Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Zagrożenia komputera dla dziecka korzystającego bez kontroli rodziców

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 11088 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

  1. Skutki dla zdrowia fizycznego.
  2. Skutki dla zdrowia psychicznego.
  3. Objawy choroby.
  4. Jak leczyć?
     Komputer jest narzędziem, którym posługujemy się w naszej pracy codziennej. Dzieci wykorzystują czasami komputer do przygotowania prac domowych. Często nie zdajemy sobie sprawy ile czasu może spędzać dziecko przed komputerem. Otóż dziecko może przebywać przed komputerem do 2 godzin dziennie. W innym przypadku jest to świadome niszczenie ogólnego stanu zdrowia dziecka. Monitor jest urządzeniem, które bombarduje nasze dziecko promieniami, jest to wylęgarnia promieniowania. Długie siedzenie przed komputerem powoduje:
  • pogarszanie się wzroku dzieci- oko cały czas jest zmuszone patrzeć w tej samej odległości na monitor, nerwy oka osłabiają się , bo nie pracują normalnie, brak akomodacji oka, oczy nie mrugają, bo są wpatrzone w komputer, więc wysuszają się,
  • długotrwałe siedzenie wpływa na wady postawy, powoduje skrzywienia kręgosłupa,
  • pogarsza się ogólny stan zdrowia , między innymi poprzez nieprawidłowe krążenie krwi,
  • promieniowanie przyśpiesza także choroby np. raka, białaczkę
  • korzystanie ze słuchawek wpływa na pogarszanie się słuchu .
      Internet jest źródłem poszukiwanych treści, w tym także niemoralnych. Dziecko wyszukując pewne hasła napotyka na treści także na te niemoralne. Ciekawość dziecka zostaje rozbudzona i dziecko chce ją zaspokoić / hasło Polska- 3 mln stron, hasło porno 98 mln stron/. Zaburza to osobowość dziecka, wpływa na charakter i temperament. Gry komputerowe kształtują osobowość dzieci. W grach , nawet tych niepozornych typu SIMS , gdzie symulowane są zachowania życiowe dziecko robi co chce. Buduje dom, buduje miasta, wybiera sobie przyjaciół, wychowuje dzieci-jeśli chce, chodzi do pracy. Niby normalne lecz wszystko na zasadzie jeśli chcę. Wszystko odbiega od normalnego , codziennego życia, jest wirtualne, nierealne. Tym żyje nasze dziecko, a czy jest to rzeczywistość? Gra GTA3 , jest się gangsterem, ma się zabijać policjantów. Gra mówi zabij policjanta. APOKALIPSA- mamy miotacz ognia, palimy miasto. Gra mówi niszcz! DOOM III – cel gry zabijać , niszczyć , przeżyć, strach. Są tam bestie, kościotrupy. Teksty porywające do działania to; zabij, płoń, giń. Grafika gry to pełno ofiar, trupów, odciętych części ciała, krew.
      Czat, gg – dzieci poprzez rozmowy na szklanym ekranie łamią bariery wstydu, mówią to czego nie powiedziały by w normalnej rozmowie oko w oko, często używają wulgarnych słów. Komputer umożliwia im łamanie barier słownych, a potem w życiu realnym używają tego słownictwa nie zastanawiając się , bo nie mają wstydu. Słyszymy często w klasach starszych , że uczeń mówi do nauczyciela " spadaj", " zamknij się", świadczy to o braku barier słownych.
     Od komputera tak jak od wódki czy narkotyku można się szybko uzależnić.
     W najbardziej rozwiniętych krajach świata – Japonia, USA- były przypadki śmierci dzieci przed komputerem. Rodzice tak zajęci swoimi sprawami zapomnieli, że dziecko siedzące w swoim pokoju nie piło , nie jadło. Wiedzieli, że jest w swoim pokoju. Ze strachem potem przyznali, że nie sprawdzali co dziecko robi, a dziecko w wyniku odwodnienia zmarło, było tak pochłonięte grą na komputerze , że zapomniało o " bożym świecie".
      Komputer wciąga psychicznie poprzez gry, wywołuje wydzielanie w nienaturalny sposób hormonu adrenaliny, który nie jest spalany przez organizm, bo dziecko siedzi a adrenalina zostaje w organizmie i powoli taki organizm się uzależnia i napędza do agresywnych działań. W naturalnych warunkach adrenalina wydzielana jest np. podczas biegu i od razu zostaje ona spalona przez organizm. Gry komputerowe tak pochłaniają dzieci, że ich mózg po takiej dawce jest przepracowany i zmęczony. Nie nadaje się do skupiania uwagi np. na pracy domowej , na obowiązkach domowych. Osobowość dziecka podporządkowuje się grom komputerowym, np. by przejść do drugiego etapu gry i ulega degradacji .Lekcje podporządkowuje dziecko grze, obowiązki domowe przesuwa na później, inne zainteresowania przygasają, jest coraz mniej sprawne fizycznie, bo nie ma czasu na sport. W komputerze są gry sportowe, ale czy one zastępują uprawianie sportu? Grono kolegów to komputerowcy, bo mają te same problemy. Nie rozmawiają o niczym innym tylko o grach. Tu w komputerze dziecko czuje się świetnie, ma swój własny świat- świat wirtualny, a nie rzeczywisty.
      Objawami uzależnienia od komputera jest ;
  • ospałość i zniechęcenie, pogorszenie wyników w nauce, bo dziecko wszystko podporządkowuje chęci grania na komputerze i szybko i chaotycznie odrabia prace domowe,
  • pobudzenie i agresja, dzieci nadpobudliwe ruchowo nie mogą usiedzieć na zajęciach , a przed komputerem czy telewizorem jest zainteresowane ,
  • nie potrafi skupić uwagi i skoncentrować się na poleceniach w domu i w szkole.
Metody unikania
  • organizacja czasu wolnego dla dziecka- musimy dziecku narzucić co ma robić, bo jak pozostawimy je samo, to usiądzie do komputera,
  • rozmawiać z dzieckiem o jego zainteresowaniach, jeżeli dziecko często mówi o grach komputerowych to coś złego zaczyna się dziać.
     Zapamiętajmy: gry są dobre, nie uciekniemy od nich! Nie powinniśmy się ich bać. MUSIMY JE KONTROLOWAĆ. Granie nadmierne szkodzi! Niektóre gry szkodzą /90% gier/.
Opracowała: Urszula Bednarska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie