Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
UNICEF

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2750 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

UNICEF — Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom. Promuje prawa dziecka do opieki, wychowania i bezpieczeństwa społecznego, obejmuje swą działalnością prawie wszystkie kraje świata. Sytuacja po II wojnie światowej w Europie była tragiczna. Należało podjąć działania, aby im pomóc.
Projektodawcą i współzałożycielem UNICEF był Polak, Ludwik Rajchman, który prowadził akcję na rzecz powołania instytucji mającej na celu niesienie pomocy dzieciom — ofiarom wojny.
Działalność spoleczno-opiekuńcza UNICEF

     UNICEF — Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom. Promuje prawa dziecka do opieki, wychowania i bezpieczeństwa społecznego, obejmuje swą działalnością prawie wszystkie kraje świata. Sytuacja po II wojnie światowej w Europie była tragiczna. Należało podjąć działania, aby im pomóc.
     Projektodawcą i współzałożycielem UNICEF był Polak, Ludwik Rajchman, który prowadził akcję na rzecz powołania instytucji mającej na celu niesienie pomocy dzieciom — ofiarom wojny. 11 grudnia 1946 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ jednomyślnie powołało Międzynarodowy Fundusz NZ Doraźnej Pomocy Dzieciom — UNICEF. UNICEF ma być organizacją polityczną i każda pomoc dzieciom winna być udzielona zależnie od ich potrzeb, bez dyskryminacji z powodu rasy, wyznania, narodowości, statusu społecznego lub przekonań politycznych.
     UNICEF akcentuje konieczność rozwiązywania problemów związanych nie tylko z ratowaniem życia i zdrowia dzieci, ale również przygotowaniem ich do żyda, kształceniem i opieką wychowawczą. UNICEF ściśle współpracuje z całym systemem organizacji ONZ: ILO (Międzynarodową Organizacją Pracy, FAO (Organizacją ds. Żywienia i Rolnictwa), UNESCO (Organizacją Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury), WHO (Światową Organizacją Zdrowia). Obecnie UNICEF współpracuje ze 152 organizacjami pozarządowymi we wszystkich krajach świata.1
     Siedzibą UNICEF-u jest Nowy Jork, a w kilkudziesięciu krajach mieszczą się biura regionalne tej organizacji. Językami oficjalnymi są: angielski, francuski i hiszpański. UNICEF wydaje dwa razy do roku swoje publikacje oraz informatory i broszury. UNICEF stawia sobie za cel obronę praw dziecka i pomoc w jego rozwoju. UNICEF-em kieruje Rada Wykonawcza, złożona z 30 państw członkowskich ONZ.
     W kolejnych latach działalności wzrosła ranga tej organizacji w skali międzynarodowej. Świadczy o tym przyznanie UNICEF-owi Pokojowej Nagrody Nobla w 1965 roku. Powierzono mu także główną rolę w przygotowaniach i obchodach Międzynarodowego Roku Dziecka w 1979 roku.
     UNICEF próbuje podejmować działania na rzecz poprawy sytuacji dzieci. W ponad 100 krajach rozwijających się, w których żyje 90% populacji dziecięcej:
  • zredukowano niedożywienie dzieci i choroby zakaźne obejmując szczepieniami 80% dzieci, co przyczyniło się do obniżenia śmiertelności,
  • o połowę została zmniejszona śmiertelność matek,
  • podstawowa edukacja objęła 80% dzieci w tych krajach.
     Pilnym zadaniem UNICEFU w połowie lat dziewięćdziesiątych jest podjęcie działań profilaktycz¬nych, kompensacyjnych i resocjalizacyjnych:
  • upowszechnienie danych dotyczących krzywd dzieci,
  • egzekwowanie praw dzieci dotkniętych wojną do korzystania z pomocy żywieniowej, medycznej oraz ewakuacji z miejsc konfliktu,
  • rozszerzenie zakresu rehabilitacji dzieci poprzez pomoc pedagogiczną i psychologiczno-reso-cjalizacyjną,
  • edukacja dla pokoju.
opracowała: mgr Bernadeta Synowiec

Bibliografia:
  1. Marian Balcerek: „Międzynarodowa ochrona dziecka". Warszawa 1986, PWN.
  2. Marian Balcerek: „Prawa dziecka". Warszawa 1986, PWN.
  3. Bogusław Kożusznik: Międzynarodowy Fundusz Dzieci Organizacji Narodów Zjednoczonych „Pediatria Polska", nr 6.
  4. Kazimierz Kocot: „Organizacje międzynarodowe". Wrocław 1971.
  5. Wojciech Morawiecki: „Organizacje międzynaodowe". Wyd. II. Warszawa 1965, PWN.
  6. Edmund Osmańczyk: Encyklopedia spraw międzynarodowych i ONZ. Warszawa 1974, PWN.
  7. Ewa Kantowicz: Pięćdziesiąt lat UNICEF. „Problemy opiekuńczo-wychowawcze", 1996, nr 4.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie