Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Opis wiosennego krajobrazu na podstawie wierszy

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 6607 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 

Konspekt zajęć z nauczania zintegrowanego w klasie III.

Prowadzący: mgr Aleksandra Malik
Szkoła Podstawowa nr 1 w Łaziskach Górnych,

Temat jednostki zintegrowanej: Witaj wiosno!

Temat dnia: Opis wiosennego krajobrazu na podstawie wierszy „ Pierwiosnek” W. Broniewskiego, „Wiosna idzie” E. Szelburg - Zarembiny, zgromadzonego słownictwa oraz wycieczki.

Cele operacyjne zajęć:
Uczeń:
  • Wypowiada się na temat wycieczki do parku
  • Wypowiada się całymi zdaniami
  • Zauważa zmiany zachodzące w naszym otoczeniu z nadejściem wiosny
  • Jest wrażliwy na piękno wierszy
  • Bogaci słownictwo o zwroty związane z wiosną
  • Zna i rozpoznaje zwiastuny wiosny
  • Czyta tekst ze zrozumieniem
  • Wyjaśnia pisownię podanych wyrazów
Metody słowne:
  • Swobodne wypowiedzi uczniów
  • Wypowiedzi ukierunkowane pytaniami nauczyciela
  • Rozmowa z dziećmi
Metody oglądowe:
  • Pokaz
  • Obserwacja
Praktyczne:
  • Ćwiczenia praktyczne
Środki dydaktyczne:
  • Ilustracja wiosny
  • Zgromadzone słownictwo
  • Krzyżówka z hasłem
  • Karty pracy z zadaniami tekstowymi
  • Wiersz „Pierwiosnek” W. Broniewskiego Jeszcze w polu tyle śniegu,
    Jeszcze strumyk lodem ścięty,
    A pierwiosnek już na brzegu
    Wyrósł śliczny, uśmiechnięty.

    Witaj, witaj kwiatku biały,
    Główkę jasną zwróć – do słonka,
    Już bociany przyleciały,
    W niebie słychać głos skowronka.
  • Wiersz „Wiosna idzie” E. Szelburg – Zarembiny Przyleciały skowroneczki
    Z radosną nowiną,
    Zaśpiewały, zawołały
    Ponad oziminą:
    -Idzie wiosna! Wiosna idzie!
    Śniegi w polu giną!

    Przyleciały bocianiska
    W bielutkich kapotach,
    Klekotały, ogłaszały
    Na wysokich płotach:
    - Idzie wiosna! Wiosna idzie!
    Po łąkowych błotach!

    Przyleciały jaskółeczki
    Kołem kołujące,
    Figlowały, świergotały
    Radośnie krzyczące:
    - Idzie wiosna! Wiosna idzie!
    Prowadzi ją słońce!
Formy pracy:
  • Zespołowa
  • Indywidualna, zróżnicowana
      Przebieg zajęć.
      1. Przypomnienie obserwacji z wycieczki do parku.
        • Co zauważyliście podczas wycieczki?
        • Jaka była pogoda?
        • Kto widział oznaki nadchodzącej wiosny?
        • Słyszeliście śpiewające ptaki?
      2. Podanie tematu zajęć i pokaz zgromadzonego na tablicy słownictwa.
        • Wiosna – pora roku, czas, między zimą a latem
        • Pogoda – kapryśna, nieznośna, dżdżysta, trochę zimowa, trochę wiosenna
        • Dni – dłuższe, cieplejsze, szare, ponure, czasem deszczowe, sypią śniegiem, czasem zaświeci słonko
        • Słońce – figlarne, coraz wyżej na niebie, przygrzewa, gaśnie, topi śnieg
        • Drzewa i krzewy – brunatne, szare, sczerniałe, pierwsze pąki, bielenie drzew
        • Pola – brunatne, szare, zaczynają się zielenić, rolnicy przystępują do wiosennych prac polowych
        • Ulice i drogi – toną w błocie, piasku, ludzie je porządkują
        • Wiatr – swawolnik, osusza kałuże, pola, ulice, drogi, wiatr i słonko mają pełne ręce roboty
        • Ogólne wrażenia – w powietrzu, na leszczynach, wierzbach widać i czuć zapach zbliżającej się wiosny, lada dzień zawita, rozgości się zielona, pachnąca wiosna, kolorowa, rozśpiewana, wywołuje nastrój oczekiwania, budzi nadzieję
        • Zwiastuny wiosny – krokus, przebiśnieg, pierwiosnek, szpak, skowronek, bocian, jaskółka
      3. Naprowadzenie dzieci na samodzielne wypowiedzi związane ze zmianami w przyrodzie i pogodzie.
        • Przylot ptaków
        • Cieplejsze, dłuższe dni
        • Przebijająca się trawa
        • Pierwsze wiosenne kwiaty
        • Plucha, deszczowe dni
        • Pąki na drzewach
      4. Czytanie ciche ze zrozumieniem wiersza „Pierwiosnek”
        • Jakie zmiany w przyrodzie zauważyliście w wierszu?
        • O jakim to kwiatku mówi wiersz?
        • Co sygnalizuje pierwiosnek?
      5. Czytanie ciche ze zrozumieniem wiersza „Wiosna idzie”
        • Jakie ptaki wymienione są w wierszu?
        • Co to jest ozimina?
        • Co robią skowronki?
        • Co robią bociany?
        • Co robiły jaskółki?
      6. Omówienie ilustracji i zestawienie jej z treścią wierszy i obserwacjami z wycieczki.
      7. Rozwiązanie krzyżówki. Wklejenie do zeszytu jako tematu.


        T R A W A
        P I E R W I O S N E K
        B O C I A N
        J A S K Ó Ł K A
        N I E B O
        Z I M A Hasło: Wiosna
        1. Ten zielony dywan zimą odpoczywa.
        2. Przyszła wiosna do lasku z kluczykami przy pasku.
          A te klucze pachnące, można znaleźć na łące.
        3. Pióra biało – czarne, buciki czerwone.
          Uciekają przed nim żaby, gdy idzie w ich stronę.
        4. Robi sobie domek z błota i ze słomek.
        5. Zawsze jest nad nami. To płacze czasami, to śmieje się słońcem albo gwiazd tysiącem.
        6. Jaką porę roku mamy, gdy za morzem są bociany?
      8. Układanie opisu.
             Nadeszła kapryśna pora roku. To wiosna. Dni, choć dłuższe i cieplejsze, to jednak wciąż jeszcze szare, ponure i smutne. Raz płaczą deszczem, to znów sypią śniegiem. Figlarne słońce to przygrzewa, to chowa się za chmury. Drzewa i krzewy są jeszcze sczerniałe i brunatno – szare, lecz widać już pierwsze pąki.
             Ulice i drogi toną w błocie. Plucha dokucza wszystkim. Czasem wiatr swawolnik znienacka przeleci, osusza wtedy kałuże, pola i drogi. Słonko i wiatr mają pełne ręce roboty. Chociaż pogoda jest nieznośna, to jednak w powietrzu czuć zapach wiosny. Wywołuje to nastrój oczekiwania i budzi nadzieję, że lada dzień wiosna rozgości się całkowicie.
      9. Zapis notatki do zeszytu po jej przeczytaniu i analizie ortograficznej.
      10. Rozwiązywanie zadań tekstowych związanych z wiosną, przylotami ptaków i pojawianiem się pierwszych kwiatów.
        Część zadań rozwiązujemy wspólnie, później dzieci otrzymują zadania do pracy indywidualnej, zróżnicowane. Kontrola poprawności wykonania zadań.
      11. Podsumowanie zajęć i zadanie pracy domowej.
        • Ułóż z rozsypanki sylabowej 2 hasła i przepisz je do zeszytu.
        • Podpisz i pokoloruj rysunki.
          waj kwia zry Nie tów nych! nio
          chro łęzi Nie ga łam drzew!
      Opracowanie: Aleksandra Malik
      Literatura:
      1. Przewodnik metodyczny do podręcznika „Wesoła szkoła” część 3.
      2. Praca nauczyciela i ucznia w klasach 1 – 3 , praca zbiorowa pod redakcją M. Lelonka i T. Wróbla, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1990r.
      3. Aleksandra Adrych „Język polski dla klasy drugiej” – ćwiczenia, W królestwie pór roku, Wydawnictwo Era, Inowrocław 1992r.
      4. Joanna Stec „Zagadki dla najmłodszych” Materiały metodyczne, Oficyna Wydawnicza i Fonograficzna „MAC” S.A., Kielce 1992r.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie