Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Zabawy integracyjne

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 758 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zadzwoń do Nas!* - tel. 606-...-... ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięczniePlatforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. 

 

     Pracuję w Przedszkolu Integracyjnym w Warszawie na stanowisku nauczycielki wychowania przedszkolnego. Posiadam wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi.
     Z zabawami integracyjnymi spotkałam się po raz pierwszy na warsztatach prowadzonych przez KLANZĘ w sąsiednim przedszkolu. Zainteresowanie tą formą doskonalenia warsztatu pracy nauczycieli było ogromne. Pamiętam jak gromadziłam pomoce potrzebne do pracy w warsztatach. Były to pudełka tekturowe, gazety, patyki, farby, torby foliowe, kartony. Nie sposób ich wszystkich wymienić. Z zaciekawieniem wsłuchiwałam się w część teoretyczną dotyczącą sposobu prowadzenia zabaw integracyjnych. Jednak część praktyczna okazała się jeszcze bardziej interesująca. Prowadzący demonstrowali sposoby powitania w okręgu, np.: uczestnik spotkania wchodził do kółka, wymieniał swoje imię i dodawał ruch ciałem. Poznałam wiele zabaw integracyjnych powiązanych z ruchem ciała, np.: "Krasnoludek", "Pingwinek", "Sałatka owocowa".
      Podobały mi się również pląsy i tańce integracyjne. Do tego rodzaju ćwiczeń pomocne były kasety magnetofonowe z podkładem muzycznym. Nie sposób wymienić wszystkich zabaw integracyjnych, które poznałam na warsztatach.
      Zabawy integracyjne wykorzystuję w codziennej pracy dydaktycznej z dziećmi. Do ich prowadzenia wcześniej przygotowuję pomoce, np.: wycięte owoce z kartonu służące mi do zabawy pod tytułem "Sałatka owocowa" lub też, np.: narysowaną zastawę stołową i wycięty fartuszek z torby foliowej do zabawy "Jesteśmy w restauracji". W tego rodzaju zabawach pomocna jest też chusta animacyjna i piłka. Wspólnie z dziećmi układam piłkę na chuście i ruchami falistymi chusty doprowadzam piłkę do ruchu. Wspólnie z dziećmi przesuwamy piłkę, podrzucamy ją itp. Możemy też zwijać chustę w naleśnik.
Zabaw integracyjnych jest mnóstwo.

Co wnoszą one w rozwój emocjonalny i społeczny dziecka?
     Przede wszystkim dają możliwość zabawy wszystkim dzieciom w grupie. Dzieci nieśmiałe mogą aktywnie włączać się do zabaw. Dzieci nadpobudliwe mogą pozbyć się negatywnych emocji podczas zabawy. Ważne jest aby zabawy te prowadzone były systematycznie w ciągu każdego dnia.
      Zabawy integracyjne rozwijają tożsamość własnej osoby oraz kształtują pozytywną samoocenę. Integrują całą grupę. Poprzez tego typu zabawy dzieci stają się pewne i świadome siebie w kontaktach z innymi. Akceptują rówieśników w grupie, potrafią współżyć z innymi.

Elżbieta Jarząbek

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej
Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie