Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Zabawa andrzejkowa w swietlicy szkolnej

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 9722 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Ważnym zadaniem świetlicy szkolnej jest ukazanie uczniom prawidłowych zachowań oraz możliwości dotyczących aktywnego wykorzystania oraz spędzenia czasu wolnego. Można to osiągnąć m.in. poprzez organizowanie zabaw, dyskotek, spotkań. Z doświadczenia wiem, że prawidłowo zaplanowana impreza sprzyja zintegrowaniu zespołu oraz pozostawia po sobie pozytywne wspomnienia dostarczając dzieciom wielu miłych wrażeń.
W tym roku również zorganizowane zostały w świetlicy andrzejki wypełnione licznymi konkursami, zawodami oraz tradycyjnymi wróżbami. Oto scenariusz spotkania.

  1. Opowieść o tradycjach wróżb andrzejkowych – nauczyciel uzupełnia informacje podawane przez dzieci. "Dzień św. Andrzeja przypada na 30 listopada . Od wieków jest dniem wróżb dziewczęcych dotyczących miłości i małżeństwa . Dawniej wierzono, że wigilia tego święta ma moc ściągania na ziemię wszelkich duchów i złych mocy. Wróżbom sprzyjały długie jesienne wieczory. Początkowo swoją przyszłość miały poznawać tylko panny na wydaniu. I tak już od samego rana nasłuchiwały z której strony szczeka pies -stamtąd bowiem miał przyjechać ich wybranek. Wróżono także z bucików, koniecznie zdejmowanych z lewej nogi. Z czasem jednak wróżby andrzejkowe zaczęto traktować jako wesołą zabawę i uczestniczyli w niej zarówno chłopcy i dziewczynki. Obecnie są to miłe spotkania wieczorne, podczas których zgromadzeni z uśmiechem na ustach bawią się wróżąc sobie nawzajem."    Nauczyciel zaprasza dzieci do wspólnej zabawa i prosi by pamiętali, że wróżba to tylko zabawa i nie należy ich traktować zbyt poważnie.
  2. "Lanie wosku" – wróżba.
         Roztopiony wosk przelewamy przez ucho od klucza do zimnej wody w misce. Woskową figurę lub jej cień na ścianie dokładnie oglądamy.
  3. "Zjedz tort" – wyścig w rzędach
         Uczestnicy ustawiają się w rzędach. W odległości 3,4 m. Leżą papierowe koła podzielone na osiem części. Na sygnał uczniowie z każdej drużyny biegną kolejno i odcinają kawałek tortu. Wygrywa drużyna, która wcześniej "zje" cały tort.
  4. "Wychodzenie butów" –wróżba
         Najpierw dziewczynki ściągają but i ustawiają kolejno w szeregu. Osoba, której but pierwszy wyjdzie za próg pierwsza wyjdzie za mąż. Zabawę powtarzają chłopcy.
  5. "Taniec bez krzesła" – konkurs
         Ustawiamy krzesła w kręgu (siedzeniami do zewnątrz). Każdy uczeń ma jedno krzesło. Gdy gra muzyka wszyscy tańczą, nauczyciel usuwa jedno krzesło. Gdy muzyka przestaje grać dzieci siadają na krzesłach. Odpada osoba, dla której braknie krzesła.
  6. "Obierane jabłko" – wróżba
         Wybrane osoby obierają jabłko a następnie rzucają łupiną za siebie. Następnie sprawdzają w kształt jakiej litery ułoży się łupina. Na ta literę będzie imię wybranka.
  7. "Narysuj siebie z zamkniętymi oczami" – konkurs
         Wybranym osobom zawiązujemy oczy. Ich zdaniem jest narysowanie siebie na przypiętymi kartonie. Dzieci mogą podpowiadać co jeszcze trzeba dorysować.
  8. "Serca z imieniem" – wróżba
         Dzieci wbijają szpilkę w serce z kartonu. Po drugiej stronie są wypisane imiona. Sprawdzamy kto jest ich wybrankiem.(osobne serca dla dziewczyn i chłopców)
  9. "Zgadnij kto to?" – konkurs
         Przed zabawą nauczyciel przygotowuje krótka charakterystykę 2 chłopców i 2 dziewczyn. Wyznaczone osoby odczytują charakterystykę i wskazują o kim mowa. Nagradzamy prawidłowe wykonanie zadania.
  10. "Przyszłość pod filiżanką" – wróżba
         Pod filiżankami leżą: obrączka, mirt, różaniec. Nauczyciel za każdym razem "tasuje" filiżanki. Wylosowany symbol oznacza:
    Obrączka – rychłe zamążpójście
    Mirt – panieństwo, kawalerstwo
    Różaniec- pójście do klasztoru
  11. "Przekazywanie obrączek" – wyścig w rzędach
         Zawodnicy dwóch drużyn stają jeden za drugim. Każdy z nich ma zapałkę. Pierwszy zawodnik na zapałce podaje następnemu obrączkę itd. Jeżeli obrączka spadnie trzeba wrócić do początku. Wygrywa drużyna , która ukończy zadanie wcześniej.
  12. "Taniec na gazecie" – konkurs w parach
         Dzieci w parach stoją na gazecie i tańczą. Gdy muzyka ucicha nauczyciel poleca, aby złożyć gazetę na pół i tańczyć dalej. Nie wolno zejść z gazety podczas tańca i trzeba cały czas wykonywać obroty ( nie wolno stać w miejscu). Dzieci bawią się do momentu, gdy zostanie na parkiecie jedna para.
  13. " Co mnie czeka" –wróżba
         Nauczyciel przygotowuje wcześniej karty z pytaniem i kilka dowcipnych odpowiedzi np.: "Jak będzie miał na imię twój wybranek?" (Zenek, Konstanty, Ildefons itp.)" "Gdzie wyjedzie na wycieczkę?" (rowerami wokół wsi, na hulajnodze do Krakowa itp.). Nauczyciel czyta pytanie a dzieci wybierają numery odpowiedzi.
Poszczególne wróżby i konkursy przeplatane są wspólną zabawą. Możemy na koniec pożegnać dzieci przesyłać iskierkę przyjaźni.

mgr Magdalena Hepner – Widło
Wychowawca świetlicy szkolnej w Zespole Szkół w Woli Dębińskiej

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie