Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Święto Konstytucji 3 Maja

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 6115 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Przedstawiam Państwu scenariusz audycji radiowej przygotowanej dla dzieci szkół podstawowych. Audycja została przygotowana na dzień Święta Konstytycji 3 Maja.

Scenariusz audycji radiowej z okazji Święta Konstytucji 3-Maja

Narrator
3 Maja – cóż to za data? Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu nic nie znaczących uroczystości. Dziś, na początku kolejnego stulecia, żyjąc w zawrotnym tempie, negujemy wszelkie wartości, odrzucamy jakiekolwiek formy czczenia przeszłości, wysuwając na plan pierwszy życie teraźniejszością. Trudno jest więc przekonać młodych do pamiętania i świętowania. My jednak podejmiemy tę próbę.

Recytacja wiersza M. Konopnickiej
uczeń 1 ...
A jak ciebie kto zapyta,
Kto ty taki, skąd ty rodem?
Mów, żeś z tego łanu żyta
Żeś z tych łąk co pachną miodem.

Mów, że jesteś z takiej chaty
Co piastowską chatą była.
Żeś z tej ziemi, które kwiaty
Gorzka rosa wykarmiła.

Narrator
Każdy z nas rodzi się w jakiejś ojczyźnie, wśród ludzi, którzy mówią tym samym językiem, mają podobną tradycję, troszczą się o swoją ojczyznę i w razie potrzeby jej bronią.
Urodziliśmy się w Polsce, która na przestrzeni tysiąca lat przechodziła różne wydarzenia radosne i bolesne.

Recytacja wiersza J. Szczepkowskiego

uczeń 2
Opowiedz nam moja Ojczyzno,
Jak matka dzieciom ciekawym,
O latach znaczonych blizną,
O wiekach chwały i sławy.

Wytłumacz nam, tak jak umiesz,
Skąd czerwień i biel sztandarów,
Niech ludzie żyją tu dumnie,
Że taki wydał ich naród.

Narrator
Po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 roku ludzie dążyli do reformy państwa. Wielu światłych ludzi dostrzegało zło i niebezpieczeństwo utraty niepodległości kraju. Głosili potrzebę zmian, które wzmocniłyby państwo. Należeli do nich Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski. W październiku 1788 r. zaczyna obradować Sejm, początkowo jako zwykły sześciotygodniowy, który szybko zmienił się w sejm reformatorski i został przedłużony na cztery lata. Jesienią 1790 roku siły patriotyczne skonsolidowały się, co zdecydowało o pomyślnym doprowadzeniu reform ustrojowych do końca.
Przenieśmy się zatem w czasy panowania ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego i posłuchajmy opowiadania z naszej przeszłości

( podkład muzyczny- polonez Wojciecha Kilara albo Chopina albo polonez „Pożegnanie Ojczyzny” Ogińskiego )

Uczeń 3
Kacperek jest mały, ale umie słuchać i patrzeć. Niejedno obiło mu się o uszy w ciągu ostatnich miesięcy. Na Starym Mieście i na Nowym Mieście wszędzie rozprawiano o tym sejmie. W winiarni u starego Łapki, zawsze pełnej czeladników, często wykrzykiwał coś z zapałem pan Konopka, a do Ratusza zaglądał ksiądz Jezierski, czasami nawet sam Hugo Kołłątaj. I w warsztacie u mistrza Mateusza też się nieraz zeszła gromadka ludzi i opowiadali różne rzeczy.
Wiedział, więc, Kacperek, że posłowie na Zamku chcieli nałożyć większe podatki od szlacheckich majątków, bo skarb państwa świecił pustkami; chcieli, aby liczbę wojska stałego podnieść do stu tysięcy; aby mieszczan dopuścić do urzędów i do sejmu i pod opiekę prawa wziąć lud wiejski, który żył w ucisku okrutnym i nędzy. Oj, potrzebne były te zmiany, bo źle się działo w ojczyźnie miłej. Dziś musiało się wydarzyć coś bardzo ważnego, skoro, kto żyw w stolicy pędził przed Zamek.

Uczeń 4
Szum był tam okropny. Ludzie rozgorączkowani, podnieceni, wymachiwali rękami i pokrzykiwali groźnie. Przez otwarte okna dolatywały z sali sejmowej urywane głosy. Słońce zaczęło się chylić ku zachodowi, gdy cisza zapanowała na sali.
- Marszałek czyta nową konstytucję – ktoś szepnął obok Kacperka. Pełne oczekiwania napięcie zaległo teraz plac. Naraz ogromny, radosny krzyk podniósł się z tłumu.

Uczeń 5
Z bramy zamkowej wysypali się teraz ludzie i tłumnie pośpieszyli do katedry. Fala ludzi porwała Kacperka. Zatrzymał się dopiero u stopni kościoła. Jak przez mgłę widział przechodzących posłów. Marszałka Małachowskiego niesiono na rękach. Wśród wiwatów radosnych i okrzyków przeszedł król Stanisław August. Uśmiechnięty, strojny. W kościele przed ołtarzem miał złożyć przysięgę, że rządzić będzie odtąd w Polsce według nowej konstytucji, nowych, mądrych praw.

Narrator
Konstytucja 3 Maja 1791 roku była pierwszą demokratyczną konstytucją w Europie i drugą na świecie po Konstytucji Stanów Zjednoczonych- ustawą określającą zasady rządzenia w państwie
Gwarantowała każdemu mieszkańcowi Polski wolność między innymi słowy i wiary. Była dowodem, że Polacy potrafili znaleźć siły na wydobycie kraju z upadku.

Mazurek 3 Maja (z płyty)

1. Witaj, majowa jutrzenko,
świeć naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenką,
Która w całej Polsce słynie:

Witaj Maj, piękny Maj,
U Polaków błogi raj!

2. Witaj dniu Trzeciego Maja,
Który wolność nam zwiastujesz,
Pierzchła już ciemiężców zgraja,
Polsko, dzisiaj triumfujesz!

Witaj Maj, piękny Maj,
U Polaków błogi raj

3.Nierząd braci naszych cisnął,
Gnuśność w ręku króla spała,
A wtem Trzeci Maj zabłysnął
I nasza Polska powstała.

Wiwat Maj, piękny Maj
Wiwat wielki Kołłątaj.''

4. Wrogów tłuszcze wyrok Boski,
Zmiótł z powierzchni polskich łanów,
Znikła boleść, znikły troski,
Nie ma w Polsce obcych panów.

Witaj Maj, piękny Maj,
U Polaków błogi raj!

Dziękujemy za uwagę

opracowała Wiesława Gozdek

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie