Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Grupa usamodzielnienia

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2828 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 


PROGRAM PRACY Z GRUPĄ
USAMODZIELNIENIA

Podstawowym celem działania placówki w pracy z grupą usamodzielnienia jest nie tylko zapewnienie opieki i pomocy wychowankom, ale realizowanie programu pomocy także jego rodzinie. Placówka ta , to Dom Dziecka w Morągu gdzie pracuję od 13 lat jako nauczyciel-wychowawca w grupie I. Grupa ta od czterech lat jest grupą usamodzielnienia, koedukacyjną.
Poprzez poradnictwo dla wychowanka i członków jego rodziny ograniczamy kryzys w rodzinie, staramy się pojednać dziecko z członkami rodziny, umożliwić powrót. Działania nasze mają na celu zapobieganie pogłębiania kryzysu w rodzinie.
Wzmacnianie rodziców naszych podopiecznych odbywa się w ramach zajęć „Akademii dla Rodziców” prowadzonej przez Pedagoga naszej placówki, przy udziale wychowawców. Wyposażamy ich w umiejętności i wiedzę na temat prawidłowego funkcjonowania rodziny, co ma naszym wychowankom pomóc w funkcjonowaniu po opuszczeniu placówki.
W realizacji planu związanego z przygotowaniem młodzieży do usamodzielnienia korzystamy też z pomocy i współpracy z Centrum Pomocy Rodzinie z powiatu do którego przynależy dany wychowanek i Miejskimi Ośrodkami Pomocy Społecznej, sądami, policją, pedagogami szkolnymi i placówki oraz Urzędem Pracy.
Grupa ma opracowany własny program autorski – mgr Jolanty Jaguckiej oraz regulamin ustalający zasady pobytu, prawa i obowiązki. Jeżeli wychowankowie rażąco łamią ustalone zasady, mają demoralizujący wpływ na innych, destrukcyjny na realizację programu indywidualnego, na wniosek wychowawców (opiekunów grupy), po konsultacji z dyrektorem oraz zespołem do spraw okresowej oceny zasadności pobytu dziecka, mogą zostać terminowo lub trwale przeniesieni do innej placówki.
Z każdym wychowankiem zostaje opracowany indywidualny plan pracy przy współudziale pedagoga placówki oraz członków rodziny (rodziców), przedstawiciela PCPR i MOPS oraz wychowawców i dyrektora. Ponadto z każdym wychowankiem grupy usamodzielnienia zostaje zawarty kontrakt, który stanowi umowę co do realizacji wspólnie ustalonego programu. Taki kontrakt zawiera elementy prowadzenia pracy z wychowankiem (warunki). Wychowanek samodzielnie określa je i również dopisuje prawa jakie są mu dodatkowo dawane jako np. dorosłemu podopiecznemu, z którym realizuje się jeszcze plan usamodzielnienia. Wspólne opracowanie z wychowankiem kontraktu ma na celu lepszy kontakt, zrozumienie jego potrzeb, uzmysłowienie jego ważności w podejmowaniu decyzji oraz nauczenie go samooceny, krytycznego spojrzenia na siebie a zarazem wiary w swoje możliwości.
Wychowawcy mają obowiązek prowadzić bieżące konsultacje w zakresie analizy realizacji kontraktów, oraz perspektywicznych ustaleń.
Prowadzący tę grupę mają obowiązek prezentować efekty pracy.

Opracowała:
Jolanta Jagucka

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie