Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Zdrowie

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3071 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Problem zdrowia jest aktualny o każdej porze roku. Proponuję scenariusz insenizacji dla klas młodszych, w którym główny problem ujęto przekrojowo: właściwe odżywianie, bezpieczeństwo zabaw, higienia ciała i jamy ustnej oraz aktywne spędzanie czasu wolnego.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH - KSZTAŁCENIE ZINTEGROWANE

Dzień aktywności klasa I –

TEMAT BLOKU: Nasze zdrowie zależy od nas.

TEMAT DNIA: Mój rozkład dnia – zdrowy czy nie?

ZAPIS W DZIENNIKU: Omówienie rozkładu dnia (diagram) chłopca i sporządzenie własnego. Porównanie obu rozkładów. Właściwe spędzanie czasu wolnego. Odgrywanie scenek promujących zdrowy tryb życia (higiena ciała i jamy ustnej, zapobieganie przeziębieniom, odżywianie, bezpieczeństwo zabaw ruchowych na powietrzu itp.). Czytanie ze zrozumieniem tekstu „ Czy dbasz o swoje zdrowie”. Samoocena. Odczytywanie pełnych godzin na zegarze. Pisanie na pięciolinii dźwięku sol. Zabawy i gry ruchowe.

CELE OPERACYJNE: Uczeń:
- wypowiada się na temat sposobów spędzania wolnego czasu i planowania zajęć w ciągu dnia,
- próbuje sporządzać własny diagram rozkładu dnia na wzór podanego i potrafi je porównać,
- odgrywa różne scenki identyfikując się z graną postacią,
- potrafi dbać o własne zdrowie,
- wygłasza teksty z pamięci,
- umie słuchać i wyciągać wnioski,
- jest odpowiedzialny za efekt artystyczny własnego zespołu,
- czyta ze zrozumieniem,
- odczytuje pełne godziny na zegarze,
- potrafi zapisać na pięciolinii dźwięk sol ćwierćnutami i ósemkami,
- chętnie śpiewa piosenki z ilustracją ruchową.

METODY: - aktywizujące – inscenizacja, etiudy pantomimiczne, burza mózgów; promyczkowe uszeregowanie;
- słowne – praca z tekstem;
- praktyczne – ćwiczenia przedmiotowe;
- bezpośredniej celowości ruchu;
- ewaluacja z zastosowaniem techniki „Rybi szkielet”.


FORMY: indywidualna, zbiorowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: szary papier, zielone listki z kartonu, rekwizyty, kostiumy, dekoracja, kaseta magnetofonowa, magnetofon, grzechotki, nagrody (dyplomy, nagrody rzeczowe za miejsce I, II i III oraz owoce dla wszystkich uczestników konkursu; dla ucz .kl. I wyprawki do higieny jamy ustnej firmy „Blend a – med.”), zegar, karty pracy nr 64 i 66, podręcznik - Wesoła szkoła cz.4, kółka ringo, arkusz ewaluacyjny.






PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Powitanie zaproszonych gości (dyrektora, pielęgniarki szkolnej, rodziców i nauczycieli).
2. Zapoznanie z przebiegiem spotkania i wprowadzenie do tematu dnia – „Mój rozkład dnia, zdrowy czy nie?”
3. Gra dramowa – etiudki pantomimiczne – przedstawienie ruchem i gestem poszczególnych czynności wykonywanych przez dzieci w ciągu dnia. Wyznaczone dzieci prezentują wybrane czynności, a pozostałe je rozpoznają.
4. Burza mózgów – Co dla mnie znaczy: „ dobre, zdrowe życie?” Dzieci wymyślają i podają co im się kojarzy z tym pojęciem, a nauczyciel zapisuje na szarym papierze.(Nauczyciel dba by skojarzenia dotyczyły różnych sfer życia np. siebie samego - ciała i psychiki; kontaktów z innymi ludźmi; środowiska).

5. Dzieci siedzą na dywanie. Dyżurny rozdaje grzechotki. Nauczyciel opowiada różne historyjki. Bohaterami są dzieci w ich wieku. Gdy w opowiadaniu N. zbliży się do miejsca, gdzie pojawi się niezdrowy sposób życia, dzieci potrząsają grzechotkami.
Przykłady opowiadań:

- Marek wyszedł z ubikacji. Minął umywalki i poszedł szybko do klasy po kanapkę.

- Była już późna pora. Kasia siedziała w fotelu i oglądała film w telewizji. W prawym rogu ekranu pojawił się czerwony kwadracik. Chciało jej się spać, ale film przyciągał jej uwagę coraz bardziej.

- Michał lubił smak lekarstwa, które przepisał mu lekarz na kaszel. Już był zdrowy. Ale wrócił z podwórka i chciało mu się pić. Otworzył szafkę i sięgnął po butelkę z lekarstwem.

- Mama przygotowała dla Oli do szkoły na drugie śniadanie jabłko. Obok na talerzyku leżały ciastka. Ola wyjęła z torebeczki jabłko i napełniła ją ciastkami. Jabłko zostawiła w domu.

- Rafał wracał ze szkoły. Na asfalcie jego koledzy grali w piłkę. Zdjął tornister i przyłączył się do gry.

- Brat Wojtka zachorował. Lekarz przepisał mu lekarstwo. Wojtek nie chce zachorować jak jego brat i myśli, że lekarstwo brata uchroni go od tego. Zażywa lekarstwo brata.
(Dzieci króciutko uzasadniają swoje stanowiska).

6. Uczniowie nadal siedzą w kręgu, wewnątrz leży arkusz papieru. Na środku arkusza jest koło z napisem: zdrowie. Każdy uczeń otrzymuje zielony kartonowy listek na którym ma napisać wyraz, który kojarzy się z podanym wyrażeniem Jedno chętne dziecko odczytuje swój wyraz i kładzie listek obok koła z napisem „zdrowie”. Następni uczniowie układają swoje listki w promyczkach mając te same lub bliskie cechy. Na koniec uczniowie wyciągają wniosek –( najdłuższy promyczek daje odpowiedź), z czym najbardziej kojarzy się im „zdrowie”
7. Ilustracja ruchowa do piosenki „Gimnastyka” (na dywanie).
Gimnastyka to zabawa, dla nas dzieci ważna sprawa.
Ręce w górę, w przód i w bok, skłon do przodu, przysiad, skok. /bis


8. Omówienie czynności wykonywanych w ciągu całego dnia przez chłopca. Przeliczanie i wpisywanie w okienka liczby godzin, które przeznacza na określone czynności (K.64 ćw.1-4).
9. Indywidualne próby układania własnego diagramu przez uczniów i ich analiza.
10. (Poproszenie gości o przejście na salę gimnastyczną).
Przedstawienie inscenizacji pt. „Najważniejsza rzecz to – ZDROWIE!” dla zaproszonych gości oraz dzieci z oddziału „O” i uczniów klasy II i III.


1. Miejsce akcji: scena na sali gimnastycznej.
2. Scenografia, rekwizyty: na zielonym płótnie jest hasło – tytuł inscenizacji, po obu stronach są hasła przygotowane przez dzieci jako jedno z zadań konkursu o zdrowiu, na dużych arkuszach papieru namalowane ilustracje i plakaty promujące zdrowie;
stroje warzyw i owoców, czapeczki witaminek, rysunki pokarmów ,w którym występuje dana witamina, przybory higieniczne, stroje kotków, młotek, wiertarka,
koc, imitacje termometru i tabletek, zabawki, słomka do baniek mydlanych, koszyczek, kartony z napisami oznak grypy; nagraniach na kasetach, magnetofon.
3. Nagrania: „Życie na sportowo” – sł. Leszek Kumński, muz. Ryszard Pomorski;
„Mydło lubi zabawę”; „Myj zęby”; „Pac, gruszka do fartuszka” – sł. S. Karaszewski
muz. A. Szaliński; „Urodziny marchewki” – muz. I sł. autor nieznany, akompaniament,
oprac. P. Witkowski.
4. Występują: dzieci, Marchewka, Pomidor, Burak, Cebula, Jabłko, Gruszka, Witaminki A, B, C i D, trzy kotki, Karolina, Grypa, Marcinek, Mama, Szczotka, Pasta, dwie Bakterie.


Przebieg

Powitanie - nauczyciel : Serdecznie witamy wszystkich przybyłych gości.. Klasa I chce Wam dziś pokazać kilka różnych sytuacji, które pomagają i które szkodzą naszemu zdrowiu. Prosimy o obejrzenie i wysłuchanie naszego programu.

„Bal warzyw i owoców”(dzieci stoją w półkolu, niektóre z nich są przebrane za warzywa i owoce).

Dziewczynki:
Naturalne witaminy
Lubią chłopcy i dziewczyny.
Bo najlepsze witaminy
To owoce i jarzyny.

Chłopcy:
Naturalne witaminy
Lubią chłopcy i dziewczyny.
Mleko, mięso, jajka, sery,
w słońcu marsze i spacery.

Marchewka:
Proszę zdrowie widzieć we mnie
I surówki jeść przyjemnie!
Kto zawierzy mi zupełnie,
Myśl o zdrowiu jemu spełnię.
Rumieniec też mu podaruję
Kiedy we mnie zasmakuje!
A uśmiech na twarzy zagości,
Gdy w brzuszku karoten ugości.



Burak:
Gdy polubisz mnie szalenie,
uśmiech masz na zamówienie!
Zdrowe lico też bez przerwy,
leczę nudność oraz nerwy.

Pomidor:
Skrój mnie w sałatkę, zjedz na surowo,
A będziesz silnie czuł się i zdrowo!

Cebula:
Choć cebula jest jak kula,
Warstwa w warstwę się otula,
jej z radością nie kroimy,
bo też płakać nie lubimy.
Witaminę C posiada,
a to zdrowe jest nie lada!


Piosenka - „Urodziny marchewki”( dzieci tańczą w kółeczkach 4-osoowych w melodii)
.
Na marchewki urodziny, wszystkie zeszły się jarzyny,
A marchewka gości wita i o zdrowie grzecznie pyta. (bis)

Kartofelek podskakuje, burak z rzepką już tańcuje,
A kalafior z krótką nóżką biegnie szybko za pietruszką. (bis)

Kalarepka w kącie siadła, ze zmartwienia aż pobladła,
Tak się martwi płacze szczerze, nikt do tańca jej nie bierze. (bis)

Wtem pomidor nagle wpada, kalarepce ukłon składa,
Moja blada kalarepko, tańczże ze mną , tańczże krzepko. (bis)

Wszystkie pary jarzynowe, już do tańca są gotowe,
Gra muzyka to poleczka, wszyscy tańczą już w kółeczkach.

Jabłuszko:
Jestem jabłuszko, całe czerwone,
Zawsze uśmiechnięte i zadowolone.
Witaminek u mnie mrowie,
Niosę radość oraz zdrowie!

Gruszka:
Wy to tylko o jabłuszkach,
A jak zdrowa jest też gruszka,
Tylko wtedy się dowiecie,
Kiedy ją ze smakiem zjecie!

Dzieci:
Lubimy jabłka, wiśnie i kiwi,
Banany, gruszki i słodkie śliwy.

Piosenka „Pac, gruszka do fartuszka”( dzieci z rączkami na biodrach, śpiewają i kołyszą się w rytm melodii).

Pod owocami zgina się grusza,
wiatr konarami gruszy porusza.
Ref. Pac gruszka, pac gruszka, hop do fartuszka. (bis)

Spadają gruszki od soku miękkie
Nad gruszą krążą osa i szerszeń.
Ref. Pac…

Stanę pod gruszą i w mój fartuszek,
Dla wszystkich dzieci nazbieram gruszek
Ref. Pac…
Ja chodź nie jestem szerszeniem, osą
Też lubię gruszki pachnące rosą.
Ref. Pac…

„Witaminowe abecadło”- (dzieci ubrane w czapki – witaminki: A, B, C, D, na sztywnym papierze rysunki pokarmów, w których występuje dana witamina ).

Witaminka A:
Oczy, gardło, włosy, kości
Zdrowsze są, gdy A w nich gości.
A w marchewce, pomidorze,
W maśle, mleku też być może.

Witaminka B:
B - bądź bystry, zwinny, żwawy
Do nauki i zabawy!
W drożdżach, ziarnach i orzeszkach,
W serach, jajkach B też mieszka.

Witaminka C:
C – to coś na przeziębienie
I na lepsze ran gojenie.
C : porzeczka i cytryna,
Świerzy owoc i jarzyna!

Witaminka D:
Zęby, kości lepiej rosną,
Kiedy D dostaną wiosną.
Zjesz ją z rybą, jajkiem, mlekiem.
Na krzywicę D jest lekiem.

Dzieci:
Róbcie soki i surówki z nas,
A zdrówko nie ominie was!

„Kotek brudasek” (troje dzieci przebranych za kotki – ogonki, maski; miska, ręcznik, grzebień).


Kotek:
Woda mi zbrzydła,
Dość mam już szczotki,
Wstręt mam do mydła!

Mama:
Ten kotek wszystkie z nas soki wyssie!
Od dwóch tygodni już się nie myje,
Czarne ma ręce, nogi i szyję.

Tata:
Łepek ma brudny od ucha do ucha.
Czy ktoś takiego widział smolucha?
Poradźcie dzieci, pomóżcie ludzie,
Przecież nie można żyć w takim brudzie!

Kotek:
Aj, aj, gwałtu rety,
Tom się dostał w piękne ręce.
Od tej rannej toalety,
Już się pewnie nie wykręcę.
Mama czesze, tata myje.
Aj, aj gwałtu, ledwie żyję.

Mama:
A, pfe, kotku, pfe brudasku!
Masz w futerku tyle piasku!
Umyć by się trzeba z brudu
Tyle pracy, tyle trudu!

Tata:
A ty wrzeszczysz, kocie bury
Jakby kto cię obdzierał ze skóry.

Piosenka „Mydło lubi zabawę” (jedno z dzieci puszcza bańki mydlane na widownię)

Mydło lubi zabawę, w chowanego pod wodą,
Każda taka zabawa, jest wspaniałą przygodą.
Kiedy dobry ma humor, to zamienia się w pianę,
Kiedy znajdzie gdzieś słomkę, puszcza bańki mydlane.

Ref. Mydło wszystko umyje, nawet uszy i szyję
Mydło, mydło pachnące w kwiatki na łące. /bis

Mydło lubi kąpiele, kiedy woda gorąca
Skacząc z ręki do ręki, złapie czasem zająca.
Lubi bawić się w berka, z gąbką chętnie gra w klasę
I do to wspólnej zabawy, wciąga wszystkie brudasy!
Ref. Mydło…

„Karolina” ( Karolina-dziewczynka, ubrana stosownie do treści wiersza; „ grypa „– dziecko w czerwonej pelerynie z koszyczkiem, w którym ma kartony z napisami: KASZEL, KATAR, CHRYPKA, GORĄCZKA; dwoje dzieci jako narratorzy – czytają tekst i dmuchają suszarkami imitując wiatr).

Narrator I:
Karolina, Karolina
Nigdy płaszcza nie zapina.
Szalik za nią fruwa wciąż
W lewo, w prawo, niby wąż.
Wiatr zawiewa, deszcz zacina,
Idzie z teczką Karolina.
A ten płaszczyk – jakże tam?
Oj, nie zapiął się, oj nie!
Karolino! Będzie źle!

Narrator II:
Chodzi grypa z wielkim koszem,
A w tym koszu !

Grypa:
- Proszę, proszę: kaszel, katar, chrypka też
I gorączka .kupuj, bierz!

Narrator II:
Pani Grypo! Któż to kupi?
Taki towar! Chyba głupi!
Kto chce mieć spuchnięty nos
I schrypnięty, gruby głos?

Narrator I:
Grypa nic nie odpowiada,
Chyłkiem, ciszkiem się zakrada.
Patrzy: idzie Karolina,
Beret z czoła, dziarska mina.
Myśli Grypa:

Grypa:
- W to mi graj!
Dziś jest chłód, a nie żar!

Narrator I:
I gdy zagrał wiatr od mostu,
Zakręciła się po prostu
I Karusi za pazuchę
Podrzuciła zręcznym ruchem (Grypa rzuca czerwone kółeczka – wirusy)
Garść wirusów…ech!

Narrator II:
Czy to słychać grypy śmiech?
Nie, to nasza Karolina
Kasłać, kichać już zaczyna.
W gardle także drapie coś,
Jakby się połknęło ość…

Jest termometr, aspiryna,
Leży w łóżku Karolina.
A to przecież właśnie dziś
Na zabawę miała iść!

Narrator I i II:
Karolina, Karolina
Będzie zawsze płaszcz zapinać,
Gdy na dworze wiatr, śnieg deszcz.
I my także. I wy też!

„Sen Marcinka” (chłopiec bawi się zabawkami)

Mama:
Marcinku, dość już zabawy, pora iść do łóżka!
Czy ząbki masz umyte?

Marcinek:
Ja? No… właściwie to nie.

Mama:
To szybko zmykaj do łazienki.

Marcinek:
O rety! Jak ja nie lubię myć zębów!
Ciekawe, co też się stanie, jeśli ich nie umyję?
Wolę zjeść te dwa cukierki, które mi zostały. ( kładzie się).

Szczoteczka:
Biedne ząbki. Nieszczęśliwe.
Nie dba o was ten Marcinek.
Od szczoteczki i pasty stroni,
A przecież przeciw próchnicy
Nie ma lepszej broni.

(Bakterie pochylają się nad chłopcem, na głowach opaski z rysunkami bakterii).

Bakteria 1: (z wiertarką)
Wiercę dziury w zębach, wiercę.
Zaraz się do zęba wkręcę.
W dziurze sobie gniazdko uwiję.
Ach, jak dobrze, że Marcinek
Swoich zębów nie myje.

Bakteria 2: (z młotkiem)
Stukam, pukam, pukam, stukam.
W zębach mieszkania sobie szukam.
Małą dziurkę więc przemienię
w spore pomieszczenie.
Dla rodzinki mej niemałej
Zrobię wspaniałe mieszkanie.


Marcinek:
A, a, a!

Mama:
Co się stało Marcinku?
Czemu tak krzyczysz?

Marcinek:
Przepraszam mamusiu.
Ja cię okłamałem.
Zębów wcale nie umyłem,
Tylko udawałem.
Śniły mi się bakterie,
W zębach wielkie dziury!
Ach, mamusiu,
Mój sen był okropnie ponury.

Szczotka i Pasta:
Szczotka i pasta, to są twoi sprzymierzeńcy.
Swoich ząbków Marcinku nie zaniedbuj więcej!

Piosenka „Myj zęby”

Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda
Tak się zaczyna wielka przygoda.
Myję zęby, bo wiem dobrze o tym,
Kto ich nie myje ten ma kłopoty.
Żeby zdrowe zęby mieć,
Trzeba tylko chcieć!

Ref. Szczotko, szczotko hej szczoteczko o, o, o
Zatańcz z nami, tańcz w kółeczko o, o, o
W prawo, w lewo, w lewo, w prawo o, o, o
Pojedziemy wszędzie żwawo o, o, o

Bo to bardzo ważna rzecz,
Żeby zdrowe zęby mieć!

„ Na podwórku”

Dziecko 1:
Wiosną świetna jest zabawa
Idź na rower, na huśtawkę
Baw się w berka, pograj w klasę,
Ale baw się na boisku,
Na podwórku blisko mamy.
Nie zagrozi ci samochód,
ani inny pojazd znany.

Dziecko 2:
Gdy daleko jest od jezdni
Baw się śmiało i bezpiecznie.

Dziecko 3:
Bezpieczeństwo ważna rzecz!
Zapamiętaj nasz kolego.

Dziecko 4:
Baw się miło i wesoło,
Lecz z brawurą precz, precz, precz!

Dziecko 5:
Nie popisuj się odwagą,
Bo zakończy się to źle!
Lepiej słuchaj naszych rad
Wtedy będziesz zdrów i chwat!

Piosenka „Życie na sportowo”

Jak to dobrze, że człowiek młodym może być.
Jak to dobrze, że można chudnąć a nie tyć.
Jak to dobrze, jak to dobrze,
Że kiedyś ktoś wymyślił sport.

Ref. Ręce służą do machania
Nogi służą do skakania
Jeśli olej w głowie masz
Machaj, skakaj póki czas. /bis

Chodź już do nas, bo z nami najpiękniejszy świat.
Chodź już do nas i zostań chociaż parę lat.
Chodź już do nas, chodź już do nas,
Przekonasz się, że fajnie jest.

Ref. Ręce…

Nie trać czasu, bo zdrowie najważniejsza rzecz.
Nie trać czasu, bo zdrowie warto w życiu mieć.
Nie trać czasu, nie trać czasu
Zaśpiewaj z nami refren ten.

Ref. Ręce…

Razem: (dzieci trzymają się za ręce).
Żeby być okazem zdrowia i urody,
Należy dbać o czystość przyrody.

UWAGA: Po inscenizacji jako podziękowanie za przygotowany występ pielęgniarka wręcza uczniom kl. I wyprawki do higieny jamy ustnej od firmy „Blend a- med.”.

11. Podsumowanie i ogłoszenie wyników konkursu pt. „Dbamy o swoje zdrowie” przez pielęgniarkę szkolną. Wręczenie zwycięzcom dyplomów i nagród rzeczowych. Wszyscy uczniowie otrzymują po owocu (gruszki) za udział w konkursie.
12. Inscenizacja ruchowa piosenek przygotowanych przez każdą grupę jako jedno z zadań konkursu.
13. „Drzewo Zdrowia”- wszyscy obecni na sali uczniowie mają liście, na których wpisali lub narysowali swoje skojarzenie ze zdrowiem. Po zaśpiewaniu piosenki podchodzą do przygotowanej sylwety drzewa i przyklejają liście tworząc wspólne „drzewo zdrowia”, które będzie zdobiło korytarz szkolny.
14. Podziękowanie i pożegnanie przybyłych gości. (W trakcie zajęć rodzice i goście uzupełniają arkusz ewaluacyjny zajęć).

15. Zabawy i gry ruchowe przygotowujące do gry w ringo (podrzuty, chwyty, toczenie, podania, chwyty, przerzucanie).
16. Odczytywanie pełnych godzin ustawianych przez N. na zegarze ćwiczeniowym. Rozwiązywanie zagadek.
Zapisywanie , którą godzinę wskazują zegary. Dorysowywanie wskazówek do podanych godzin. Rozwiązywanie zadania z treścią (K.65 zad.1-4).
17. Czytanie ze zrozumieniem tekstu – Czy dbasz o swoje zdrowie? (P.59-60). Samoocena.
18. Pisanie na pięciolinii dźwięku sol ćwierćnutami i ósemkami.
19. Zadanie pracy domowej: Wykonaj ćw. 5 K.64, spróbuj ułożyć hasło antyśmieciowe.



Literatura:

1. Iwona Felner – Sędziaka: „Scenariusze szkolnych uroczystości” cz. I AKER Toruń.
2. Maria Konopnicka: „Kotki czyścioszki”, „Mycie”.
3. Hanna Łochocka: „Karolina”.
4. S. Łukasik, H. Petkowicz i in.: „Podręcznik – Wesoła Szkoła” cz.4,WSiP Warszawa 2000r.


Opracowała Elżbieta Niewińska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie