Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Scenariusz warsztatów o tematyce ekologicznej dla klas 1

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2596 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 Anna Lintas
nauczyciel nauczania zintegrowanego S.P. nr 8 w Policach

Scenariusz warsztatów ekologicznych
dla klas 1
„Recykling – to się opłaca”


1. Cele warsztatów
- uświadomienie uczniom konieczności ochrony środowiska
naturalnego
- kształtowanie postaw przyjaznych środowisku
- zapoznanie uczniów z pojęciem „recykling”
- wskazanie uczniom sposobów segregowania śmieci w gospodarstwie domowym

2. Organizator warsztatów
- klasa 3a filii Szkoły Podstawowej nr 8 pod kierunkiem
wychowawcy
Klasa bierze udział w realizacji programu o tematyce ekologicznej
„ Przyjaciele przyrody”. Przez cały rok szkolny uczniowie zdobywali wiadomości na temat ochrony przyrody i wiedzą , jakie działania sprzyjają utrzymaniu środowiska w dobrym stanie. Warsztaty mają na celu pobudzanie świadomości ekologicznej młodych ludzi. Dalszym etapem jest propagowanie zdobytej wiedzy wśród młodszych koleżanek i kolegów oraz wspólna zabawa podczas konkursu . Uczniowie z klasy 3a pod kierunkiem nauczyciela przygotowali zadania propagujące zdobytą wiedzę wśród młodszych kolegów.

3. Przebieg warsztatów

W tygodniu poprzedzającym warsztaty uczniowie otrzymają informację następującej treści:

„ Cześć Pierwszoklasisto”
Już za tydzień spotkamy się z Tobą i Twoimi kolegami i koleżankami z klasy, aby porozmawiać o problemie śmieci i tego, co zrobić, by nie zanieczyszczały środowiska. Abyś mógł się właściwie przygotować do tego spotkania mamy dla Ciebie zadanie. Przez dwa kolejne dni bądź domowym detektywem. Twoim zadaniem będzie dyskretne podglądanie , co domownicy wrzucają do kosza na śmieci. Swoje obserwacje zapisz na kartce i przynieś do szkoły w czwartek. Niecierpliwie czekamy na spotkanie.
Koleżanki i koledzy z klasy IIIa.

Etap I
Śmieci – co z nimi zrobić?

Zajęcia rozpoczynają się rozmową na temat „ Co to są śmieci?”
- dzieci dochodzą do wspólnego wniosku, że śmieci to wszystki rzeczy,
które są nam już niepotrzebne i nadają się do wyrzucenia.
Pierwszoklasiści przedstawiają swoje obserwacje na temat rzeczy
wyrzucanych do koszy w ich domach.Na tablicy znajduje się symboliczny
rysunek kosza na śmieci, obok którego uczniowie z kl. 3 przyczepiają
kartoniki z rysunkami najczęściej pojawiających się w wypowiedziach
rodzajów śmieci (papier, żelazo,stare ubrania, opakowania plastykowe,
resztki jedzenia itp.).
Następnym zadaniem jest odpowiedź na pytanie” Co dalej dzieje się z
naszymi śmieciami? „
- wyrzucone do kontenera jadą na wysypisko śmieci
Wysypisko –wielka góra śmieci, która bardzo brzydko pachnie.
Uczniowie z klasy trzeciej dzielą się swoimi wrażeniami z wycieczki na wysypisko śmieci oraz pobytu w Zakładzie Gospodarki Odpadami w Leśnie Górnym. Pokazują zdjęcia i dzielą się zdobytymi wiadomościami.

Etap II
Zapoznanie uczniów klas pierwszych z pojęciem”recykling”
Każde dziecko z klasy pierwszej otrzyma kartkę z narysowanymi
pojemnikami na śmieci , stosowanymi w Policach. Na pojemnikach
umieszczone będą odpowiednie napisy ( duże rysunki pojemników
znajdują się na tablicy). Uczniowie z klasy 3a zaprezentują przykłady
śmieci, które należy wrzucać do odpowiednich pojemników (butelka po
napoju – plastyk, gazeta – makulatura itp. ). Wyjaśnią dokładnie do czego
służą określone pojemniki. Omówią wrzucane do nich rodzaje śmieci
( przenosząc ich rysunki z kosza na tablicy do pojemników ), ze
zwróceniem uwagi na ich szkodliwość dla środowiska. Okaże się, że w
koszu na tablicy pozostanie niewiele śmieci a te, które przeniesiono do
pojemników można powtórnie wykorzystać. Wspólne ułożenie wniosku:
- aby śmieci było jak najmniej należy je segregować aby ponownie je
wykorzystać.
Następnie trzecioklasiści przedstawią znak rozpoznawczy recyklingu (trzy
zielone strzałki wpisane w trójkąt) i wyjaśnią , że ten angielski termin
oznacza „ ze starego na nowe ” , czyli kolejne przeobrażenia
przetwarzanych materiałów, które ze śmieci stają się znów użytecznym
produktem. Dzieci z klas pierwszych pokolorują na zielono otrzymane
duże znaki.
Rozumienie przez dzieci z klas pierwszych celu segregacji
śmieci w gospodarstwie domowym.
Uczniowie klasy 3a zaprezentują dzieciom plakaty , przygotowane
wcześniej i wyjaśnią , dlaczego należy segregować śmieci. Pokażą na
plakatach korzyści takiej działalności człowieka. Uświadomią młodszym
kolegom , że segregacja śmieci nie jest trudna i dzieci także mogą to
czynić.

Rozpoznajemy pojemniki na śmieci – zabawa rozwijająca
wiedzę na temat segregacji śmieci.
Uczniowie klasy 3a przygotują kosze, w których będą określone odpady
( makulatura, szkło, plastyk, aluminium ). Kilkoro dzieci z klasy pierwszej
opuści salę i wróci z zawiązanymi oczami. Dotykając odpadów , musi
nazwać pojemnik, w którym dana rzecz się znajduje.
Zajęcia zakończą się podsumowującą rozmową. Czy dzieci wiedzą teraz
więcej na temat segregacji śmieci ? Czy mogą porozmawiać w domu z
rodzicami na ten temat? Czy widzą możliwość segregacji śmieci w swoich
domach, jeśli do tej pory tego nie robili ?

Etap III
Konkurs plastyczny – „ Dbamy o przyrodę i segregujemy
śmieci ”
Uczniowie klasy 3a wyjaśnią temat i przebieg konkursu . Dzieci z klas
pierwszych wykonają prace na zajęciach plastycznych. Zostaną one
zaprezentowane na specjalnej wystawie, propagującej ochronę przyrody.
Na wystawie tej zaprezentowane zostaną także plakaty , wykonane
wcześniej przez klasę 3a . Hasło „ recykling ” wraz z dokładnym
wyjaśnieniem zostanie umieszczone jako tytuł wystawy.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie