Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Poetycka zabawa w czarnoksięstwo

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 5541 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Jeśli chcesz zainteresować swoich uczniów poezją- zapraszam do przeczytania konspektu poświęconego utworowi Zbigniewa Herberta ,,Pudełko zwane wyobraźnią". To pomysł na zabawę w poezję przy pomocy odrobiny wyobraźni...

Temat: Poetycka zabawa w czarnoksięstwo- na podstawie wiersza Zbigniewa Herberta Pudełko zwane wyobraźnią.

Cel ogólny: Poznanie metaforycznego sensu wiersza Herberta.
Cele operacyjne:
    Uczeń:
  • poznaje metaforyczny sens wiersza Herberta,
  • nazywa uczucia, wrażenia,
  • analizuje utwór liryczny,
  • wyróżnia obrazy poetyckie,
  • określa nastrój,
  • wyróżnia środki artystyczne i ich funkcje.
Metody:
Poszukująca- analizy utworu poetyckiego,
Poszukująca- rozmowy poszukującej.
Poszukująca- dramy
Burzy mózgów

Środki dydaktyczne:
Słownik języka polskiego
Tomiki wierszy Herberta

Formy pracy:
Zespołowa
Grupowa

Tok lekcji:
  1. Zabawa w skojarzenia- kilku uczniów wypowiada kolejno po jednym rzeczowniku, kojarzącym się z poprzednim.
  2. Uczniowie w parach układają historyjkę o fantastycznej (baśniowej) treści.
  3. Prezentacja wiersza Herberta Pudełko zwane wyobraźnią.
  4. Wyróżnienie nastroju: łagodny, spokojny, sielankowy, usypiający.
  5. Wyróżnienie obrazów poetyckich i w jaki sposób te obrazy powstają: zaklęcia poetyckie- zastukaj palcem w ścianę
    zaświstaj cienko
    chrząknij znacząco
    zamknij oczy
  6. Wyszczególnienie środków artystycznych
    1. onomatopeja (zastukaj, zaświstaj, chrząknij)- uczniowie mogą naśladować dźwięki.
    2. epitet- dębowy klocek
    3. uosobienia- kukułka wywoła drzewa; rzeka zwiąże góry z dolinami; pobiegnie rzeka
    4. porównania- domki żółte jak kostki do gry
  7. W jakim celu poeta stosuje środki stylistyczne? Chce oddać nastrój osoby mówiącej w wierszu, tworzy to pewien nastrój kołysanki, bajki na dobranoc, która koi- jest relaksem.
  8. O czym marzy podmiot liryczny?- O rzeczach prostych zwyczajnych, przyrodzie, spokoju.
  9. Dlaczego autor wybrał zwyczajność? Jest to źródło prawdziwego szczęścia, tkwi ono w rzeczach najprostszych, najprostszych kontakcie z przyrodą, w atmosferze spokojnego domu.
  10. Jak zinterpretować tytuł wiersza? Wyobraźnia to zaczarowana szkatułka.
  11. Jaką rolę pełni wyobraźnia w naszym życiu? Jest bezcennym darem każdego człowieka, stanowi źródło poetyckiej twórczości, może pomóc w przezwyciężaniu codziennych trosk
  12. Sprawdzenie hasła wyobraźnia w Słowniku języka polskiego.
  13. Praca domowa
    1. Spróbuj napisać wiersz.
    2. Gdybym był w posiadaniu zaczarowanego pudełka…
Katarzyna Pietrzyk

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie