Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Konkurs mitologiczny dla każdego

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2054 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 W 1994 roku, kiedy edukacja w szkole podstawowej była jeszcze 8-klasowa, wpadłam na pomysł zorganizowania konkursu dla uczniów młodszych klas. Był to okres, kiedy jedynie uczniowie klas 7 i 8 mogli wykazać się swoimi umiejętnosciami i wiedzą w olimpiadach przedmiotowych, natomiast ich młodsi koledzy byli jedynie kibicami.
Rozważając zasady konkursu doszłam do wniosku, że powinien on nie być ściśle zwiazany z wiedzą. Chciałam, by mogli w nim wziąć udział uczniowie nie tylko uzdolnieni polonistycznie. Miał to być konkurs, w którym w pojedynku zmierzą się też ci, którym być może z polskiego nie bardzo się powodzi, ale za to są uzdolnieni w innych dyscyplinach. Opracowując regulamin wzięłam pod uwagę plastykę i wychowanie fizyczne. Pomysł się udał, o czym świadczy fakt, że konkurs mitologiczny dla uczniów klas V "Z mitologią za pan brat" w tym roku miał już 10-tą edycję. Jest on niewątpliwie jednym z elementów tradycji mojej szkoły. Biorą w nim udział nie tylko uczniowie macierzystej placówki, ale także uczniowie pozostałych szkół miasta oraz różnych szkół z rejonu Wągrowca. Wpisał się on na stałe w kalendarz imprez szkolnych i jest organizowany corocznie w 3 sobotę maja.
Oczywiście niemożliwością byłoby przygotowanie tak wielkiej imprezy samodzielnie. Pragnę tu podkreślić, że sukces tego przedsięwzięcia jest także sukcesem współpracujacych ze mną przy jego realizacji koleżanek i kolegów: polonistek - mgr J.Kaczmarek,mgr S.Przybyłowicz, J.Mianowskiej,mgr K.Batury, plastyka -mgr J.Bugajskiej-Graczyk, historyka - mgr D.Śmigielskiej oraz nauczycieli wychowania fizycznego - mgr L.Martyńskiej i D.Sobańskiego.

Cele konkursu:
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas V. Ma na celu popularyzowanie mitologii greckiej poprzez naukę i zabawę na podstawie fragmentów "Mitologii" J.Parandowskiego.

Regulamin konkursu:
Konkurs jest przeprowadzany na dwu płaszczyznach.

I część - indywidualna

Szkoły typują do 3 osób, które samodzielnie rozwiązują test lub krzyżówkę w oparciu o wiadomości zawarte w rozdziałach "Mitologii" J.Parandowskiego. Osoby te nie wchodzą w skład drużyny. Możliwa jest dogrywka w celu wyłonienia zwycięzcy.

II częśc - grupowa

Szkoły typują do 3 zespołów złożonych z 3 osób każdy. Drużyny te biorą udział w konkursie sprawnosciowo - kulturalnym. Wskazane jest, aby w zespole znalazły się osoby o zdolnościach manualnych, sportowych oraz posiadające wiedzę na temat kultury starożytnej Grecji.

Drużyna uczestniczy w:

a) konkursie sprawnościowym (absolutnie konieczny strój sportowy!)
b)konkursie plastycznym
c)wykazuje się wiadomościami z zakresu kultury antycznej (pojęcia, mitologia w języku polskim, rozpoznawanie rzeźb, budowli, rekwizytów mitologicznych)

Każda drużyna winna miec kapitana, który po konsuktacji udziela odpowiedzi.

Zasady oceniania:

I częśc - indywidualna:

Za każdą prawidłowa odpowiedż uczeń otrzymuje punkt. Wygrywa ten, który ma ich najwięcej, zostając zwycięzcą konkursu indywidualnego. (Nagradzane są tylko 3 pierwsze miejsca)

II częśc - drużynowa

Etap plastyczny - zadanie punktowane od 0-3p
Etap kulturowy - zadanie punktowane od 0-3p
Etap sportowy - trzy zadania punktowane po 1p. tylko za zwycięstwo (w sumie 3p) ; w razie remisu sportowego, o zwycięstwie decyduje czas wykonania zadania. (Nagradzane 3 pierwsze drużyny)

Miano "MISTRZA WIEDZY MITOLOGICZNEJ" otrzymuje szkoła, która po zsumowaniu pkt, zdobytych w obu częściach konkursu wysunie się na prowadzenie.
Do punktacji ogólnej wlicza się wynik najlepszej drużyny ze szkoły i najwyższy wynik uzyskany przez ucznia z danej szkoły w konkursie indywidualnym.

Nagrodą główną jest puchar przechodni, który szkoła otrzymuje na własność po trzykrotnym jego zdobyciu.


Informacje praktyczne:
Konkurs wydaje się być bardzo czasochłonny, ale w rzeczywistości jego przebieg trwa bardzo sprawnie. Dla zainteresowanych mogę podpowiedzieć przykładowy rozkład czasu na poszczególne konkurencje. W naszej szkole konkurs zaczyna się o 9 rano i trwa nie więcej niż do 11:30 - 12:00.

Uczniowie, którzy biorą udział w zmaganiach indywidualnych mają czas na rozwiazywanie testu - 60min. W tym samym czasie trwa konkurs plastyczno-kulturalny dla drużyn. Trwa on do 15 min. dłużej w zależności od liczby drużyn. Drużyny przygotowują pracę plastyczną i krótkie odpowiedzi na 3 pytania zwiazane z kulturą starożytnej Grecji.
Po zakończeniu etapu plastyczno-kulturalnego drużyny przechodzą do etapu sportowego- olimpijskiego, który trwa nie dłużej niż 45min. W tym czasie uczestnicy etapu indywidualnego kibicują swoim kolegom. Po zakończeniu zmagań dzieci otrzymują śniadanie - drożdżówki i soczki, a komisja kończy swoją pracę wypisując dyplomy i przygotowując nagrody.

I częśc indywidualna to zawsze pytania przygotowane z wcześniej podanego szkołom zakresu materiału. W tym roku szkolnym były to następujące działy "Mitologii" J.Parandowskiego:
1.Wyprawa Argonautów
2.Ród Tantalosa
3.Herakles
4.Bóstwa doli i spraw ludzkich
5.Wiatry
(z tego zakresu przygotowuje się ok.30 pytań)

II część plastyczno - kulturalna
W części plastycznej w tym roku uczniowie robili maski greckie z masy solnej ( były już mozaiki, prace węglem farbami, modelina itp. w zależności od inwencji plastyka, tematyka oczywiście mitologiczna, część kulturalna to np. rozpoznawanie ze zdjęć budowli, bogów, wyjaśnianie pojęć z mitologii w języku polskim np:"stajnia Augiasza, syzyfowa praca itp., rozpoznawanie rekwizytów np: jabłko- jako jabło rzucone przez Eris i początek wojny trojańskiej, kamień - jako głaz Syzyfa itp.

Część sportowa np: rzucanie lotkami - jako imitacja rzutu oszczepem, rzut piłką lekarską - jako rzut dyskiem itp (w zależności od inwencji twórczych nauczyciela wychowania fizycznego)

Konkurs w naszej szkole jest jakby świętem. Szkoła zostaje udekorowana "mitologicznie", dzieci z klas V na lekcjach plastyki przygotowują prace, z których potem organizowana jest wystawa.
Oddzielne podziękowania należą się tu także dyrektorowi szkoły mgr K.Michalskiemu, który przeznacza środki na zrealizowanie zaplanowanych zadań i nagrody dla uczestniów.

Tekst opracowała pomysłodawczyni konkursu:
mgr Wioleta Sikorska polonistka Szkoły Podstawowej nr4 w Wągrowcu

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie