Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Przyszłość zależy tylko od ciebie

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1438 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Scenariusz możliwy do realizacji na lekcji wychowawczej w klasach V-tej i VI-tej oraz na zajęciach Wychowania do życia w rodzinie. Lekcja metodą aktywną(metaplan)

1. Treści nauczania: odpowiedzialność za własny rozwój.

2. Cele lekcji:
A.
Wiadomości:
Uczeń wie:
- co to jest charakter,
- do czego prowadzi praca nad sobą,
- że jego przyszłość zależy od dnia dzisiejszego.

B. Umiejętności:
Uczeń:
- potrafi w sposób kulturalny zabrać głos w dyskusji,
- potrafi wyciągnąć wnioski z dyskusji,
- dostrzega, że bez wysiłku i pracy nie można osiągnąć wybranego celu.

C. Postawy:
Uczeń:
- współpracuje w zespole,
- charakteryzuje się postawą odpowiedzialności za swoje życie obecne i przyszłe,
- zdaje sobie sprawę z tego, co należy zmienić w swoim postępowaniu, aby budować dla siebie dobrą przyszłość.

3. Metody: Dyskusja, metaplan, pogadanka

4. Formy pracy: Grupowa, zbiorowa.

5. Środki dydaktyczne: Kolorowe flamastry, szary papier

6. Przebieg lekcji:
- Faza wprowadzająca.
Nauczyciel wyjaśnia uczniom temat zajęć oraz sposób ich
realizacji
- Faza realizacyjna:

A.
Nauczyciel rysuje na tablicy tabelę metaplanu, podaje problem „Co zrobić, aby dobrze przygotować swoją przyszłość?” i zapisuje go w rubryce „Temat”.

Temat:
Jak jest? Jak powinno być?

Dlaczego nie jest tak jak powinno? ...................

Wnioski: .......................................................


B. Podział klasy na trzy zespoły, które podsumują dyskusję odpowiadająć na pytania:
Zespół 1 – Jak jest? (Czego nie robimy, a powinniśmy robić, aby budować swoją przyszłość)
Zespół 2 – Jak powinno być? (Co powinniśmy robić, aby budować przyszłość naszych marzeń?)
Zespół 3 – Dlaczego nie jest tak jak powinno?


C. Nauczyciel wprowadza uczniów do tematu lekcji prowokując kilkuminutową dyskusję.
Pytania pomocnicze:
• Pomyśl, co chciałbyś robić w przyszłości, kim chciałbyś być?
• Co trzeba zrobić, aby to marzenie się spełniło?
• Co robisz, aby doprowadzić do spełnienia marzeń?

D. Uczniowie w zespołach opracowują na szarym papierze otrzymane od nauczyciela pytania.

E. Po ukończeniu zadania uczniowie uzupełniają tabelę metaplanu (narysowaną na tablicy) przyczepiając do niej magnesami opracowane pytania.

F. Nauczyciel wraz z uczniami wyciąga wnioski z dyskusji i zapisuje je w ostatniej rubryce

Przykładowy rezultat pracy uczniów:

Temat:
Co zrobić, aby dobrze przygotować swoją przyszłość?

Jak jest?
* nie mamy wytyczonych celów
* wolimy łatwe życie
* nie chcemy korzystać z doświadczeń rodziców i nauczycieli
* przedkładamy zabawę nad naukę
* mamy mało zainteresowań
* mało czytamy
* ulegamy modom np. na nieuczenie

Jak powinno być?
* powinniśmy mieć cel i realizować go
* powinniśmy uczyć się systematycznie
* powinniśmy pracować nad swoim charakterem:
- rozwijać swoje mocne strony
- eliminować słabe strony
* posiadać zainteresowania i rozwijać je
* dużo czytać

Dlaczego nie jest tak jak powinno?
* Nie mamy autorytetów i wzorów
* jesteśmy leniwi
* praca nad sobą wymaga wyrzeczeń, a my lubimy to, co przychodzi łatwo, bez wysiłku
* nie jesteśmy systematyczni
* nie korzystamy lub nie potrafimy korzystać z doświadczeń starszych np. rodziców i nauczycieli.

Wnioski:
Aby dobrze przygotować przyszłość należy uparcie i systematycznie dążyć do celu ucząc się i pracując nad swoim charakterem.

mgr Dorota Gawin - SP22 Katowice Załęże (nauczyciel przyrody)

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie