Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Komputer w kształceniu specjalnym

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1941 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 

Niewątpliwym walorem komputera jest jego atrakcyjność dla ucznia, która wywołuje pozytywną motywację do uczenia się, sprzyja zainteresowaniu się nauką, pobudza jego aktywność własną. Uczniowie o obniżonej sprawności poznawczej cechują się przeciwnie do tzw. uczniów normalnych - naturalną niechęcią do uczenia się, a uruchomienie ich aktywności szkolnej wymaga od nauczyciela wielu specyficznych zabiegów motywujących i aktywujących procesy spostrzegania, uwagi, zapamiętywania itp. Komputer zaś, przez swoją atrakcyjność techniczną, a nawet tajemniczość, sam sobą wywołuje zainteresowanie, pozytywną motywację do pracy z tym skomplikowanym urządzenie, a więc i do nauki, wywołuje i podtrzymuje aktywność własną ucznia

Komputer staje się powoli jednym z nieodzownych środków dydaktycznych w procesie edukacji. Atrakcyjność, jaką dla dzieci i młodzieży stanowi to urządzenie, podnosi znacznie motywację do nauki i pracy.

Wykorzystanie komputera do pracy i zabawy przez dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi pozwala nie tylko urozmaicić proces, ale także prowadzi do usprawniania zaburzonych funkcji motorycznych, percepcyjnych i koordynacyjnych. Wiadomo, że wysoka motywacja prowadzi do intensywnej mobilizacji, zarówno sfery intelektualnej jak i ruchowej.

Komputer jest rzadko wykorzystywany jako narzędzie wspomagające rozwój procesów poznawczych dzieci, szczególnie rzadko stosowany jest w pracy z osobami mającymi znaczne trudności w nauce szkolnej. Niewielu pedagogów zdaje sobie sprawę z możliwości, jakie daje komputer w tym zakresie , umie sprawnie się nim posługiwać i chce go używać. Brakuje, też powszechnie dostępnej literatury, która opisywałaby, w jakim zakresie i w jakim stopniu można wykorzystać komputer w nauczaniu.

Poszukując możliwie najskuteczniejszych środków wspomagających proces uczenia się, nie sposób nie zauważyć możliwości jakie daje komputerowe wspomaganie dydaktyki.

Praca z komputerem oznacza nie tylko możliwości korzystania z gotowych programów. Kształcimy także sprawność posługiwania się samym komputerem, czyli umiejętności umożliwiające różne operacje np. przetwarzanie danych, kopiowanie, drukowanie. Równie przydatne jest korzystanie z edytorów graficznych, bo mogą one być ciekawym ćwiczeniem usprawniającym percepcję wzrokową, orientację przestrzenną i sprawność manualna.







opracowała: Donata Trzeciak

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie