Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Konspekt zajęć matematycznych do klasy II

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 8774 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 Prowadzący: Aleksandra Malik
Szkoła Podstawowa nr 1 w Łaziskach Górnych,
Temat: Wprowadzenie pojęcia połowa. Zapis za pomocą ułamka ½.
Cele:
Uczeń:

  • Rozumie pojęcie połowa
  • Potrafi zastosować odpowiednio słowo połowa
  • Kształci logiczne myślenie
  • Poznał symbol 1
  • Dzieli na połowę
Metody słowne:
  • Swobodne wypowiedzi uczniów
  • Wypowiedzi ukierunkowane pytaniami nauczyciela
  • Rozmowa z dziećmi
Metody oglądowe:
  • Pokaz
  • Obserwacja
  • Praktyczne działanie
Środki dydaktyczne:
  • Kolorowe liczby
  • Figury geometryczne z papieru
  • Jabłko
  • Uzupełnianka
  • Sznurek
  • Cukierki – po 1 na parę dzieci

Przebieg lekcji.

1. Wprowadzenie w temat zajęć.
o Kiedy i po co jest nam potrzebne dzielenie?
o Posłuchajcie zadania. Ania miała 2 jabłka. Beata poprosiła ją: Daj mi jedno jabłko. Jaką część swoich jabłek Ania dała Beacie?
o Rozwiązanie uzupełnianki. Wpisz brakujące pierwsze litery, a odczytasz hasło.



P - OMIDOR
O - KULARY
Ł - YŻKA
O - RZECH
W - ROTKI
A - PARAT








o Co to jest połowa?
o Jak zapisujemy połowę? – zapis na tablicy.

½

Ułamek ½ jako jedna z dwóch części.


o Demonstracja dzielenia na połowę jednego jabłka.

2. Dzielenie klocków.
o Każde dziecko ma komplet kolorowych liczb.
o Ułóż klocek 10 i podziel go za pomocą równych klocków na dwie równe części.





o Klocek 8.
o Klocek 2.

3. Dzielenie sznurka na połowę – rozcięcie i związanie.

4. Mam tu cukierki, niestety starczy tylko po 1 na ławkę. Czy macie pomysł jak się podzielić tym cukierkiem w ławce? Dzielenie się cukierkiem na pół.
(Cukierek powinien być dość duży, miękki)

5. Dzielenie figur na połowę.
o Rozdanie papierowych figur geometrycznych każdemu dziecku.
o Podziel prostokąt na połowę. Jak to zrobiłeś? – pokaz kilku możliwości.























o Podziel koło, trójkąt, kwadrat na połowę.








6. Kolorowanie połowy.
o Pokoloruj jedną część każdej figury.
o Jaką część figury pokolorowałaś? – Połowę.
o Jak zapisać to symbolem? - ½
o Zapisz ten symbol w pokolorowanej części.
o A jaka jest część nie pokolorowana?
o Ile to jest razem, jeśli dodam dwie połówki? – Demonstracja na przeciętym jabłku.

7. Zapis notatki do zeszytu.
o Zapis tematu : Połowa. Wklejenie figur podzielonych na połowy.
8. Podsumowanie. Zadanie domowe.
Sprawdź, czy dobrze pokolorowano ½ figury. Popraw błędy.

















Opracowanie: Aleksandra Malik

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie