Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Własności działań na liczbach parzystych i nieparzystych

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 4399 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Przedstawiam Pańśtwu scenariusze lekcji matematyki do przeprowadzenia w klasie IV szkoły podstawowej. Lekcję opracowano w oparciu program „Matematyka 2001”.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie IV.
Autor: nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 4 w Chrzanowie, mgr Zuzanna Kułach.


Treści programowe:
  • Próby stawiania prostych hipotez w oparciu o przypadki szczególne,

  • Dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie liczb naturalnych,

  • Ćwiczenie zmierzające do uzyskania sprawności w rachunku pamięciowym,

  • Próby słownego wyrażania zauważonych prawidłowości.

  • Cele lekcji:

  • Doskonalenie sprawności w rachunku pamięciowym,
  • Rozróżnianie liczb parzystych i nieparzystych,
  • Wskazywanie kolejnych liczb naturalnych,
  • Stawianie prostych hipotez w oparciu o przypadki szczególne,
  • Kształtowanie umiejętności wyrażania swoich myśli (formułowanie spostrzeżeń i tworzenie zasad matematycznych),
  • Wykorzystywanie wiedzy w praktyce.


    Model : poszukujący.
    Metoda : problemowa, ćwiczenia .
    Typ lekcji :wprowadzająca.
    Forma pracy: zbiorowa i praca indywidualna.
    Pomoce dydaktyczne: plansza stu liczb, wagoniki.
    Czas: 1 godzina lekcyjna
    Struktura i opis lekcji:


    Faza

    Czynności nauczyciela
    Czynności ucznia
    Czynności porządkowe

    1.Sprawdzenie zadania domowego.
    2.Kontrola przyswojenia pojęcia: kwadrat magiczny i cechy podzielności przez 2, 4, 5, 10.


    Stworzenie sytuacji problemowej





    Mamy planszę stu liczb i prostokąt wielkości dwóch pól planszy. Przykładamy prostokąt poziomo tak, aby zakrył dwa pola. Jakie dwie liczby przykryliśmy? Jaka jest ich suma? A gdybyśmy tak przesunęli prostokąt i zakryli inne dwie liczby? Jakie będą sumy? Co zaobserwowaliście?





    Uczeń powinien odkryć, że jedna liczba to liczba parzysta, druga to nieparzysta, a ich suma jest liczbą nieparzystą.

    Wyniki zbierzemy w tabelce.


    Liczba lewa
    Liczba prawa
    Suma





    Określenie problemów i pomysłów rozwiązań

    Takie dwie liczby, które różnią się o 1 nazywamy liczbami kolejnymi.
    Przykryłam prostokątem dwie kolejne liczby, które po dodaniu dają 65. Jakie to liczby? A jeśli suma przykrytych liczb wyniesie 67, 69, 83, 107? Czy jest jakaś recepta na szybkie rozwiązanie tej łamigłówki?





    Nauczyciel pozwala tak długo na eksperymentowanie, aż uczniowie odkryją, że te liczby to 32 i 33, 33 i 34, 34 i 35, 41 i 42, 53 i 54. Uczniowie powinni stwierdzić, że jeżeli sumę zmniejszymy o 1 i wynik: 2 to otrzymamy mniejszą liczbę.


    Jeżeli położymy teraz prostokąt pionowo. Co można powiedzieć o przykrytych liczbach? Jaka jest ich suma? Zróbmy tabelkę i zbadajmy sumy.



    Liczba lewa
    Liczba prawa
    Suma




    Nauczyciel pomaga uczniom zaobserwować, że tym razem zakryte liczby różnią się o 10 i są to 2 liczby parzyste lub nieparzyste. Ich suma jest zawsze liczbą parzystą.


    Jeżeli położymy prostokąt pionowo, przykryjemy 2 liczby, dodamy je i otrzymamy 130. Jakie to liczby? A jeżeli suma wyniesie 100, 140, 170?. Poszukajcie przepisu na szybkie rozwiązanie tej zagadki?

    Szukane liczby to 60 i 70, 55 i 45, 65 i 75, 80 i 90. Jeżeli od sumy odejmiemy 10 i podzielimy przez 2 to otrzymany mniejszy składnik.

    Porządek i stosowanie uzyskanych wyników w nowych zadaniach o charakterze praktycznym lub teoretycznym





    Zabawimy się tym razem w pociągi. Nauczyciel pokazuje uczniom różne Wagoniki. Z ilu kratek składają się poszczególne wagony? Które z nich są parzyste, a które nieparzyste? Czy ma to związek z kształtem wagoników?





    4, 3, 10, 5, 8, 7, 9, 6
    Te, które mają kształt prostokąta są parzyste, pozostałe nieparzyste.

    Mając do dyspozycji wagoniki spróbuj zbadać sumę liczb parzystych.

    Uczeń bierze dwa wagoniki w kształcie prostokąta i stwierdza, że: Suma dwóch liczb parzystych jest parzysta.
    Podobnie wykorzystując odpowiednie wagoniki uczniowie wnioskują, że:



    Suma dwóch liczb nieparzystych jest parzysta.
    Suma liczby parzystej i nieparzystej jest nieparzysta.

    Spróbujcie przy użyciu wagoników zbadać różnice różnych typów liczb.


    Różnica liczby nieparzystej i parzystej jest nieparzysta.
    Różnica liczby nieparzystej i nieparzystej jest parzysta.
    Różnica liczby parzystej i parzystej jest parzysta.
    Różnica liczby parzystej i nieparzystej jest nieparzysta.

    Czynności porządkowe

    Zadanie domowe:
    Zeszyt ćwiczeń str. 16 i 17
    zad. A1, A2, B1 i B2 .


  • Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

    X


    Zarejestruj się lub zaloguj,
    aby mieć pełny dostęp
    do serwisu edukacyjnego.




    www.szkolnictwo.pl

    e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
    - największy w Polsce katalog szkół
    - ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




    Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

    Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




    Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie