Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Utrwalenie wiadomości o wiosennych kwiatach

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 7331 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Pragnę przedstawić konspekt zajęć przeprowadzonych metodami i technikami aktywizującym .Wykorzystałam metodę burzę mózgów, linię czasu, grupy zadaniowe jednolite i zróżnicowane, dramę oraz tarczę strzelecką.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II



DATA: 17.03.2006
KLASA : II B
PROWADZĄCA : MAŁGORZATA KRUSZONA

BLOK TEMATYCZNY: Zbliża się wiosna

TEMAT : Utrwalenie wiadomości o wiosennych kwiatach .
.
CELE OGÓLNE :

- doskonalenie umiejętności rozpoznawania wiosennych kwiatów
- rozwijanie umiejętności układania krótkich zdań na temat
- doskonalenie czytania ze zrozumieniem
- wyrabianie postaw ekologicznych
- rozwijanie umiejętności starannego kolorowania rysunków

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Uczeń:
- przeczyta poprawnie nazwy roślin
- rozpozna i nazwie wiosenne kwiaty
- zaznaczy rośliny chronione
- ułoży i zapisze zdania opisujące wybraną roślinę
- pomaluje kontur rośliny zgodnie z jej wyglądem w rzeczywistości
- przyklei swój wybór zgodnie z poleceniem
- zaprojektuje symbol wiosny
- uporządkuje kolejność pór roku
- przeczyta polecenie ze zrozumieniem

METODY i TECHNIKI AKTYWIZUJĄCE :

• BURZA MÓZGÓW,
• PROMYCZKOWE USZEREGOWANIE ,
• GRUPY ZADANIOWE: JEDNOLITE I ZRÓŻNICOWANE ,
• LINIA CZASU
• DRAMA
• TARCZA STRZELECKA

FORMY PRACY : indywidualna , praca w grupach,


ŚRODKI DYDAKTYCZNE: karty pracy, linia czasu, rysunki roślin, rekwizyty- suknia
zielona i brązowa, tulipany i róże, czapka wełniana i wianek z
kwiatami



PRZEBIEG ZAJĘĆ :

1.Rozgrzewka umysłowa – metoda : burza mózgów ”WIOSNA”- wypisanie na
karteczkach, wszystkich skojarzeń z porą roku - wiosną.( czas – 3 min-5min)

2.Głośne odczytywanie zapisów przez wyznaczonych przedstawicieli grupy.
Porównywanie własnych zapisów. Samokontrola .

3.Każdy uczeń wybiera jedną cechę – skojarzenie , zapisuje ją na osobnej
kartce ( dużymi literami ).( 2-min.)

4. Zadaniem jest przyklejenie karteczki na promieniach słońca tak , aby na każdym
promieniu znajdowały się tylko te same skojarzenia. Metoda:
„Promyczkowe uszeregowanie” .(3-4 min.)

5. KARTA PRACY- Zad.1 Zadaniem całej grupy jest wyszukanie i wypisanie
spośród rożnych nazw kwiatów, tylko nazw wiosennych kwiatów oraz
oznaczenie wśród nich roślin będących pod ochroną, za pomocą czerwonego
wykrzyknika.
Zad.2 Zadaniem grupy jest uważne przeczytanie tekstu, poprawienie go tak , aby
zawarte w nim zdania były prawdziwe.
Metoda: „ Grupy zadaniowe jednolite” -( 5 – 7 min .) Następny
przedstawiciel grupy prezentuje pracę grupy, sprawdzenie poprawności
wykonania prac.

6. KARTA PRACY – Zad.3 Zadaniem grup będzie podpisanie , pokolorowanie
konturu wiosennego kwiatka, oraz ułożenie 3 zdań dotyczących wyglądu,
wielkości i koloru.
Każda grupa otrzymuje do opracowania inny wiosenny kwiat.( 7-min.)
Teraz kolejny przedstawiciel grupy prezentuje pracę zespołu, z prac tworzymy
galerię wiosennych kwiatów. Metoda :„ Grupy zadaniowe zróżnicowane”.

7. KARTA PRACY-Zadaniem grupy jest wpisanie na linii czasu nazw pór roku wg
kolejności, oraz oznaczenie wiosny , swoim wymyślonym symbolem.
Metoda: „ Linia czasu”. ( 3min. -5 )

8. Zadaniem jest przedstawienie sytuacji problemowej w dowolny sposób .

scenka I:

- dziecko- B. Jesteś na spacerze w lesie ze swoją ulubiona koleżanką ,
zauważasz , że zrywa kwiaty chronione , co robisz w tej sytuacji ?

- dziecko A. Zauważyłaś piękne kwiaty ,postanowiłaś zerwać je dla chorej
ukochanej babci , aby ją rozweselić. Chcesz pochwalić się swoim
pomysłem koleżance…



Scenka II:

- dziecko- C. W parku zauważasz twojego ulubionego kolegę , który
strzela z procy do przebiśniegów . Kolega jest bardzo dumny ze swoich
celnych strzałów , jak zachowujesz się w tej sytuacji?

- dziecko –D . Właśnie otrzymałeś nowa procę , postanowiłeś sprawdzić
swoje umiejętności strzeleckie, celując do białych kwiatków . Trafiasz 10
kwiatów. Jesteś bardzo dumny , chcesz o tym pochwalić się swojemu
koledze …


Metoda: „ Drama „( 5min.)


9. Zadanie dodatkowe- przedstawiciele grup , spośród wielu rekwizytów , wybierają tylko ,te które pasują do pory roku – wiosny . Tworzą portret Wiosny. ( 5min.)

10. Ocena zajęć przez uczniów- zadaniem dzieci jest ocena zajęć ,za pomocą
strzału, im bliżej środka tym wyższa ocena.
Metoda: „Tarcza strzelecka” (3min.)



TULIPAN
-------------------------------------
ASTER
------------------------------------
PIERWIOSNEK
-------------------------------------
ZAWILEC
-------------------------------------
SASANKA
-------------------------------------
PRZYLASZCZKA
-------------------------------------
PRZEBIŚNIEG

CHRYZANTEMA
----------------------------
RÓŻA
-------------------------------------
MAK
----------------------------
CHABER
---------------------------
ŻONKIL
----------------------------
KROKUS


KARTA PRACY DLA GRUPY

CZŁONKOWIE:………………………………..
……………………………….
…………………………………..
…………………………………
…………………………………

ZAD.1 NAZWY WIOSENNYCH KWIATÓW:

…………………………………
…………………………………
………………………………....
…………………………………
…………………………………
………………………………....
…………………………………
………………………………....
…………………………............
…………………………………

ZAD.2 Przeczytajcie uważnie tekst o wiośnie .Wkradło się do
niego kilka błędów. Waszym zadaniem jest odnalezienie
ich, oraz poprawienie zdań tak , aby były prawdziwe.

Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 24 marca.
Z zimnych krajów powróciły już skowronki , wiewiórki i
jaskółki. Wiewiórki lepią swoje gniazda z gliny i błota.
Niedługo zakwitną pierwsze wiosenne kwiatki: róże , zawilce
sasanki, chryzantemy i pierwiosnki .To kwiaty chronione ,
dlatego można je zrywać.

ZAD.3

………………………………………………………………………
NAZWA




( kontur wiosennego kwiatka )



OPIS:

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie