Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Czy warto oszczędzać w SKO ?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 4033 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 


Ważną rolę w codziennym życiu człowieka odgrywa umiejętność właściwego gospodarowania pieniędzmi. Powinniśmy się jej uczyć od najmłodszych lat. Taką możliwość dają Szkolne Kasy Oszczędności działające w szkołach na terenie całego kraju. W niektórych SKO działa od wielu lat, w innych dopiero rozpoczyna swoją działalność. Jest też wiele szkół, w których SKO nie jest upowszechniane.
Głównymi celami Szkolnej Kasy Oszczędności są:
- upowszechnianie idei systematycznego oszczędzania i racjonalnego gospodarowania
pieniędzmi;
- propagowanie wśród uczniów członkowstwa w SKO;
- popularyzacja wiedzy bankowej;
- pomysłowość i przedsiębiorczość w organizowaniu źródeł dochodów;
- pozyskiwanie uczniów jako przyszłych klientów banków PKO.
Opiekunem SKO w szkole jest nauczyciel ( w dużych szkołach może być kilku opiekunów), do którego uczniowie systematycznie wpłacają dowolne kwoty pieniędzy na książeczki SKO. Mają też prawo do wypłacania ich w dowolnym terminie, jeśli zachodzi taka potrzeba. Pieniądze mogą być również wpłacane do wychowawców, którzy przekazują je szkolnemu opiekunowi. Szkoła posiada książeczkę oszczędno-ściową PKO, na którą wpłacane są pieniądze uczniów.
Nad sprawną organizacją oszczędzania czuwa dyrektor szkoły, który jednocześnie wyraża zgodę na działalność SKO w danej placówce.
Koordynatorem są banki PKO, które wspierają i pomagają w sprawnym działaniu Szkolnych Kas Oszczędności.
SKO bierze czynny udział w życiu szkoły i systematycznie współpracuje z organizacjami działającymi na jej terenie.
W każdym roku szkolnym przyjmowani są nowi członkowie SKO, a szczególnie uroczyście pierwszoklasiści, którzy po raz pierwszy otrzymują książeczki SKO np. podczas uroczystości pasowania na ucznia.
W szkołach źródłem oszczędności są nie tylko kwoty gromadzone indywidualnie przez uczniów, ale również pieniądze zarobione w czasie różnorodnych akcji organizowanych na terenie szkoły przez członków SKO i działalność zarobkową uczniów. Organizowane są kiermasze, loterie fantowe, sprzedaż wyrobów własnych (np.ozdoby świąteczne) i zbiórka surowców wtórnych ( np. makulatury, puszek aluminiowych, stłuczki szklanej czy opakowań plastikowych). Wypracowane pieniądze dają uczniom dużą satysfakcję i motywują do dalszego pozyskiwania pieniędzy.
Za uzbierane i wypracowane wspólnie pieniądze uczniowie mogą realizować swoje marzenia: wyjazdy na wycieczki, zielone szkoły, obozy, zakup sprzętu sportowego i inne cele.
W czasie trwania roku szkolnego opiekun SKO przygotowuje gazetki dotyczące usług banków. Uczeń może się z nich dowiedzieć, co oznaczają słowa, z którymi spotyka się na co dzień, ale nie zawsze je rozumie np. bank, bankomat, konto osobiste, czek, książeczka oszczędnościowa, kredyt i inne. W celu przybliżenia usług banku organizowane są wycieczki do banku PKO, bankomatu, czy też zapraszani są do szkoły pracownicy banku, którzy zapoznają uczniów z działalnością tej instytucji.
Odbywają się też apele poświęcone oszczędzaniu nie tylko pieniędzy, ale również wody, energii elektrycznej, dbania o zieleń i sprzętu sportowego.
W szkołach organizowane są konkursy plastyczne, literackie i matematyczne nawiązujące do idei szeroko rozumianego oszczędzania. Fundatorem nagród może być bank lub można je zakupić z oprocentowania książeczki PKO.
Szkoły biorą również udział w konkursach organizowanych przez PKO Bank Polski.
Dużą popularnością cieszy się wśród szkół, w których działa SKO, organizowany co roku ogólnopolski konkurs ,, Dziś oszczędzam w SKO- jutro w PKO’’. Konkurs rozpoczyna we wrześniu, a kończy w kwietniu.
Podstawowymi kryteriami oceny szkół w konkursie jest:
- powszechność oszczędzania w szkole;
- średnia wysokość wkładów przypadająca na jednego członka SKO;
- pomysłowość i przedsiębiorczość w organizowaniu źródeł dochodów;
- popularyzacja wiedzy bankowej.
Szkolny opiekun SKO opracowywuje kronikę, w której dokumentowane są przedsię- wzięcia realizowane w szkole w ramach Szkolnej Kasy Oszczędności.
W konkursie tym szkoły otrzymują nagrody pieniężne (za I, II i III miejsce w kilku kategoriach) z przeznaczeniem na zakup np. pomocy dydaktycznych, sprzętu audiowizualnego, sportowego, czy też innych przedmiotów przydatnych w szkole. Szkoła otrzymuje również pieniądze na zakup nagród indywidualnych dla uczniów. Nie pominięty jest opiekun SKO, który również otrzymuje nagrodę pieniężną. Wysokość nagród uzależniona jest od zajętego miejsca w konkursie. Szkoły, które nie zajęły żadnego miejsca otrzymują nagrody pocieszenia: przybory szkolne z logo banku PKO.
Na początku roku szkolnego szkoły otrzymują z banku materiały reklamowe: plakaty do rozwieszenia na korytarzach, kalendarze do klas, zakładki, plany lekcji i inne pomoce, z których uczniowie chętnie korzystają.
W szkołach SKO cieszy się dużą popularnością. Uczniowie, zwłaszcza młodszych klas chętnie wpłacają pieniądze na książeczki, marząc o realizacji swoich zamierzeń. Pamiętają o tym, że:
,, Kto oszczędza, ten z łatwością
Dzięki drobnym oszczędnościom
Każdy cel osiągnąć zdoła.’’
Pomóżmy im w tym!
Zachęcam do współpracy z bankiem PKO i propagowania idei oszczędzania w szkole.
Przynosi to korzyści uczniom i szkole.

Opiekun SKO
Renata Koszewska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie