Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Warto czytać!

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1356 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Konspekt lekcji języka polskiego w gimnazjum.

Temat lekcji: Warto czytać! Literacki bohater, o którym Ci opowiem to… (dwie jedn. lekcyjne)

1. Dwie pierwsze jednostki lekcyjne – prezentacja w formie dramy bohaterów literatury młodzieżowej.
2. Trzecia jednostka lekcyjna – zajęcia teoretyczne i praktyczne w bibliotece np. szkolnej.


Cele ogólne:

• kształtowanie potrzeby czytania i umiejętnego korzystania z wyboru lektur;
• krzewienie kultury słowa i świadomości bogactwa kultury-literatury;
• rozwijanie wrażliwości i wyobraźni;
• zaszczepienie wiedzy o książce i bibliotece;
• utrwalanie świadomości bycia użytkownikiem języka narodowego;
• kształtowanie potrzeby umiejętnej prezentacji i udanych wystąpień publicznych;
• kształtowanie umiejętności oceniania pracy innych.

Cele operacyjne:
uczeń

• prezentuje bohatera, umiejętnie wcielając się w jego sylwetkę;
• potrafi selekcjonować wiadomości o bohaterze tak, by zaintrygować słuchacza, ale i tak, aby nie wyjawić wszystkiego o lekturze;
• umie swoją opowieścią zachęcić innych do przeczytania danej lektury;
• poprawnie pod względem kompozycji i języka buduje swoją wypowiedź;
• rozumie kryteria, wg których ocenia i jest oceniany.

Metody: elementy pogadanki, drama (docere, morele, delectare).

Pomoce dydaktyczne:

• lista nazwisk uczniów i kryteria (dobór lektury, interpretacja kreacji bohatera, kultura słowa, ogólny wyraz artystyczny), wg których są oceniani;
• ew. rekwizyty, scenografia, charakteryzacje itp. przygotowane indywidualnie przez uczniów.


Przebieg lekcji

Wstęp:

• nauczyciel rozdaje każdemu uczniowi tabelę zawierającą listę uczniów (w pionie) oraz wyszczególnione kryteria (w poziomie); objaśnia znaczenie poszczególnych kryteriów oraz informuje, że swoje nazwisko uczeń wykreśla, gdyż sam nie może siebie oceniać;
• informuje klasę, iż jej głosy będą istotne (przeliczone na punkty), ale głos rozstrzygający kwestie sporne ma nauczyciel.

Rozwinięcie:

• kolejni uczniowie prezentują postać literacką, która ich zdaniem zaintryguje innych do tego stopnia, że zechcą sięgnąć po daną lekturę. (Kolejność może być ustalona wcześniej. Najlepiej na początek wybrać osoby zwykle aktywne, odważne, chętne do zabawy – co ośmieli pozostałych. Nie można jednak przy kolejnych tego typu zadaniach utrwalać tego zabiegu, by nie doprowadzić do mimowolnego podziału klasy na „lepszych” i „gorszych”);
• nauczyciel i uczniowie (każdy indywidualnie i w skupieniu) pisemnie ocenia występ kolegi/koleżanki.

Zakończenie:

• zebrani dzielą się wrażeniami, wyrażają opinię na temat tego, co było najtrudniejsze dla uczniów i co wydało im się szczególnie przyjemne, ciekawe;
• uczniowie sporządzają notatkę będącą listą lektur, które zostały zaprezentowane na lekcji.

Zadanie domowe: Przygotuj adres biblioteki, do której chodzisz najczęściej. Zastanów się nad tym, w jaki sposób zwykle przebiega twoja wizyta w bibliotece.

autorka konspektu: Barbara Dziubak, Zabrze
e-mail: barbaradz@tlen.pl

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie