Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Zabawa tematyczna dzieci w wieku przedszkolnym

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2890 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 Dla dziecka w wieku przedszkolnym najbardziej charakterystyczną formą aktywności jest zabawa tematyczna.Obserwując zabawę dziecka, można się domyślić,czym dziecko żyje,co wie o otaczającym go świecie i ludziach.Jest to zabawa w której przyjmuje ono na siebie określone role.
Skąd dzieci czerpią pomysły do zabawy?
Gdy przyjrzymy się tym zabawom uważniej,to zobaczymy,że w świecie na niby znajduje odbicie to wszystko,co dziecko widzi dookoła siebie i co przeżywa.Zabawa ta jest pomostem,po którym dziecko przechodzi od rzeczywistości do fantazji.
Stopniowo w miarę poznawania świata,tematy zabawy są coraz bogatsze.Jeśli życie dziecka jest ciekawe,róznorodne a jednocześnie pogodne i zorganizowane,wpływa to korzystnie na charakter i treść zabawy.Pojawiają się zabawy w dom,lekarza,sprzedawcę.Dziecko wszystko bacznie obserwuje.Przygląda się sytuacją w domu,na ulicy,w sklepie i w swych zabawach odtwarza nie tylko dodatnie,ale i ujemne strony życia.
Przedstawienie przez dzieci w zabawach rzeczywistości ma charakter twórczy.Zabawy tematyczne to małe widowisko,w którym"aktorzy"wykorzystują i aktualizują bieżące sytuacje.Wyobrażnia dziecka pomaga nie tylko odtworzyć przeżycia i doświadczenia,ale tworzyć nowe sytuacje,odpowiadające potrzebom w danej zabawie.
Bardzo ważnym elementem zabawy każdago dziecka jest język.Właśnie podczas zabawy ćwiczona jest sprawność językowa.Dzięki mowie zabawa dzieci pełna jest ról.
"Zabawa w sposób decydujący wpływa na uczenie się sprawności językowych.Nawet dzieci nieśmiałe chętnie włączają się do zabawy,a sytuacje w niej się pojawiające wyzwalają w nich aktywność werbalną".
Sama zabawa tematyczna nie może się odbywać bez zabawek i materiałów,którymi dziecko się bawi.Chętnie używane są pomoce, któreułatwiają pełnienie określonych ról.Do udanej zabawy niekoniecznie są potrzebne gotowe,kupowane w sklepie zabawki.Z powodzeniem dziecko może wykorzystywać materiały o nieokreślonym ściśle znaczeniu.Ważne jest,aby były to przedmioty czyste i bezpieczne w użyciu.Dzięki temu,że można im nadawać za każdym razem inne znaczenie-w zależności od potrzeby,przedmioty te są uniwersalne i bardzo wzbogacają treść zabawy.
Wiek 5-6 lat odznacza się silną potrzebą zabawy wspólnej z innymi dziećmi.Dziecku potrzebny jest partner do zabawy.Chęć wspólnego bawienia się przewyższa bowiem w tym wieku umiejętoość kierowania swoim zachowaniem wobec kolegów.Właśnie te kontakty będą stanowić najlepszą okazję do uczenia sie zgodnej zabawy,do liczenia się z potrzebami innych dzieci.
Bawiących się dzieci nie należy jednak pozostawiać samych sobie.Dorośli powinni dyskretnie czuwać nad bawiącymi się dziećmi.
To,że wspólna zabawa spowoduje trochę zamieszania i małego bałaganu,będzie niczym w porównaniu z ogromną przyjemnością i satysfakcją,jaką dziecko z niej wyniesie.
Pamiętajmy więc,że nawet najładniejsza i najdroższa zabawka nie zastąpi dziecku partnerów w zabawie.

Opracowała:
Katarzyna Kopeć

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie