Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Rozśpiewane przedszkole na Pałukach

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2316 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 - POWRÓT DO TRADYCJI

Pałuki to piękny, niepowtarzalny region posiadający bogatą historię i tradycję. To, czy wartości kulturowe tej ziemi zachowane zostaną przez kolejne tysiąclecia zależy od nas samych, mieszkańców Pałuk...

Elżbieta Nowak

      Edukacja regionalna stała się jednym z głównych zadań Przedszkola Miejskiego nr 3 w Żninie, gdyż uznałyśmy, iż jest to jedyna droga , aby dzieci poznały zmierzchłe dzieje i nauczyły się pielęgnować to co minęło i mija, co stanowi o kulturze naszego regionu, jego odrębności i co wyróżnia nas spośród innych narodów.
      Uważamy, że jednym z warunków, aby dzieci polubiły swój region i szukały własnych korzeni jest szukanie jego historii i kultywowanie tradycji. Edukacja ta jest powiązana z dziejami miasta, regionu, w którym dziecko się urodziło, wychowuje i żyje, ma rodzinę, kolegów i przyjaciół. Ułatwia nam to fakt, iż przedszkole nasze mieści się na terenie etnograficzno- historycznej krainy zwanej Pałukami. Jest to malowniczy region położony pomiędzy Wielkopolską, Pomorzem i Kujawami. Słynie w kraju i za granicą z prastarej osady liczącej ok. 3000 lat o nazwie Biskupin. Niestety wśród młodych pokoleń coraz bardziej zanika poczucie przywiązania do tradycji i przynależności do swojej małej ojczyzny.
      Chcąc, aby dzieci identyfikowały się ze swoim regionem, poznały elementy gwary pałuckiej i wyrażały szacunek wobec tradycji postanowiłam opracować i zrealizować program edukacyjny pt.: "Pałuki w inscenizacji i piosence". Jego ideą przewodnią było ukazanie dziedzictwa kulturowego własnego regionu i wykorzystanie wielokierunkowej działalności dzieci. Ważne było także ukształtowanie w nich własnej tożsamości , jako podstawy do twórczego zaangażowania się.
      Pisząc program postawiłam sobie cel główny, który zawierał rozwój osobowości dziecka wrażliwego na otaczającą go kulturową rzeczywistość i współtworzącą ją. Cele szczegółowe natomiast obejmowały: uczestniczenie w życiu zespołów pielęgnujących muzykę ludową, utworzenie zespołu ludowego "Mali Pałuczanie", tworzenie okazji do twórczego i radosnego kontaktu dzieci z piosenką pałucką, dostarczanie różnorodnych bodźców muzycznych, słownych w celu pobudzenia inwencji twórczej w zakresie działalności muzycznej i teatralnej, inscenizowanie piosenek pałuckich i treści słownych, wykorzystanie ich w uroczystościach oraz przeglądach.
      W celu realizacji zamierzenia dotyczącego utworzenia zespołu ludowego "Mali Pałuczanie" nawiązałam współpracę z Zespołem Szkół Specjalnych w Żninie, gdzie w ramach praktyk krawieckich z uczniami uszyto nam spódnice będące elementem strojów pałuckich. Ogromną pomocą w tym zakresie wykazali się także rodzice, którzy bardzo chętnie ze mną współpracowali. Udało mi się także pozyskać sponsorów, dzięki którym zakupiłam tkaniny i materiały niezbędne do realizacji tego celu. Wynikiem tych działań było utworzenie pięknych, kolorowych strojów pałuckich i wiążąca się z tym ogromna radość dzieci.
      Realizując tematykę regionalną z dziećmi 6-letnimi starałam się uwzględnić różnorodne formy pracy. Były to więc zarówno śpiew, jak i ćwiczenia mowy, słuchanie muzyki, zagadki melodyczne, inscenizowanie ruchem treści wierszy, piosenek i opowiadań. Wszystkie formy oddziaływań muzycznych służyły zarówno dla pobudzania aktywności dzieci, uwrażliwienia ich na różne elementy muzyki, takie jak: tempo, rytm, melodia, dynamika, artykulacja i harmonia, jak również jako bodźce mające na celu pobudzenie inwencji twórczej dzieci w zakresie działalności muzycznej i teatralnej.
      Pierwsze spotkanie odbyło się w Żnińskim Domu Kultury, gdzie dzieci miały możliwość obcowania z członkami działającego już tam zespołu ludowego "Pałuczanki". Moi wychowankowie słuchali piosenek pałuckich, poznali zabawę ludową "Kukułeczka". Mieli mnóstwo pytań do członków zespołu.`
      W okresie przedświątecznym zaprosiliśmy do przedszkola rodziców. Dzieci przedstawiły Pałuckie jasełka. Dzięki temu zrozumiały jeden ze zwyczajów towarzyszących świętom Bożego Narodzenia. Poznały też zastosowane zwroty gwarowe. Pokonały tremę i chętnie wystąpiły przed publicznością prezentując swoje umiejętności.
      Umiliły też czas osobom niepełnosprawnym przebywającym w Środowiskowym Domu Samopomocy w Żninie, którym zaprezentowali poznane przyśpiewki ludowe i piosenki pałuckie. Efektem tego spotkania była wspaniała wspólna zabawa zarówno przedszkolaków, jak i wychowanków Środowiskowego Domu Samopomocy.
      W styczniu dzieci przedstawiły pałuckie widowisko słowno-muzyczne dla babć, dziadków i zaproszonych gości. "Mali Pałuczanie" śpiewali piosenki biesiadne oraz doskonale bawili się z dziadkami dostarczając im wiele radości i niezapomnianych przeżyć.
      W marcu prowadzony przeze mnie zespół ludowy wystąpił w Żnińskim Domu Kultury dla Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Dzieci z ogromnym zapałem śpiewały piosenki gwarą pałucką oraz tańczyły. Najbardziej podobała się publiczności historyjka pt.: Wycieczka do Biskupina. Dzieci otrzymały gorące brawa oraz słodycze.
      W kwietniu zorganizowałam wycieczkę do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kcyni, będącego ośrodkiem popularyzacji ludowej twórczości i folkloru, gdzie dzieci obejrzały występ działającego tam zespołu pałuckiego. Podczas rozmowy z jego członkami uzyskały wiedzę na temat tradycji regionu. Poszerzyły też znajomość piosenek, przyśpiewek i tańców pałuckich. Wzięły udział w zajęciach rękodzieła ludowego i tańca.
      Punktem kulminacyjnym działalności zespołu "Mali Pałuczanie" okazał się występ na Jubileuszowym V Festiwalu Piosenki Przedszkolnej "Foremka 2004" w Barcinie, gdzie pojawiły się najbardziej rozśpiewane dzieci z całego regionu. Prowadzony przeze mnie zespół najbardziej urzekł członków jury. Dzieci brawurowo zatańczyły i zaśpiewały piosenki: "Jestem sobie Pałuczanka" i "Każdy chwali obce kraje". Przyznano im główną nagrodę - Grand Prix.
      W czerwcu "Mali Pałuczanie" wzięli udział w Przeglądzie Teatrzyków Dziecięcych – Scena dla każdego. Przegląd ten nie był rywalizacją między dziećmi, lecz prezentacją ich osiągnięć. Prowadzony przeze mnie zespół przedstawił scenkę pt.: Downiejszy Żnin, która wywarła niemałe wrażenie na członkach jury. Efektem tego było zaproszenie dzieci na II Ogólnopolski Konwent Edukacji Twórczej – "Zdolni, utalentowani twórcy są wśród nas". Dzieci wywarły ogromne wrażenie na uczestnikach konwentu, czego wyrazem były ogromne brawa i słowa uznania.
      Piękne są nasze Pałuki – tak zatytułowany był zorganizowany w naszym przedszkolu konkurs dotyczący naszego regionu. Moi wychowankowie wykazali się ogromną wiedzą na temat Pałuk, znali znaczenie wymienianych zwrotów gwarowych, rozpoznawali piosenki pałuckie po nuconej melodii, toteż wywalczyli główną nagrodę.
      Muszę przyznać, że efekty całorocznej działalności prowadzonego przeze mnie zespołu ludowego znacznie przekroczyły moje oczekiwania. Dzieci stały się bardzo rozśpiewane i radosne, potrafiły to wyrazić ruchem i gestem. Posiadały ogromny zasób wiedzy ona temat regionu pałuckiego i identyfikowały się z nim. Bardzo chętnie występowały przed publicznością, prezentując swoje umiejętności.
ELŻBIETA NOWAK
nauczycielka Przedszkola Miejskiego
nr 3 w Żninie

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie