Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Wspomnienia bożonarodzeniowe

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1439 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 Małgorzata Zarzeczna
Boże Narodzenie to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych świąt w roku. Czekają na nie cały rok, i mali, i ci całkiem już duzi. Jednak właśnie ci najmłodsi odczuwają szczególną radość z nadejścia Bożego Narodzenia. Mogliśmy się o tym przekonać podczas występu dzieci. 24 stycznia 2004r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Olsztynie przygotowani przez panie: Małgorzatę Zarzeczną, Urszulę Niemiro i pana Grzegorza Ciećwierza, przedstawili w Instytucie Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II w Olsztynie program „ Hej kolęda, kolęda”.
Kolejne Boże Narodzenie już za nami, jednak - słuchając małych wykonawców - przypomnieliśmy sobie, jak niedawno w zimowy, mroźny wieczór wzięliśmy do ręki biały opłatek, dzieliliśmy się nim z najbliższymi i z łezką w oku śpiewaliśmy kolędy, wspominając być może wigilijny wieczór z dzieciństwa. Boże Narodzenie to czas refleksji i wzruszeń. Trudno nie poddać się szczególnemu nastrojowi, słuchając kolęd i recytacji w wykonaniu dzieci z klasy II b, III B i VI. One przeżywały Boże Narodzenie nie tylko w domu, ale i w szkole, przygotowując się do występu. Wspólne świętowanie przynosi wiele radości.
Na scenie pojawiła się rodzina: gospodarz, gospodyni i dwoje dzieci.

Niewątpliwie Święta Bożego Narodzenia to święta rodzinne. Wszyscy

pragniemy je spędzać wspólnie z najbliższymi. Nikt nie chce być w wigilijny
wieczór sam. Śpiew i taniec dzieci napełnia nas radością. Weźmy się za ręce, chłopcy i dziewczynki, zatańczmy razem wokół choinki – wołało jedno z dzieci, zachęcając do tańca. Tak chętnie zatańczylibyśmy razem z nimi! Jak dzieci!
Wszystkie drogi w wigilijny wieczór wiodą do stajenki betlejemskiej. Co roku śpiewamy „Wśród nocnej ciszy” i co roku nieodmiennie kolęda ta porusza nasze serca. Piękny śpiew dzieci roznosi się głośno. Na tym tle niezwykłej mocy nabierają słowa Anioła: Trzeba tę nowinę zanieść już do ludzi. Chodźmy prędko ogłosić, pasterzy pobudzić. Dzieci niosą radosną nowinę. Ich radość, spontaniczność jest zaraźliwa. Uczmy się od nich sposobu przeżywania Świąt.
Pasterze składają dary Narodzonemu. A co my możemy Mu ofiarować? Czy możemy – jak dzieci – ofiarować Mu radość? Czy możemy, jak one powiedzieć: Zaśpiewamy Ci, o Panie, wesołe piosenki, abyś do nas się uśmiechał Jezu malusieńki. Dzieci ofiarują Jezusowi piosenkę, ofiarują mu czyste serca. Obyśmy mogli jak najdłużej zachować dziecięcą niewinność i radość.
Na scenie pojawili się również Trzej Królowie, zapowiedziani piękną kolędą „I Trzej Królowie”. Legenda głosi, że władcy ci, wróciwszy do swoich krajów, opowiadali, co widzieli i głosili wiarę w Chrystusa. Zrzekli się nawet swoich tronów, tak wciągnęła ich praca apostolska. Uczniowie w strojach
królewskich wołają: Już nie chcemy nosić koron złocistych na głowie, gdyśmy w stajni hołd złożyli Dzieciątku – Królowi... Jezus naszym Królem! Jedynym,
2
prawdziwym! Władza, pieniądze... zapomnijmy o nich, słuchając kolędy „Mędrcy świata monarchowie”.
Pamiątką ze spotkania z uczniami ze szkoły Podstawowej nr 18 są własnoręcznie wykonane obrazki. Goście otrzymali je po zaprezentowaniu fragmentu modlitwy. Ma to niewątpliwie symboliczną wymowę. Dla jednych Boże Narodzenie jest głębokim przeżyciem tajemnicy Bożego wcielenia, dla innych tylko pielęgnowaniem rodzinnych zwyczajów. Najpiękniej jednak jest, gdy – pielęgnując tradycje – przeżywamy niezwykłe Narodziny. Nie możemy zapomnieć o modlitwie. Odmawiamy pacierze, którzy odmawiali nasi rodzice, dziadkowie i pradziadkowie. Teraz odmawiają je nasze dzieci.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 18 niewątpliwie pielęgnują tradycje. Bożonarodzeniowe tradycje są bardzo ważnym elementem naszej kultury. W obliczu procesów globalizacji, laicyzacji, przekazywanie tych tradycji ma niesłychanie ważne znaczenie. Należy podkreślić przy tym, że dobrze stało się, iż dzieci pamiętają o swojej Małej Ojczyźnie – jedno z dzieci mówi: A ja małe dziecię, tej warmińskiej ziemi. Nigdy dość przypominania o naszych korzeniach, o tradycjach narodowych, ale i regionalnych. Niech nowe pokolenie rośnie w głębokim przeświadczeniu o istnieniu więzi z Bogiem, Rodziną, Ojczyzną – Małą i Dużą.


Autor- Małgorzata Zarzeczna –nauczycielka Szkoły Podstawowej nr 18 w Olsztynie

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie