Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Wykształcenie nauczycieli a wyniki końcowej klasyfikacji absolwentów

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1493 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 Jestem nauczycielką z 20-letnim stażem pracy w szkole. Po jednej z (jak zwykle bardzo burzliwej) konferencji klasyfikacyjnych zadałam sobie pytanie: „Czy wykształcenie nauczycieli ma wpływ na wyniki osiągane przez uczniów?”.


     Sięgnęłam wówczas do Ksiąg Protokołów z różnych lat i przeanalizowałam wykształcenie, jakim legitymowali się nauczyciele oraz wyniki, z jakimi absolwenci opuszczali mury szkoły. Wybrałam początek lat 70-tych, jako iż wtedy szkoła, w której pracuję, rozpoczynała swoją działalność.
      Następnie drugą połowę lat 80-tych, gdyż w tym czasie odbywała się wielka rotacja nauczycieli. Wielu zatrudnionych było tylko na tzw. "godziny", a więc nie pracowali w pełnym wymiarze pensum. Do pracy w szkole trafiali często młodzi ludzie, bez przygotowania pedagogicznego, którzy szybko z różnych powodów rezygnowali z pracy.
     Najczęstszym powodem były niskie zarobki, ale także rozczarowanie zawodem, który okazywał się bardzo trudnym i odpowiedzialnym zajęciem. Wreszcie połowa lat 90-tych. To czas, w którym większość grona pedagogicznego już uzupełniła, bądź była w trakcie uzupełniania swojego wykształcenia. W znacznej mierze nauczyciele zostali zmotywowani do podnoszenia swoich kwalifikacji Kartą Nauczyciela. W przepisach przejściowych i końcowych (rozdz. 12) zapisano: "W przypadku nauczycieli nie posiadających wymaganych kwalifikacji stosunek pracy wygaśnie z dniem 31 sierpnia 2006 r., o ile wcześniej nie uzupełnią kwalifikacji lub nie zostanie z nimi rozwiązany stosunek pracy w odrębnym trybie."
     Aby móc dokonać porównania i zobrazować zależności pomiędzy wykształceniem nauczycieli, a wynikami osiąganymi przez absolwentów szkoły dokonałam następujących obliczeń. Dla poszczególnych stopni wykształcenia nauczycieli przyjęłam taką skalę:

  • niepedagogiczne – 0
  • średnie pedagogiczne – 2
  • Studium Nauczycielskie – 3
  • wyższe zawodowe - 4
  • magisterskie – 5.

Obliczyłam następnie średnie wykształcenie nauczycieli w poszczególnych latach oraz średnią ocen, jaką w tychże latach uzyskali absolwenci. Uzyskane w ten sposób wyniki przedstawiłam w tabeli:

Rok szk. Średnia wykształcenia Średnia ocen
71/72 2,8 3,9
72/73 2,7 3,9
73/74 2,7 3,8
86/87 2,3 3,3
87/88 2,3 3,6
88/89 2,3 3,5
94/95 3,8 4,3
95/96 3,8 3,8
97/98 4,2 3,9


      Powyższe wyniki wskazują, iż wykształcenie nauczycieli tylko w pewnym stopniu determinuje wyniki osiągane przez uczniów. Nie można jednakże jednoznacznie stwierdzić, iż jest to główny czynnik wpływający na uzyskiwane wyniki nauczania. Moim zdaniem decydują o tym również wymogi programowe i treści nauczania, różnicowane przecież na przestrzeni wielu lat.
      Innym czynnikiem jest na pewno osobowość samego nauczyciela i jego subiektywny sposób oceniania. Także stosunek do wykonywanego zawodu oraz zaangażowanie w pracy decydują o osiąganych wynikach nauczania. Na pewno wpływ ma również postawa samych uczniów oraz ich najbliższe środowisko (rodzice, rówieśnicy). Uważam, że nie można powiedzieć jednoznacznie, że wraz ze zdobywaniem przez nauczycieli wyższego wykształcenia uczniowie będą otrzymywali wyższe oceny i osiągali lepsze wyniki.

Hanka Gałązka

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie