Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Rodzice czy znacie swoje dzieci ?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1527 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Referat - RODZICE CZY ZNACIE SWOJE DZIECI - to zbiór wskazówek dla rodziców na podstawie, których dorośli mogą ocenić na ile znają swoje dzieci i jak sobie poradzić z problemami w codziennym poznawaniu i wychowaniu pociech. W opracowaniu zawarte są także, wyniki badania - testu przeprowadzonego w szkole podstawowej. Jako autorka tego referatu polecam go nie tylko nauczycielom, ale wszystkim rodzicom.

Błędy są rzeczą ludzką. Wszyscy je popełniamy.
      Ważne jest jednak, abyśmy mieli świadomość , że niektóre nasze zachowania, reakcje czy brak reakcji mogą mieć konsekwencje wychowawcze. Powinniśmy wiedzieć co jest błędem a co nim nie jest. Wiedza ta z kolei powinna nieść za sobą refleksję, czy mogę postępować unikając błędów wychowawczych, choć pierwsze pytanie powinno chyba brzmieć - czy chcę?
      Czas na rachunek sumienia:
Nie mówimy dzieciom, że są mądre, piękne, kochane, świetnie coś robią itp.
Uwagi krytyczne przekazujemy zaś zbyt szybko i chętnie. Wydaje nam się, że to jest dobra metoda wychowawcza - wskazywanie błędów. I tak jest - na pewno, ale skuteczna będzie tylko wtedy, gdy pochwał będzie 2 razy więcej niż uwag.
      Rzadko mówimy do dziecka - kocham cię, cieszę się, że jesteś, bo wydaje nam się to tak oczywiste, że nie potrzebne są deklaracje słowne. A jednak - są potrzebne.
      Niestety za mało oglądamy z dziećmi bajek. Włączamy im telewizor, magnetowid i mamy spokój. Nie rozmawiamy więc z dzieckiem o bohaterach i wydarzeniach. Nie bronimy własnego dziecka, wtedy gdy oczekuje ono od nas wsparcia. Nie potrafimy słuchać dzieci . Za rzadko wyznaczamy dzieciom granice tolerancji ich zachowań. Bardzo dużo zakazujemy dzieciom a czasami wprowadzamy niepotrzebne zakazy. Mówimy dzieciom NIC SIĘ NIE STAŁO - gdy się przewróci, uderzy itp. - w dobrej intencji, lepiej powiedzmy - trochę boli, ale na pewno za chwilę przestanie. Bywamy niekonsekwentni w postępowaniu wobec dzieci, nie szanujemy swego słowa, ulegamy dzieciom. Traktujemy dziecko - jak dziecko, nie człowieka - z góry, nie na równych prawach z dorosłymi. Widzimy w dziecku 7-my Cud Świata, jego zdanie, jego potrzeby są najważniejsze (dyskryminuje to resztę rodziny ), hodujemy egoistę. Niestety za mało uczymy dzieci magicznych słów: Proszę, Przepraszam, Dziękuję oraz dzień dobry, do widzenia itp. A później nagle wymagamy od nich używania tych słów. Starsze dzieci i młodzież wyręczamy w ich obowiązkach domowych.
      Nie egzekwujemy wykonywanie prac na rzecz rodziny np. zmywanie naczyń, odkurzanie, sprzątanie własnego pokoju itp. Wymagamy jedynie, aby dziecko się uczyło. W przypadku, gdy jest więcej dzieci w rodzinie karzemy dzieci starsze za złe uczynki rodzeństwa np. gdy opiekują się młodszym bratem/siostrą. Nie bierzemy pod uwagę to, że rozum dziecka nie jest miniaturką dorosłego. Małe dziecko nie rozumie wielu rzeczy tak jak dorosły.
Pozytywna rodzina !!!!
      Każdy chyba zakładając rodzinę chciałby, aby była wspaniała. Żeby wszyscy się kochali i szanowali, są tacy, którzy chcą, aby jego rodzina była dokładnie taka jak rodzina z której pochodzą.
      Charakteryzuje się: ciepłem, szacunkiem panującym wśród jej członków, nie ma tu wychowania bez stresowego ! Rodzice kierują rodziną i są za nią odpowiedzialni. Są jasno określone granice i zadania dla każdego członka rodziny.
      Są granice, których nie wolno przekraczać. Nie znaczy to, że nikt tego nie będzie próbował. Ważna jest też otwarta komunikacja, to nie prawda, że przy dzieciach nie wolno się kłócić. Trzeba jednak zadbać także, aby dziecko widziało jak się pogodziliśmy i przeprosiliśmy.
      Aby poznać jak rodzice sobie radzą ze swoimi pociechami przeprowadzono badanie w postaci testu dla rodziców.

TEST PRZEPROWADZONY 9 LISTOPADA 2005 r W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 21 w BYTOMIU

ILOŚĆ ANKIETOWANYCH – 15 RODZICÓW
( po 5 z klasy II , III , III )
Prowadzący badanie – Beata Duraj

TEMAT : RODZICE, CZY ZNACIE SWOJE DZIECI

Uzyskane wyniki :
      RODZICE - zawsze :wiedzą, czego potrzebuje dziecko w kolejnych etapach rozwoju, bo przecież byli kiedyś dziećmi, w związku z tym sami wybierają mu odpowiednie zabawki, gry lub książki, dopóki dzieci się nie usamodzielnią, rodzice mają prawo decydować o ich sprawach, jeżeli nie podobają się im znajomi dziecka, żądają stanowczo, żeby zerwało z nimi kontakty, a jeśli to nie odnosi skutku, sami podejmują działania zmierzające w tym kierunku, oczekują od swojego dziecka, by uczestniczyło tylko w takich zajęciach dodatkowych, które mu się do czegoś przydadzą w przyszłości, gdyż uważają, że nie ma sensu, by dziecko uczestniczyło w czymś tylko dla chwilowej przyjemności, wychowując dziecko rodzice uważają że, należy pamiętać o tym, że dziecko nie wyrośnie na porządnego człowieka, jeśli nie zostanie w porę nauczone szacunku dla swoich rodziców, rodzice oczekują by dziecko miało większe zaufanie w stosunku do nich i opowiadało im o swoich znajomych i sympatiach, należy uczyć dzieci, by zabierały głos wtedy, kiedy powinny. Chcą, żeby dziecko okazywało im w jakiś sposób wdzięczność za trud, jaki wkładają w opiekę nad nim i wychowanie go, uważają, że mówienie dziecku o tym, że się je kocha, jest konieczne, chociaż oczywiste jest to, iż rodzice kochają swoje dzieci.

RZADKO
      Rodzice rzadko uważają że: dzieci należy wychowywać surowo i nie należy chwalić dziecko za każde jego osiągnięcie, bo stanie się zarozumiałe. Karanie przez rodziców i zabranianie wielu rzeczy ma wpływ na to, że dziecko stanie się porządnym człowiekiem. Wymagają od swoich dzieci bezwzględnego posłuszeństwa. Ponadto uważają że, rzadko kiedy słuchanie głośnej muzyki ma wpływ na złe zachowanie dzieci. Rodzicom zdarza się, zawstydzać swoje dziecko, aby wyeliminować niepożądane zachowania i nie dopuścić do tego, by przerodziły się one w nawyki.

NIGDY
      Rodzice starają się nie zaglądać do pamiętników pisanych przez dziecko, nie lubią czytać listów, które do ich dzieci przychodzą.

Opracowanie – mgr Beata Duraj

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie