Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Przedszkole promujące zdrowie

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2090 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 


     Od września 2003 roku nasze przedszkole włączyło się do programu przedszkoli ubiegających się o certyfikat przedszkola promującego zdrowie.
     Idea szkoły promującej zdrowie narodziła się w Europie w połowie lat 80- tych, jako drugi po "zdrowych miastach" ruch promocji zdrowia. W 1991 r. Światowa Organizacja Zdrowia zaproponowała Czechosłowacji, Polsce i Węgrom sprawdzenie możliwości tworzenia takiej szkoły w praktyce. Projekt "Szkoła promująca zdrowie" rozpoczęto w Polsce we wrześniu 1991 r. w 15 szkołach podstawowych, które zgłosiły dobrowolnie chęć udziału. We wrześniu 1992 r. powstała Europejska Sieć Szkół Promujących Zdrowie. Polska przystąpiła do niej jako jeden z pierwszych 8 krajów. Od 1993 r. nastąpił w Polsce rozwój ruchu SzPZ, do którego włączyły się również przedszkola.
     Wiek przedszkolny ma zasadnicze znaczenie w kształtowaniu nawyków i sposobów zachowania dzieci, jest podstawą ich przyszłego życia. Mając to na uwadze nauczycielki Beata Strojna, Anna Głąb oraz dyrektor Barbara Pasich opracowały program autorski promocji zdrowia w naszym przedszkolu w realizację którego włączyły się wszystkie nauczycielki.
     Głównymi założeniami programu jest przygotowanie dzieci do dokonywania wyborów służących ich zdrowiu. Zdrowie to nie tylko brak choroby. To jedna z największych wartości stanowiących o jakości ludzkiego życia. Promocja zdrowia i edukacja zdrowotna od najmłodszych lat życia zapobiegają chorobom cywilizacyjnym oraz uzależnieniom. Styl życia dziecka, zwłaszcza bardzo małego, zależy przede wszystkim od stylu życia jego rodziny. Zdrowe nawyki oraz zachowania prozdrowotne muszą być kształtowane w wieku przedszkolnym, kiedy nabrane przez dziecko postawy mają najbardziej trwały charakter. Kształtują się one najłatwiej w sposób spontaniczny, dzięki własnemu doświadczeniu dziecka, tzn. kiedy obserwuje ono w otaczającym środowisku przykłady zdrowych zachowań i żyje w zdrowych warunkach. Obowiązek dostarczania pozytywnych przykładów oraz zapewnienia zdrowych warunków życia spada na dorosłych. Żadna osoba ani instytucja nie stanowi w tym względzie wyjątku.

     Celem naszego programu jest stworzenie dziecku warunków do dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego, społecznego, kulturowego i duchowego w czasie jego pobytu w przedszkolu oraz edukacja dziecka przedszkolnego w zakresie zdrowego stylu życia. Szczególną uwagę zwracamy na kształtowanie nawyków i umiejętności związanych ze zdrowym stylem życia, odporności na stres i czynniki szkodliwe dla zdrowia.
     Do działań planowanych w przedszkolach należących do Sieci zaliczamy:
  • edukacja w zakresie higieny osobistej ( mycie zębów, rąk )
  • kształtowanie nawyków prawidłowego odżywiania się ( unikanie słodyczy na rzecz owoców)
  • edukacja antynikotynowa
  • edukacja ekologiczna
  • nauka radzenia sobie ze stresem: relaksacja, muzykoterapia
  • edukacja w zakresie bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu
  • zaangażowanie rodziców w prozdrowotne działania edukacyjne.
     Tym samym w roku szkolnym 2003/2004 podjęłyśmy działania zmierzające do realizacji powyższych celów i zamierzeń. Zwiększyłyśmy odpowiedzialność dzieci za własne zdrowie poprzez realizację następujących cykli: "Zdrowy uśmiech", "Aby zdrowe oczy mieć", "Dbam o swoje stopy", "W krainie czystości". Między innymi zorganizowałyśmy spotkania dzieci z lekarzami:
  • stomatologiem p.Beatą Osuch, podczas którego dzieci miały możliwość pochwalić się umiejętnością mycia zębów oraz teoretyczną wiedzą na ten temat. Niespodzianką były kolorowe kubki i szczoteczki podarowane przedszkolakom przez panią dentystkę.
  • okulistką ,p. Haliną Szygułą – Pałką, która uświadomiła maluchom konsekwencje zbyt długiego przebywania przed telewizorem i komputerem.
  • pediatrą p.Dorotą Nowacką omawiającą problem zapobiegania chorobom zakaźnym poprzez szczepienia ochronne.
  • farmaceutami- wizyta w aptece, zwrócenie uwagi dzieci na niebezpieczeństwo samodzielnego zażywania lekarstw.
  • pielęgniarkami w Ośrodku Zdrowia, - zwiedzanie gabinetów lekarskich ,zabiegowych i rehabilitacyjnych oraz laboratorium analitycznego. Dzieci zapoznały się także z wyposażeniem karetki pogotowia ratunkowego.
  • higienistką przedszkolną, która przeprowadziła w grupach 5-, 6- letnich prelekcje na temat "Rola witamin w codziennym żywieniu". Podczas zabaw "Czyje to ślady", skontrolowała prawidłowe sklepienie stóp u dzieci oraz przeprowadziła badanie wzroku . Spotkaniom towarzyszyły liczne zabawy, teatrzyki w wykonaniu dzieci i nauczycielek oraz piosenki, wiersze i opowiadania.
     W ramach realizacji wizji przedszkola promującego zdrowie nie zapomniałyśmy o kreowaniu mody na zdrowy styl życia. Kontynuujemy współpracę z producentami zdrowej żywności "Danone", "Pysio" i środków do higieny "Domestos". W ramach III edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej zorganizowałyśmy w naszym przedszkolu "Dzień Czyściocha" w formie przedstawienia dla rodziców i władz miasta. Każda z grup odznaczała się innym kolorem oraz wcieliła w role różnych przyborów potrzebnych do utrzymania higieny własnego ciała. Były tańce, piosenki i wiersze. Motywem przewodnim uroczystości było utrwalenie prawidłowych nawyków higienicznych i uświadomienie dzieciom potrzeby i znaczenia utrzymywania czystości.
     W ciągu roku szkolnego dyrekcja przedszkola zapewniła przedszkolakom korzystanie z naturalnej wody mineralnej. Natomiast pani intendentka zadbała o urozmaicone posiłki bogate w owoce, warzywa i soki, które dzieci spożywały codziennie.
     Grupy starsze brały udział w wycieczkach do gospodarstwa agroturystycznego "Husar" w Kuźniczkach Nowych. Uczestniczyły w zajęciach "Od ziarna do chleba – czyli jak powstaje chleb" i "Wielka praca małej pszczoły – czyli jak powstaje miód".
     Przyłączyłyśmy się także do akcji zaproponowanej przez strażaków z Jednostki Ratownictwa Gaśniczego w Wolbromiu . W tym celu przeprowadziłyśmy cykl zajęć opracowanych przez dr Jerzego Marka do programu "Podaruj dzieciom słońce". Zawarto w nich przykłady niebezpiecznych sytuacji , które mogą prowadzić do urazów takich jak: stłuczenie, skaleczenie, oparzenie, porażenie prądem, zatrucie lekarstwami. Poprzez bajki, inscenizacje, scenki dramowe, dzieci uczyły się zapobiegać i przewidywać skutki nieostrożnych i niebezpiecznych zabaw. Oprócz tego dzieci spotykały się z funkcjonariuszami policji drogowej, straży pożarnej, przychodni rejonowej i pogotowia ratunkowego.
     Do zajęć popołudniowych włączyłyśmy ćwiczenia z zakresu kinezjologii edukacyjnej wg Dennisona. Miały one na celu rozwijanie koncentracji, koordynacji działania w grupie, poznanie sposobów radzenia sobie z napięciem ruchowym i emocjonalnym. Dodatkowo Anna Głąb i Beata Strojna uczestniczyły w kursach i warsztatach z zakresu przeciwdziałania agresji i nadpobudliwości czego efektem była praca z wyselekcjonowaną grupą dzieci nadpobudliwych.
     Chcąc zachęcić dzieci do aktywności ruchowej i wyrażania swoich emocji podczas ćwiczeń gimnastycznych stosowałyśmy metody: R.Labana, C.Orffa, Kniessów i W.Sherborn.
     Już po raz kolejny przyłączyłyśmy się do akcji "Cała Polska czyta dzieciom", która w tym roku w naszym przedszkolu przebiegała pod hasłem "Aby zawsze zdrowym być". Zgodnie z realizowanym programem zdrowia do udziału zaprosiłyśmy pracowników Służby Zdrowia, którzy z wielkim zaangażowaniem czytali utwory literatury dziecięcej o tematyce zdrowotnej .
     Znaczącym wydarzeniem w życiu naszego przedszkola był "Piknik rodzinny" , zorganizowany z okazji Dnia Mamy, Taty i Dziecka . Miał on na celu zintegrowanie rodziców i dzieci z przedszkolem a tym samym przybliżył im zadania realizowane w przedszkolu.
     Ważnym momentem realizacji programu zdrowia był Międzyprzedszkolny Turniej Wiedzy o Zdrowiu "Żyjmy zdrowo i wesoło", w czasie którego zmierzyły się w walce na wiedzę i umiejętności dzieci sześcioletnie z przedszkoli nr 1 i 2 z Wolbromia. Były zagadki słowno – ruchowe, rebusy, krzyżówki, gry dydaktyczne oraz konkurencje sportowe. Dzieci wykazały się ogromną wiedzą z zakresu edukacji zdrowotnej, umiejętnością czytania, kojarzenia i sprawnością fizyczną.
     Realizując powyższy program chcemy wychować dzieci na ludzi otwartych na świat, umiejących znaleźć w nim swoje miejsce. Dla takich ludzi zdrowie to wartość sama w sobie, nowa jakość życia, samorealizacja oraz zdolność do aktywnego i twórczego działania. Przedszkole może mieć ogromny wpływ na kształtowanie się tych postaw. Dlatego niezmiernie ważne jest to, co oferuje dziecku w zakresie edukacji zdrowotnej.

Beata Strojna, Anna Głąb

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie