Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Tradycje i zwyczaje związane z Wielkanocą - scenariusz spotkania

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 11988 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 

Opracowała: Danuta Niźnikiewicz
Wykonanie: uczniowie klasy „0” ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Gliwicach
Gliwice: 02.042004r.

CEL SPOTKANIA:
- uściślenie wiadomości na temat zwyczajów ludowych i tradycji związanych z Wielkanocą (kraszanki, śmigus-dyngus, dzielenie się święconym jajkiem, wielkanocne pokarmy, palmy)
- dzielenie się wrażeniami odnośnie zwyczajów świątecznych kultywowanych w domach rodzinnych

CELE OPERACYJNE:
Uczeń: - potrafi wyjaśnić pojęcie „Tradycja”
- potrafi dzielić się wrażeniami odnośnie zwyczajów świątecznych kultywowanych w domu rodzinnym
- zapamięta tradycje ludowe związane ze świętami Wielkanocnymi
- potrafi nazwać zgromadzone eksponaty związane ze świętami
- odtwarza z pamięci przygotowane teksty literackie

FORMY PRACY: zbiorowa, indywidualna

METODY: słowna, oglądowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: ilustracje tematycznie związane ze Świętami Wielkanocnymi, palma wielkanocna, koszyczek, baranek, sól, wielkanocne pisanki zdobione różnymi technikami, wiersze.

PRZEBIEG SPOTKANIA:
1) Przywitanie uczniów klas I
2) Nawiązanie do zbliżających się Świąt Wielkanocnych

Są takie święta raz do roku
Co budzą życie, budzą czas
Zgromadzi się cała rodzina
I wielka radość będzie w nas

(N) – jakie święta będziemy wkrótce obchodzić? (wypowiedzi dzieci)
(N) – na pamiątkę jakiego wydarzenia obchodzimy Wielkanoc? (wypowiedzi dzieci)

3) Prezentacja wiersza „Wielkanoc” w wykonaniu uczniów klasy „0”

Wielkanoc, Wielkanoc
Wielka radość w sercu
Na stole pisanki pięknie malowane
A wśród zieleni
Cukrowy baranek
Bazie w wazoniku
Ciasta i wędliny
Wielkanoc, Wielkanoc
To spotkanie rodziny

4) Rozmowa na temat zwyczajów wielkanocnych (nauczyciel kieruje uwagę uczniów na stół, na którym znajdują się: koszyczek wielkanocny, palma, pisanki, baranek, sól.
(N) – co święcimy w koszyczku w Wielką Sobotę? (wypowiedzi dzieci)
5) Przybliżenie zwyczajów ludowych związanych z Wielkanocą:
- palma wielkanocna: symbol odradzającego się życia. Poświęcenie palemki i postawienie w oknie w czasie burzy miało zapewnić domostwu bezpieczeństwo, dzieci należało uderzyć witką z palmy, żeby były zdrowe.
- malowanie jajek na święta: jajko symbol nowego życia ma przypominać, że Chrystus zmartwychwstał. Umieszczenie święconych jajek w oknie chroniło domostwo przed złymi mocami. Dotykanie zwierząt gospodarskich święconym jajkiem miało chronić zwierzęta przed chorobami.
- święcenie soli: sól chroni mięso przed zepsuciem, poświęcona ma chronić dusze przed złem.
- dlaczego do koszyczka wkłada się zajączka lub baranka? Zajączek lub baranek przypomina, że nie tylko ludzie cieszą się ze zmartwychwstania Chrystusa ale i zwierzęta też.
6) Jak nazywają się ozdobione jajka? (wypowiedzi dzieci)
Pokaz różnorodnych pisanek i kraszanek-omówienie technik malowania i ozdabiania jajek
Przybliżenie wiadomości na temat sitowia, mogącego posłużyć do ozdabiania jajek.
Rozdanie sitowia-indywidualne próby wyciągania białych „nitek”

7) Rozmowa na temat zwyczajów świątecznych kultywowanych w domach
(N) Po czym poznać, że stół jest przygotowany do wielkanocnego śniadania?
(N) Czym się dzielimy, składając sobie życzenia z okazji Wielkanocy? (swobodne wypowiedzi)

8) Prezentacja wiersza w wykonaniu dzieci z klasy „0” –„Dzielenie się święconym jajkiem”
Zadzwoniły już dzwony
Dzień nam nastał wesoły
Pod święconym pieczywem
Uginają się stoły

Leży jajko święcone
Malowane farbami
Kto dzisiaj tym jajkiem
Będzie dzielił się z nami?

I tato i mama
Oni pierwsi najpewniej
Potem bracia i siostry
I wszyscy krewni.

9) Przybliżenie tradycji związanej ze śmigus-dyngusem
(N) – kiedyś wierzono, że woda ma moc oczyszczającą. Dlatego polewanie wodą miało przypominać, żeby unikać złych uczynków. Często chłopcy polewali wodą lubiane i ładne dziewczęta.

10) prezentacja wiersza w wykonaniu dzieci z klasy „0” „Śmigus-dyngus”

Śmigus! Dyngus! Na uciechę
Z kubła wodę lej ze śmiechem!
Jak nie z kubła, to ze dzbana
Śmigus-dyngus dziś od rana!

Staropolski to obyczaj
Żebyś wiedział i nie krzyczał
Gdy w Wielkanoc, w drugie święto
Będziesz kurtkę miał zmokniętą

11)Rozdanie kolorowanek tematycznie związanych ze Świętami Wielkanocnymi
12) Złożenie życzeń, zakończenie zajęć.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie