Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Comenius w SP Hecznarowice: działania, pomysły, osiągnięcia

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2281 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 


     Początek nowego roku szkolnego 2004/2005 stanowi dobrą okazję do podsumowania roku poprzedniego. W tym czasie w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Hecznarowicach (woj. śląskie) odbyło się wiele ciekawych imprez, wśród których na pierwszy plan wysuwają się działania związane z realizacją Szkolnego Projektu Comeniusa "NASZE MAŁE OJCZYZNY".
     Rok szkolny 2003/2004 był drugim rokiem pracy nad projektem. Główny temat – "Nasza przyroda" – został podzielony na trzy podtematy:
  • "Nasze piękne krajobrazy",
  • "Jak wykorzystujemy przyrodę i jak o nią dbamy",
  • "Mój ulubiony ptak/zwierzę".
     Opracowując poszczególne tematy uczniowie wykonali wiele różnorodnych materiałów; powstały m.in. listy, kartki pocztowe, prace plastyczno-literackie, zdjęcia, emaile, albumy. Dzieci opisały niezwykłe miejsca, jakie zobaczyły podczas szkolnych wycieczek. Wykonały także zielniki z zasuszonymi roślinami typowymi dla polskich lasów, łąk i ogrodów.
     W szkole zorganizowano również konkurs plastyczny na plakat promujący zachowania pro-ekologiczne, a najlepsze prace wysłano do szkół partnerskich. Uczniowie zajęli się też dokarmianiem ptaków w okresie zimowym, a w klasach powstały liczne gazetki ścienne na temat ochrony przyrody i pomagania zwierzętom w zimie.
     23 kwietnia 2004 r. cała szkoła wzięła udział w wycieczce do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu – w ten sposób zrealizowaliśmy temat "Mój ulubiony ptak/zwierzę."
     13 listopada 2003 r., w ramach europejskich obchodów Tygodnia Comeniusa, zorganizowaliśmy w szkole Dzień Comeniusa, na który przybyli przedstawiciele władz gminy oraz Delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty w Bielsku-Białej. Podczas części oficjalnej uczniowie przedstawili program artystyczny na temat szkół partnerskich oraz tematyki projektu. Wyświetlona została także multimedialna prezentacja będąca kroniką dotychczasowych działań i osiągnięć. Następnie uczniowie udali się do klas, gdzie pod opieką wychowawców opracowywali zadania związane z tematyką projektu. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy balonik z logo Programu Socrates.
     W dniach 13 – 17 grudnia 2003 r. przedstawiciele SP Hecznarowice wyjechali na wizytę roboczą do szkoły Jokelan w Finlandii. Spotkanie było okazją do wymiany pomysłów, doświadczeń oraz opracowania harmonogramu zadań na następny rok szkolny.
     W styczniu 2004 r. uchwałą Rady Pedagogicznej powstał w szkole Klub Comeniusa. Jego opiekunem został szkolny koordynator programu Socrates – Comenius, a członkami – uczniowie klas IV – VI. Ogółem zapisało się do Klubu 57 uczniów (w naszej szkole jest ogółem 166 dzieci); zostali oni podzieleni na trzy grupy wiekowe. Zajęcia w Klubie odbywały się średnio co dwa tygodnie (osobno z każdą grupą) i były prowadzone społecznie przez opiekuna Klubu. Członkowie Klubu otrzymali klubowe identyfikatory oraz długopisy.
     W dniach 21 – 26 kwietnia 2004 r. gościliśmy przedstawicieli szkół partnerskich z Finlandii i Norwegii. W związku z tematyką projektu ("Nasza przyroda") w dniu 22 kwietnia (Dzień Ziemi) w szkole odbył się Gminny Konkurs Ekologiczny "EKOLOGUŚ". Nasi goście z ogromnym zainteresowaniem obserwowali zmagania uczniów ze wszystkich szkół podstawowych gminy Wilamowice. Goście wzięli też udział w wycieczce wszystkich uczniów szkoły do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu (23 kwietnia).
     Niezwykle istotne jest, aby w realizację projektu zaangażowała się cała społeczność szkolna. Wszyscy uczniowie oraz nauczyciele uczestniczą (według możliwości i potrzeb) w pracach nad poszczególnymi tematami projektu. Nauczyciele ściśle współpracują ze sobą, wymieniają na bieżąco uwagi, spostrzeżenia i pomysły. Dyskusje odbywają się również podczas posiedzeń Rady Pedagogicznej, na których dyrektor szkoły lub koordynator projektu przedstawiają plan działań oraz sprawozdania z już wykonanych zadań.
     Dzięki pracy nad projektem uczniowie poszerzyli posiadane umiejętności językowe (nowe słownictwo, komunikowanie się z rówieśnikami: kartki, listy, emaile) oraz inne: wyszukiwanie potrzebnych informacji w Internecie, wysyłanie emaili, redagowanie listów/opisów z wykorzystaniem edytora tekstów, ‘obróbka’ zdjęć w programie Paint, skanowanie.
     Motywacją do pracy były oceny otrzymywane za wykonane zadania (z języka polskiego, angielskiego, przyrody, techniki, informatyki, plastyki, itd.), nagrody książkowe i dyplomy (rozdane przez dyrektora szkoły na uroczystym zakończeniu roku szkolnego w obecności rodziców uczniów). Niezwykle motywująca okazała się także dla uczniów możliwość nawiązania kontaktów i korespondowania z rówieśnikami z innych krajów.
     Rodzice bardzo pozytywnie wypowiadają się o wpływie projektu na dzieci oraz działalność szkoły. Regularnie przeznaczają drobne kwoty pieniężne na zakup maskotek i innych drobiazgów, które dzieci dołączają do listów wysyłanych do kolegów ze szkół partnerskich. Projekt spotkał się z poparciem władz gminnych i lokalnych władz oświatowych, których przedstawiciele chętnie przybywają na imprezy szkolne, takie jak: Dzień Comeniusa, Gminny Konkurs Ekologiczny "EKOLOGUŚ", Gminny Konkurs "Europa – nasz wspólny dom."
     Jesteśmy zainteresowani kontynuowaniem prac nad projektem "NASZE MAŁE OJCZYZNY". W bieżącym roku szkolnym tematyka skupiać się będzie wokół rodzinnej miejscowości i kraju (historia, kultura, architektura, atrakcje turystyczne), zwyczajów i tradycji, bajek i legend typowych dla danego kraju/regionu. W szkole zostanie zorganizowany konkurs plastyczny na plakat promujący rodzinną miejscowość uczniów. Każda szkoła opracuje także kalendarz na rok 2005, w którym zostaną wykorzystane zdjęcia związane z tematami "Moja miejscowość" oraz "Witajcie w moim kraju".
     Jednocześnie podjęliśmy już działania w celu skompletowania nowej grupy partnerskiej i zamierzamy ubiegać się o akceptację kolejnego projektu na rok szkolny 2005/2006. Wśród przyszłych szkół partnerskich znajdują się placówki z Islandii, Węgier, Rumunii, Holandii, Bułgarii i Turcji. Tym razem nasza szkoła będzie pełnić funkcję koordynatora.
Opracowała:
mgr Jadwiga Danek
Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza
w Hecznarowicach

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie