Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Konspekt lekcji dla klas III Ziemia - żyjąca planeta

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 52709 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

W kwietniu obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. W wielu szkołach podejmowane są różne akcje, dzięki którym można aktywnie zaprezentować pozytywne postawy wobec ochrony środowiska.
Przedstawiony konspekt wdraża uczniów do odpowiedzialnego korzystania z dobrodziejstw przyrody, inspiruje do twórczego działania i umiejętności korzystania ze zdobytej wiedzy.

Konspekt lekcji dla klas III - opracowała mgr Grażyna Gintowt - Syryca

Czas trwania - 2 godziny

Krąg tematyczny: Ziemia - planeta

Temat dnia: Ziemia - żyjąca planeta

Cele ogólne:
  • uświadomienie uczniom znaczenia Światowego Święta Ziemi,
  • rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, wrażliwości na piękno przyrody, poszanowanie jej,
  • wyrabianie poczucia odpowiedzialności za jakość środowiska,
  • kształtowanie umiejętności korzystania ze zdobytej wiedzy,
  • prezentowanie aktywnej postawy wobec ochrony środowiska
  • inspirowanie twórczego działania, pobudzania wyobraźni, rozwijanie ekspresji plastycznej.
  • rozwijanie umiejętności dłuższych wypowiedzi na określony temat,
  • wdrażanie donośnego, wyrazistego czytania z intonacją,
  • utrwalanie wiadomości o zdaniu wykrzyknikowym,
  • wzbogacanie słownictwa o treści ekologiczno-przyrodniczej,
Cele szczegółowe:
Uczeń:
  • ułoży i napisze hasła na temat "Ziemia-żyjąca planeta",
  • wyjaśni, co to jest Ziemia,
  • napisze, co w tym dniu należałoby zrobić,
  • napisze, jak zadbać o naszą planetę,
  • przepisze i przeczyta zdania głośno z odpowiednią intonacją, ze zwróceniem uwagi na wykrzyknik na końcu zdania,
  • wykona plakat i tablicę z hasłami,
  • propaguje obchody Święta Ziemi.
  • umie uzasadnić potrzebę ochrony środowiska naturalnego,
  • formułuje zadania Małego Ekologa,
Metody:
  • słowna: rozmowa, czytanie zdań,
  • oglądowa: pokaz, obserwacja,
  • aktywizujące: burza mózgów, drama.
  • metoda ćwiczeń praktycznych.
Formy pracy:
  • zbiorowa
  • grupowa - jednolita i zróżnicowana,
  • indywidualna.
Środki dydaktyczne:
  • kartki do burzy mózgów,
  • książka Szkolny przewodnik po astronomii, ilustracje, ciekawostki o Ziemi,
  • rozsypanka sylabowa: "Ziemia - żyjąca planeta",
  • brystol techniczny lub karton, szary papier, globus, flamastry,
  • plątaninka do rozszyfrowania,
  • małe kartki papieru,
  • kartka z informacją z encyklopedii z wyjaśnieniem pojęcia ekologia,
  • kartki z zaszyfrowanym wierszem; tabelka,
  • taśma z piosenką pt. "Ziemia - zielona wyspa", wiersz " Moja planeta" i list od Ziemi.
Przebieg zajęć
  1. Wprowadzenie w temat lekcji - układanie na tablicy rozsypanki sylabowej - hasła - ZIEMIA ŻYJĄCA PLANETA.
  2. "Burza mózgów" - Co to jest ziemia? - ustalenie wspólnej definicji i zapisanie jej na tablicy / Ziemia - planeta Układu Słonecznego na której żyją ludzie /.
  3. Głośne czytanie wiersza przez n -la Moja Planeta
    Wielka szeroka jest Nasza Planeta
    Oceany, jeziora głębokie.
    Są miasta i domy na lądach nieznane.
    Zielenią pachnące wyspy i zimne kraje.
    Góry i śniegi olbrzymie,
    Na samym krańcu świata.
    Gadające ptaki, latające ryby
    I śmieszne zwierzaki.
    Nie wiadomo, ile Ziemia skarbów kryje.
    Aby żyć zdrowo i czysto,
    Musimy chronić nasze środowisko.
    Nie wyrzucaj śmieci, nie depcz trawników,
    Nie wypalaj lasów, nie zanieczyszczaj gór,
    Plaż oraz wodnych zbiorników.
    Niech miejskie powietrze smog opuści okrutny,
    A wszyscy będziemy żyli zdrowi
    I nikt nie będzie smutny.
  4. Rozmowa nt. treści wiersza, poparta ilustracjami, ciekawostkami o Ziemi, astronomią i pokazem globusa.
    Wyjaśnienie, że 22.04. to Światowe Święto Ziemi.
  5. Zapis tematu w zeszycie lekcyjnym.
  6. Rozwiązanie plątaninki w celu poznania nazwy nauki, która zajmuje się ochroną przyrody - otrzymuje każde dziecko i wkleja do zeszytu.
  7. N- l czyta wiadomość od Małego Ekologa przysłaną dzieciom Uczniowie słuchają wiadomości:Drogie Dzieci!
         Zieloni detektywi, czyli Mali Ekolodzy, którzy wychodzą na zwiady, przynieśli wiadomość, że na Ziemi grasują trzy niedobre wróżki. Jedna z nich niszczy powietrze, druga - wodę, a trzecia - rośliny i zwierzęta. Ziemia prosi o pomoc. Przekazuję Wam wiadomość od niej. Jest ona zaszyfrowana, by nikt inny nie mógł jej odszyfrować. Mały Ekolog
  8. Rozszyfrowanie i prawidłowe odczytanie treści wiersza.
    Każdy uczeń ma na kartce wiersz.
    Uczniowie cicho odczytują wiersz, odszyfrowują przesłaną przez Ziemię wiadomość-prośbę.W moich rzekach były ry-.
    W moich rzekach były ra-.
    W moich lasach świergotały
    Kolorowe pta-.
    Moje morza były czys-,
    A jeziora przezroczy-.
    Moje niebo zawsze modr-.
    Moje łany zawsze szczodre.
    To, co jeszcze mi został-,
    Nie umarło, nie zemdlało,
    Co udało się zachow-,
    Spróbuj jeszcze urato-!
  9. Analiza treści wiersza
    Udzielenie odpowiedzi na pytania:
    • O co prosi Ziemia?
    • Dlaczego?
    • Co zostało zniszczone?
    • Kto jest temu winien?
    Uczniowie odpowiadają na postawione pytania, uzasadniając swoją wypowiedź odpowiednimi fragmentami wiersza.
  10. Dyskusja na temat, jakie działania człowieka zagrażają Ziemi.
    • Czym niszczone są wody, powietrze?
    • Co niszczy rośliny i zwierzęta?
    • W jaki sposób można tego uniknąć?
    Uczniowie udzielają odpowiedzi na pytania postawione przez nauczyciela.
  11. Uzupełnianie tabeli, wykorzystanie zdobytej wiedzy.
    Uczniowie cicho czytają treść tabelki. Samodzielnie pracują nad wpisywaniem do tabelki informacji. Odczytują, porównują i ewentualnie uzupełniają tabelkę.

    Elementy środowiska Zagrożenia Sposoby ochrony
    powietrze
    woda
    rośliny i zwierzęta
  12. Zaśpiewanie i inscenizowanie piosenki pt. " Ziemia - zielona wyspa".
  13. Uczniowie w parach układają hasła: Jak zadbać o naszą planetę? / biorąc pod uwagę nasze możliwości i naszą okolicę/.
    Przypomnienie wiadomości o zdaniach wykrzyknikowych.
    Odczytywanie haseł i tłumaczenie ich znaczenia. Wspólne wybranie najciekawszych propozycji i zapisanie w zeszytach.Nie śmieć wokół siebie!
    Dokarmiaj głodne zwierzęta!
    Nie zrywaj kwiatów chronionych!
    Oszczędzaj światło i wodę!
    Segreguj odpady!
    Szanuj przyrodę!
    Nie marnuj jedzenia!
  14. Wykonanie plakatu w grupach pt. "Piękna jest nasza Planeta"
    Globus - kolory występujące na globusie i ich odpowiedniki w rzeczywistości.
    Duży arkusz szarego papieru, technika dowolna.
  15. Zorganizowanie wystawy i podsumowanie zajęć.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie