Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Rodzinne uwarunkowania zaburzeń w zachowaniu dzieci

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 5328 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Rodzina jest podstawowym zespołem wspólnoty życia, jest to wspólnota głównie emocjonalna (...) Ludzie kontaktują się tu ze sobą całą osobowością (...), odprężają się. Dla wielu dom (...) staje się podporą emocjonalną ostoją bezpieczeństwa psychicznego. (A. Kamiński 1972).

Analizie życia rodzinnego poświęca się dużo miejsca w literaturze, gdyż w rodzinie tkwią przyczyny wielu zaburzeń w zachowaniu dzieci. Są one związanie z:

1.  Nieudolnością wychowawczą rodziców (postawy wobec dziecka, zaspokajanie
potrzeb, atmosfera rodzinna, więź uczuciowa,)
2.              Zaburzoną strukturą rodziny.
3.              Patologią rodziny.
Postawa rodzicielska jest całkowitą formą ustosunkowania się rodziców do dzieci, do zagadnień wychowawczych, ukształtowaną podczas pełnienia funkcji rodzicielskich. Przyczyną zaburzeń w zachowaniu są nieprawidłowe postawy rodzicielskie. Najbardziej groźna w skutkach jest postawa odtrącająca i nadmiernie chroniąca.

Postawa odtrącająca sprzyja kształtowaniu się u dziecka agresywności, kłamstwa, kradzieży, zahamowania rozwoju uczuć wyższych, zachowań aspołecznych, trudności w przystosowaniu się oraz nerwic.

Zaś postawa nadmiernie chroniąca może powodować opóźnienie dojrzałości emocjonalnej, społecznej, zuchwalstwo oraz nastawienie egoistyczne.

Również postawa nadmiernie wymagająca sprzyja kształtowaniu się u dziecka takich cech jak; brak wiary we własne siły, niepewność, lęk, uległość, pobudliwość ,brak zdolności koncentracji.fZaś postawa nadmiernie chroniąca może powodować opóźnienie dojrzałości emocjonalnej, społecznej, awanturniczość, nastawienie egoistycznej Jeśli wraz z rozwojem dziecka rodzice nie przyjmują odpowiednich postaw prowadzi to do sytuacji konfliktowych, które powodują zaburzenia w zachowaniu dziecka.

W środowisku rodzinnym powinny być również zaspokojone podstawowe potrzeby psychiczne dziecka, które gwarantują harmonijny jego rozwój. Są to: potrzeba pewności i poczucia bezpieczeństwa, solidarności i łączności z bliskimi osobami, potrzeba miłości, akceptacji i uznania oraz sukcesu. Niezaspokojenie potrzeb psychicznych przez rodzinę staje się przyczyną braku poczucia bezpieczeństwa i wzrostu zagrożenia, z powodu malejącej więzi dzieci z domem rodzinnym. Potrzeba doznawania miłości i sympatii rodziców jest jedną z najważniejszych potrzeb dziecka, a jej zaspokojenie stanowi niezbędny warunek jego prawidłowego rozwoju. Nie bez znaczenia jest również w prawidłowo funkcjonującej rodzinie atmosfera rodzinna. Atmosferę uczuciową domu można porównać do „klimatu", w którym dziecko wzrasta i rozwija się. Atmosfera pogody i życzliwości otaczająca dziecko ma wpływ na jego aktywność oraz lepszy i szybszy rozwój. O atmosferze rodzinnej decyduje przede wszystkim osobowość rodziców, ich stosunek do dzieci oraz stosowane metody wychowawcze.

Bardzo ważnym aspektem życia rodzinnego są również stosunki uczuciowe między poszczególnymi członkami rodziny oraz łącząca ich więź uczuciowa. Rodzice silnie uczuciowo związani z dzieckiem poświęcają mu więcej czasu i uzyskują lepsze rezultaty wychowawcze.

Wśród czynników środowiskowych działających zaburzająco na dziecko jest zaburzona struktura rodziny (rodzina rozbita, separacja rodziców, rodzina niepełna). Rozbicie rodziny  jest bardzo szkodliwe dla dziecka. Może to wynikać z przeżywania przez dziecko winy i obciążania się odpowiedzialnością za istniejącą sytuację. Dziecko staje się przedmiotem rozgrywek, czuje się zagrożone i zagubione.

M. Jarosz 1979 omawia różne przejawy patologii rodziny. Do elementów dezorganizacji życia rodzinnego zalicza między innymi: nadużywanie alkoholu, wykolejenie moralne, trudności ekonomiczne, przestępczość.

Istnieją również inne błędy wychowania wynikające z warunków środowiskowych np. zły przykład postępowania rodziców, których świadkiem jest dziecko, niejednakowe traktowanie dzieci w rodzinie, brak poszanowania praw dziecka.

Błędy wychowawcze mogą być również związane z wystąpieniem niekorzystnych uwarunkowań takich jak: trudna sytuacja materialna, obciążenie pracą brak wolnego czasu na zajmowanie się dzieckiem.

Warto więc zachęcić rodziców do stworzenia właściwej atmosfery w domu oraz prezentowania właściwych postaw wobec dziecka,co w ogromnym stopniu decyduje o stylu wychowania, o doborze, a także skuteczności metod wychowawczych. Te same środki wychowawcze będą dawały inne rezultaty, w zależności od emocjonalnych postaw rodziców, którzy będą je stosowali.

Opracowała: Teresa Łępa

Literatura: M. Ziemska        .Postawy rodzicielskie"

B. Czeredrecka „Analiza pedagogiczna zaburzeń w zachowaniu dzieci w młodszym wieku szkolnym"

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie