Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jak rozmawiać z młodzieżą o uzależnieniach?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3014 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Obecnie nie jest łatwo rozmawiać z młodzieżą (niezależnie od poruszanego tematu).Często nie rozumieją samych siebie, nie mogą porozumieć się nawet z rówieśnikami. Mają większe trudności w kontaktach z rodzicami i wychowawcami. Dorośli natomiast muszą zrozumieć, że samym moralizowaniem, straszeniem, zakazywaniem czy nawet kontrolowaniem niewiele mogą zdziałać. Ograniczając się do tego typu oddziaływań, prowokują jedynie bunt u wychowanków. Musimy dążyć do tego, aby nasi wychowankowie byli zafascynowani tym co piękne i szlachetne i odpowiada ich najgłębszym pragnieniom, ideałom i aspiracjom. Pamiętajmy aby w rozmowie z młodzieżą posługiwać się językiem prostym i oczywistymi argumentami.
     Rozmowy z wychowankami powinny zmierzać przede wszystkim do pomagania im, aby w sposób odpowiedzialny kierowali własnym ciałem, emocjami i myśleniem, a także by uczyli się dojrzałego kontaktu z samym sobą i innymi ludźmi Troska o bezpieczeństwo dzieci i ochrona ich przed zagrożeniami to główne zadania naszych rozmów z wychowankami.
     Najczęściej pojawiającym się i łatwo dostępnym zagrożeniem jest alkohol. W świadomości wielu ludzi wypicie piwa czy wina to nic złego. Niepokoi fakt, że nawet najmłodsze dzieci piją alkohol na uroczystościach rodzinnych za zgodą rodziców.
     Pamiętajmy, że alkohol hamuje rozwój emocjonalny i opóźnia dojrzewanie. Nastolatek spożywając alkohol nastawia się tylko na doraźne i natychmiastowe przyjemności, nie uczy się dojrzałych i skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresem i rozwiązywania problemów życiowych. Upijanie się przez nastolatki jest często przyczyną poważnych i doraźnych szkód związanych z wypadkami, konfliktami z prawem, większym prawdopodobieństwem stania się ofiarą przestępstwa itp.
     Pijane dzieci to problem nie tylko rodzin patologicznych. Dramatycznie obniżył się wiek inicjacji alkoholowej – coraz częściej sięgają po alkohol dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej.
     Poruszając temat uzależnień w centrum zainteresowania powinniśmy zawsze stawiać człowieka i całą jego sytuację życiową. Pamiętajmy, że uzależnienia są zawsze problemem człowieka.
     My jako wychowawcy nie jesteśmy zdolni do realizowania zadań wychowawczych bez ścisłej współpracy z rodziną.
     Rodzice przede wszystkim powinni wspierać abstynencję dziecka:

  • być przykładem, nie nadużywać alkoholu w obecności dziecka,
  • pokazać, że zabawa nie częstować swego dziecka alkoholem i nie pozwalać by robili to inni
  • jasno i zdecydowanie powiedzieć dziecku, że z piciem alkoholu powinien poczekać do pełnoletniości i uświadomić jakie są konsekwencje picia
  • rozmawiać z dzieckiem o tym, jak ma sobie radzić z presją
  • rówieśników, którzy namawiają do picia
  • nie musi być związana z piciem alkoholu
     Jako szkoła mamy obowiązek i potrzebę uświadamiania dzieciom jakie ryzyko niesie za sobą wczesne spożywanie alkoholu. Natomiast współpraca między szkołą a rodziną powinna być intensywna i wszechstronna.
     Bez względu na to czy reprezentujemy szkołę, dom czy inną instytucję, to W rozmowach z młodzieżą należy zawarte w niej treści dostosować do wieku oraz intelektualnych możliwości danego rozmówcy. Rozmawiajmy przede wszystkim o przyczynach i konsekwencjach sięgania po alkohol czy inne szkodliwe substancje.
     Pamiętajmy, że dialog będzie możliwy i skuteczny tylko wtedy, gdy wcześniej będziemy mieli czas, serce i cierpliwość aby rozmawiać z wychowankami o tym, jak być szczęśliwym i wygrać życie.

Izabela Borowik

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie