/98, MS Windows NT, MS Windows XP) oraz systemy Unix.


Instalowanie programu VNC na serwerze
Na serwerze logujemy się jako administrator. Na dysku C zakładamy katalog VNC i kopiujemy do niego plik vnc-3.3.3r7_x86_win32.zip., zawierający spakowaną wersję vnc. Następnie rozpakowujemy ten plik. Po rozpakowaniu otrzymamy folder vnc_x86_win32, w którym znajdują się dwa inne foldery vncviewer i winvnc. Z katalogu winvnc uruchamiamy plik setup.exe.

Instalacja programu przebiega domyślnie i tylko klikamy Next. Program zainstaluje się w katalogu C:Program FilesORLvnc - i nie należy zmieniać miejsca instalacji. Po zainstalowaniu się programu restartujemy serwer i znowu logujemy się jako administrator. Aby uruchomić zainstalowany program, klikamy STARTPROGRAMSvnc i uruchamiamy Run Winvnc (App Mode).

Uzupełniamy pole Password (wpisując swoje hasło dostępu) i zaznaczamy pole Disable Remote Keyboard & Pointer - to zaznaczenie uniemożliwi uczniom sterowanie naszym serwerem (np. włączenie jakiejś aplikacji, wyłączenie serwera). Zaznaczamy opcję Poll Full Screen - która zapewnia nam odświeżanie całego ekranu. Klikamy OK i serwer jest przygotowany do przesyłania własnego obrazu monitora na inne komputery naszej pracowni

Instalacja VNC na komputerach uczniowskich

Na komputerze uczniowskim logujemy się jako administrator. Na dysku C zakładamy katalog vnc i kopiujemy do niego z serwera folder vnc_x86_win32, w którym znajdują się dwa inne foldery vncviewer i winvnc. Z katalogu winvnc uruchamiamy plik setup.exe.
Instalacja przebiega domyślnie i klikamy Next. Program instaluje się w katalogu

C:Program FilesORLvnc - i nie należy zmieniać miejsca instalacji. Po instalacji należy zrestartować komputer i znowu zalogować się jako administrator.
W identyczny sposób program VNC instalujemy na wszystkich komputerach uczniowskich. (Oczywiście można skorzystać ze sposobów opisanych w zaawansowanych metodach administrowania pracownią i wykonać obraz komputera wzorcowego lub stworzyć własną instalację, która oprócz innych programów będzie zawierać instalację VNC).
Po zainstalowaniu VNC na wszystkich komputerach uczniowskich, na jednym z komputerów uczniowskich - będąc zalogowanym jako administrator - uruchamiamy VNC. W tym celu klikamy START|PROGRAMY|vnc|Run Winvnc (App Mode). Przy pierwszym uruchomieniu pokaże się okno, w którym zaznaczamy następujące opcje:

Uzupełniamy pole Password - wpisując swoje hasło dostępu, które nie powinno być długie.
Nie zaznaczamy opcji Disable Remote Keyboard & Pointer oraz Disable Local Keyboard & Pointer - brak zaznaczenia tych opcji spowoduje, że komputerem uczniowskim będzie można sterować z serwera i tę możliwość będzie miał też uczeń. Dzięki temu będziemy mogli uczniowi zdalnie pomagać. Zaznaczamy opcję Poll Full Screen, która zapewnia nam odwieżanie całego ekranu. Klikamy OK i opcje vnc na komputerze uczniowskim są ustawione. Następnie restartujemy komputer uczniowski i jeszcze raz logujemy się na nim jako administrator.

Aby komputery uczniowskie po uruchomieniu były gotowe do zdalnego sterowania i do wyświetlania ekranu serwera, trzeba do autostartu dodać Run Winvnc (App Mode) i Run vncviewer (Listen Mode).


Życzę wielu nowych inspirujących doświadczeń w pracy z VNC.


Artur Pytko

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie