Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Unia europejska

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1386 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Unia Europejska to temat często pojawiający się na łamach czsopism, w mediach, środowisku rodzinnym i przedszkolnym. Każde dziecko może czuć się Europejczykiem, jeśli rozbudzi w sobie ciekawość poznania życia ludzi w innych krajach Europy. Przedstawiam poniżej scenariusz zajęcia podsumowującego zdobyte wiadomości z zakresu edukacji europejskiej.
SCENARIUSZ ZAJĘCIA PODSUMOWUJĄCEGO Z ZAKRESU EDUKACJI EUROPEJSKIEJ W GRUPIE 5 LATKÓW
Opracowała: mgr Marzena Beigelt- nauczycielka Gminnego
Przedszkola Publicznego w Nakle Śląskim

TEMAT: Europa bez granic – podsumowanie wiadomości o Unii Europejskiej.

CEL OGÓLNY:

  • Pobudzanie do aktywności kulturowo - estetycznej ( poznawanie i działanie)
  • Kształtowanie świadomości narodowej.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
  1. Zna obyczaje, kulturę, tradycje innych wybranych narodów (HOLANDIA, FRANCJA, WIELKA BRYTANIA):
    • wie jak wygląda flaga wybranych państw,
    • rozpoznaje i nazywa symbole tych państw,
    • zna i wymienia największe zabytki poznanych państw,
    • zna wybrane słowa w języku danego kraju,
    • wymienia narodowe przysmaki.
  2. Zna polskie symbole narodowe:
    • Rozpoznaje i nazywa:
      1. barwy narodowe,
      2. godło,
      3. stolicę,
      4. największe rzeki,
POMOCE:
Flagi poznanych państw europejskich,
Flaga Polski i Unii Europejskiej,
Mapa Polski i Unii Europejskiej,
Puzzle flag danych państw,
     Symbole tych państw wycięte z kartonu dużego formatu do wyklejania(wieża Eiffla, piętrowy autobus, wiatrak, syrenka),
Kolorowy papier, klej, gwiazdki jako punkty, charakterystyczne przedmioty dla danego kraju( autobus, chodaki, wiatrak, krakowiacy, wieża Eiffla), odtwarzacz CD, płyta "Śpiewające brzdące"

PRZEBIEG ZAJĘCIA:
  1. Ćwiczenia wg. P. Dennisona uaktywniające półkule mózgowe: "Kapturek Myśliciela"
  2. Usystematyzowanie i utrwalenie wiadomości dotyczących Unii Europejskiej i wybranych państw – Quiz sprawdzający. POLSKA
    • W jakim kraju mieszkamy?
    • Jakie miasto jest stolicą Polski?
    • Co jest godłem Warszawy?
    • Jak wygląda flaga Polski?- wybierz spośród innych
    • Jaka jest najdłuższa rzeka Polski?
    • Jak nazywa się nasze morze i nasze najwyższe góry?
    HOLANDIA
    • Który kraj ma największą liczbę rowerzystów?
    • Jak wygląda flaga Holandii?
    • Z czego słynie Holandia?
    • Jakie miasto jest stolica Holandii?
    • Jaki jest największy port w Holandii?
    • Dlaczego holendrzy nosili chodaki?
    Zabawa ruchowa do piosenki pt. "Holandia"
    FRANCJA
    • nauczycielka mówi "Bon jour" – w jakim języku powiedziałam dzień dobry?
    • Co to jest ?- nauczycielka pokazuje wieżę Eiffla.
    • Jakiego państwa to jest symbol?
    • Jak wygląda flaga Francji?
    • Jakie miasto jest stolica Francji?
    • Co jest przysmakiem Francuzów?
    • Jakie znacie zabytki Paryża?
    • Jak brzmi w języku francuskim: przepraszam, dziękuję
      Taniec francuski pt " Na moście w Avinion"
    ANGLIA
    • Jakiego państwa jest to flaga?
    • Co jest stolicą Wielkiej Brytanii?
    • Co jest symbole Londynu?
    • Z ilu części składa się Wielka Brytania?
    • Jak nazywają się te części?
    • W czym chodzą Szkoci?
    • Co jest ulubionym napojem Anglików?
    • Co jest charakterystyczne dla Londynu?
    • O której godzinie piją Anglicy herbatę?
    • Jaka jest charakterystyczna pogoda w Anglii?
    • Jak mówi się po angielsku: dziękuje , cześć, proszę?
    Zabawa ruchowa "Podróż po Europie"
    Jedziemy autobusem po Europie i dojechaliśmy do:
    Holandii – dmuchamy w skrzydła wiatraków, zrywamy tulipany i wąchamy je (nosem wciągamy powietrze , ustami wypuszczamy),
    Francja – skaczemy jak żabki,
    Anglia – chodzimy we mgle,
    Polska – pływamy w naszym morzu.

    UNIA EUROPEJSKA
    • Na jakim kontynencie leżą te wszystkie kraje?
    • Jak nazywa się grupa połączonych państw, o której mówiliśmy?
    • Jak wygląda flaga Unii Europejskiej?
    • Ile jest gwiazdeczek na tej fladze( przeliczanie)?
    • Co oznaczają te gwiazdki?
    • Ile obecnie należy do niej państw?
    • Jakimi pieniążkami płaci się w Unii Europejskiej?
      Utrwalenie piosenki pt. " Unia Europejska"
  3. Podpisanie flag odpowiednią napisem.
  4. sylabizowanie nazw poszczególnych państw- POLSKA, HOLANDIIA, FRANCJA, ANGLIA, WARSZAWA, PARYŻ, LONDYN, STOLICA.
  5. Podział dzieci na 4 grupy – każda z nich otrzymuje kopertę z puzzlami flag państwowych. Pokazuje również kartonowe symbole tych państw.
    Zadaniem dzieci jest ułożyć puzzle i stanąć przy symbolu państwa, którego flagę ułożyły.
  6. Praca przy stolikach – wydzieranka – symboli państw wg. barw narodowych.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie