Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Zasady wspólnej polityki handlowej Unii Europejskiej

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3123 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Traktat Rzymski z dnia 25 marca 1957r. powołał do życia Europejską Wspólnotę Gospodarczą (EWG). Jednym z czołowych założeń Wspólnoty było stworzenie wspólnego rynku i stopniowe zbliżenie polityki gospodarczej krajów członkowskich. Środkiem budowy wspólnego rynku stała się polityka handlowa oraz polityka konkurencji, polityka rolna, polityka transportowa i społeczna. Traktat Rzymski wprowadził cztery główne swobody: swobodę przepływu osób, usług, towarów i kapitału.

Materiał do wykorzystania jako tekst źródłowy na lekcjach i zajęciach pozalekcyjnych z edukacji europejskiej w szkole ponadgimnazjalnej.

opracowała Aneta Czartoryjska,
nauczyciel ZSZ w Piszu

     Traktat Rzymski z dnia 25 marca 1957r. powołał do życia Europejską Wspólnotę Gospodarczą (EWG).  Jednym z czołowych założeń Wspólnoty było stworzenie wspólnego rynku i stopniowe zbliżenie polityki gospodarczej krajów członkowskich. Środkiem budowy wspólnego rynku stała się polityka handlowa oraz polityka konkurencji, polityka rolna, polityka transportowa i społeczna.
      Traktat Rzymski wprowadził cztery główne swobody: swobodę przepływu osób, usług, towarów i kapitału. Zniesione zostały również cła i ograniczenia ilościowe. Wciąż istniał jednak cały szereg barier utrudniających świadczenia usług i wymianę towarową.
      W 1985 r. opublikowany został dokument określony jako „ Biała Księga – zakończenie tworzenia rynku wewnętrznego” Specyfika tego dokumentu polegała na ustaleniu precyzyjnych działań skierowanych na utworzenie funkcjonującego rynku wewnętrznego do końca 1992 r.
Podstawą utworzenia jednolitego rynku wewnętrznego był Jednolity Akt Europejski. (JEA).
     JEA został podpisany w 1986 r. przez 9 państw członkowskich. Jego zadnie polega na pogłębianiu harmonijnego, równoważonego i trwałego rozwoju działań gospodarczych. Ponadto zapewnia również utrzymanie wysokiego poziomu zatrudnienia i ochrony socjalnej, wysokiego stopnia konkurencyjności i zbieżności przedsięwzięć gospodarczych.
     Na mocy Traktatu Rzymskiego proces dochodzenia do unii celnej miał trwać dwanaście lat, od 1958 do 1969 r. 1 lipca 1968 r. zniesiono cła w obrocie między państwami członkowskimi oraz wprowadzono wspólna taryfę celną w stosunku do państw trzecich.
Unia celna obok zniesienia ceł w obrocie wewnętrznym zakłada również prowadzenie wspólnej polityki handlowej wobec krajów trzecich.
Inne narzędzia wspólnej polityki handlowej to:
  • środki polityki eksportowej
  • ochrona przed dumpingiem
  • ograniczenia w nadmiernym subsydiowaniu
     Z dniem 1 stycznia 1970 r. Wspólnota przejęła od państw członkowskich uprawnienia w dziedzinie zawierania umów handlowych i współpracy gospodarczej z państwami trzecimi. Kompetencje w tej dziedzinie przeszły z rządów krajowych na Komisję Europejską.
Komisja reprezentuje obecnie państwa członkowskie w negocjacjach handlowych z krajami trzecimi oraz w ramach organizacji międzynarodowych, na przykład:
  • w OECD ( Organizacji Współpracy Gospodarczej)
  • w UNCTAD ( agenda ONZ do Spraw Handlu i Rozwoju)
  • w WTO (Światowej Organizacji Handlu)
Komisja Europejska zawiera z krajami trzecimi, trzy rodzaje umów:
  • gospodarczo-handlowe, zwane również umowami o partnerstwie i współpracy,
  • umowy o stowarzyszeniu
  • umowy sektorowe, odnoszą się do poszczególnych dziedzin.
      W 1959 r. powstało Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu (EFTA), którego członkami obecnie są: Norwegia, Islandia, Szwajcaria i Lichtenstein. Państwa EFTA podpisały ze Wspólnotą Europejską porozumienie o utworzeniu Europejskiej Przestrzeni Gospodarczej (EOG), w 1992 r. (z wyjątkiem Szwajcarii).
Funkcjonowanie EOG opiera się na zasadzie tzw. Czterech wolności: -swobodzie przepływu towarów, usług, osób i kapitału. Polska współpracuje z krajami EFTA od 1990 r.
     Umowy o stowarzyszeniu zawarte są między Wspólnotą Europejską a krajami Europy Środkowo-Wschodniej i Wschodniej, z Polską od 1991 r., oraz z Cyprem i Maltą.
     Umowy o stowarzyszeniu mają w efekcie doprowadzić do uzyskania przez państwa stowarzyszone członkostwa w Unii Europejskiej.
Ponadto UE ma zawarte porozumienie o unii celnej z Turcją, Umowę o Partnerstwie z krajami Afryki Północnej, Karaibów i Pacyfiku. Planowane jest utworzenie do 2010 r. Partnerstwa Euro-Śródziemnomorskiego ze wszystkimi krajami basenu Morza Śródziemnego. Rozbudowana sieć umów łączy UE ze Stanami Zjednoczonymi i Kanadą, a także z Japonią. Funkcjonują oddzielne umowy o współpracy UE z krajami ASEAN-u (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej), MERCOSUR-em (Wspólny Rynek Krajów Ameryki Południowej) oraz z krajami byłego Związku Radzieckiego.
     Przyjęcie przez Polskę reguł Wspólnej Polityki Handlowej w ramach Unii Europejskiej oznacza:
  • zniesienie ceł oraz wszelkich opłat równoważnych cłom w obrotach z państwami członkowskimi UE, a także stosowanie wspólnej taryfy celnej w handlu z krajami trzecimi.
  • Zniesienie wszelkiego rodzaju barier o charakterze ilościowym (np. kontyngentów)
  • Likwidację barier o charakterze jakościowym związanych z przekraczaniem granic (przepisy techniczne dotyczące towarów, formalności celne, kontrole sanitarne, fitosanitarne, weterynaryjne).
      Jeszcze przed przystąpieniem Polski di Unii, od 1 kwietnia 2003 r., weszło w życie przejściowe porozumienie o wzajemnym otwarciu w handlu rolnym. Polska uzyskała całkowicie wolny dostęp do rynków Unii Europejskiej – bez żadnych ograniczeń kwotowych – dla przetworów drobiowych, wolowych, z dziczyzny, mięsa baraniego i koziego. Unia znosi również wszelkie bariery w imporcie produktów ogrodniczych i ich przetworów, a także miodu, owoców i ich przetworów.
     Polska uzyskała dodatkowe preferencje ze strony Unii w postaci zwiększonych kontyngentów bezcłowych dla niektórych produktów rolnych (mleka w proszku, masła i serów).
     Natomiast w ramach istniejących kontyngentów importu do Unii całkowicie zniesiono cła na niektóre importowane z Polski produkty jak np. bydło i trzoda chlewna, jaja, jabłka, ziemniaki sadzeniaki i skrobia ziemniaczana. Przystąpienie do unii celnej sprawi, że system stosowanych przez Unię ceł będzie odtąd chronić także polskich producentów przed importem tanich wyrobów wytwarzanych przez zagranicznych konkurentów, szczególnie ze wschodu.
     W momencie przystąpienia do UE, wschodnia granica Polski stanie się zewnętrzna granicą Unii. Zobowiązani będziemy do wprowadzenia wszelkich unijnych regulacji celnych, a także zapewnienie skuteczności działania. Dotyczy to nie tylko obrotu towarowego, ale także zwalczania nielegalnego handlu towarami podrobionymi i pirackimi. Polska nie występowała w tym obszarze o żadne okresy przejściowe.
     W ramach stosunków handlowych z krajami trzecimi Polska zobowiązała się do całkowitego wdrożenia umów w tym obszarze i nie występowała o okresy przejściowe. Oznacza to dostosowanie Polski do zagranicznej polityki ekonomicznej UE, co będzie dotyczyło zarówno umów wielostronnych ( z np. WTO, EOG, NAFTA), jak i bilateralnych.
      Wraz z akcesją do UE Polska zobowiązana będzie do respektowania Układów Europejskich, jakie Unia zawarła z wybranymi państwami. Gospodarcze zasady we wspomnianych układach są podobne do tych, które obowiązują w Układzie Europejskim z Polską, czyli odnoszą się, do redukcji stawek celnych, zwiększenia dostępu do rynku i poszerzenia go o kolejne swobody rynkowe.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie